...
Реєструйся

Експерт КАДРИ.UA консультує. Щодо порядку нарахування премій працівникам


Нещодавно ми отримали запит на консультацію в онлайн-системі «КАДРИ.UA» від одного з наших клієнтів, який звернувся із проханням роз’яснити ситуацію щодо визначення у колективному договорі порядку нарахування премій за кожною категорією працівників.

ЗАПИТАННЯ. У колдоговорі прописано, що адміністрація зобов’язується за наявності фінансової можливості виплачувати одноразові премії до професійних свята та інших свят, а також здійснювати одноразові виплати за особливо важливі роботи. Раніше ми надавали премію всім працівникам, включаючи і мобілізованих. Зараз ми можемо надати премію працюючим працівникам, а тим хто служить — не надавати? Чи потрібно вносити зміни в колдоговір і там це прописувати? Чи достатньо наказу по підприємству?

 

ВІДПОВІДЬ надає експерт системи «КАДРИ.UA» Вадим Будніков:

Питання щодо виплати премій роботодавець вирішує самостійно за погодженням з профспілкою.

Згідно з пунктом 3 частини першої статті 38 Закону України від 15 вересня 1999 року № 1045-XIV «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», виборний орган первинної профспілкової організації на підприємстві, в установі, організації разом із роботодавцем вирішує питання оплати праці, зокрема премій, винагород та інших заохочувальних і компенсаційних виплат.

Умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних виплат підприємства, установи та організації встановлюють у колективному договорі, а якщо колективний договір не укладено, роботодавець зобов’язаний погодити ці питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності — з іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом. Це передбачено статтею 97 Кодексу законів про працю України та статтею 15 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі — Закон № 108).

Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ та інші кадрові послуги експертів журналу «КАДРОВИК.UA»

Структура заробітної плати визначається відповідно до статті 2 Закону № 108, а саме:

  • основна заробітна плата;
  • додаткова заробітна плата;
  • інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Додаткова заробітна плата — винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов’язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Інші заохочувальні та компенсаційні виплати — виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в межах грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Отже, всі питання щодо преміювання працівників підприємства вирішуються самостійно роботодавцем, затверджуючи їх у колективному договорі або шляхом розроблення, як варіант, Положення про преміювання (далі — Положення), що є складовою чинної системи оплати праці на підприємстві і, як правило, затверджується як додаток до колективного договору.

При цьому, як і колективний договір, Положення має бути узгоджене з профспілковим або іншим, уповноваженим на представництво трудовим колективом, органом, а за його відсутності — представниками працівників, обраними і уповноваженими трудовим колективом.

ГАРЯЧА ЛІНІЯ — безоплатні консультації для передплатників журналу «КАДРОВИК.UA»

У Положенні визначається: коло працівників, на яких поширюється дія системи преміювання, показники, конкретні умови, розмір, терміни, а також порядок нарахування премій по кожній категорії працівників.

Положення може складатись з таких основних розділів:

  • Загальні положення.
  • Умови та порядок виплат премій, доплат та надбавок.
  • Порядок визначення розміру виплат, їх перегляду.
  • Умови та порядок їх виплати працівникам.
  • Правила та обмеження (заборони) щодо преміювання працівників.

Частина перша статті 11 Закону України від 15 березня 2022 року № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» визначає, що на період воєнного стану дія окремих положень колективного договору може бути зупинена за ініціативою роботодавця.

Навчання для кадровиків — семінари, курси, тренінги, вебінари
Індивідуальні курси кадровиків з нуля: 0 (800) 219-977

У разі якщо роботодавець не ініціював зупинення чи обмеження виплати премій, то положення колективного договору щодо преміювання діють і під час воєнного стану.

Якщо ні колдоговір, ні Положення не містять будь-яких окремих заборон та обмежень щодо виплати премії під час дії воєнного стану, то виплату премії можна здійснювати, якщо дозволяє фінансовий стан підприємства.

Таким чином, в колективний договір треба внести відповідні умови отримання таких премій (наприклад, виплачувати їх працівникам, що фактично виконували роботу протягом року).

Спробуйте безплатний доступ до онлайн-системи «КАДРИ.UA» та отримайте готові практичні рішення для будь-якої кадрової ситуації.

Система працює 24/7 та доступна кожному користувачу за наявності функціонування інтернету. Користувачів системи консультують кращі фахівці у сфері трудового законодавства, представники державних органів, юристи та кадровики-практики.

Зауважимо, що за останній тиждень фахівцями системи проведено чимало консультацій, зокрема з таких тем, як-от:

  • Чи обов’язково має бути резолюція на заяві?
  • Робота у вихідний день в період воєнного стану
  • Чи враховується матеріальна допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки до розміру мінімальної заробітної плати?
  • Преміювання працівників до ювілеїв за рахунок профспілкових коштів
  • Відпустка без збереження зарплати сумісникам на термін до закінчення відпустки за основним місцем роботи, яка зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку
  • Скільки разів на рік може отримати допомогу на оздоровлення педагогічний працівник?
  • У довідці МСЕК працівника зазначено про непридатність до регулярної праці. Коли роботодавець має видати наказ про зміну графіку роботи працівника?
  • Чи повинен бути керуючий санацією в штатному розкладі підприємства?

Джерело: КАДРИ.UA

Пакет для кадровика «Передплата + навчання»

Матеріали до теми


Експерт КАДРИ.UA консультує: щодо надсилання трудової книжки поштою в межах України та за кордон
До онлайн-системи «КАДРИ.UA» цього тижня надійшло запитання від кадрового департаменту одного з наших партнерів про те, як можна безпроблемно передати ...
Експерт КАДРИ.UA консультує. Яка тривалість щорічної відпустки сумісника з неповним робочим тижнем?
До онлайн-системи «КАДРИ.UA» цього тижня надійшло запитання від кадрового відділу однієї з державних структур щодо тривалості щорічної основної та додаткової ...
Чи повинен повідомити за два тижні неповнолітній працівник про звільнення на вимогу батьків?
Ні, не повинен. Відповідно до статті 199 КЗпП батьки, усиновителі і піклувальник неповнолітнього, а також державні органи та службові особи, ...
Експерт КАДРИ.UA консультує щодо компенсації працівникові за роботу у вихідний день
До онлайн-системи «КАДРИ.UA» цього тижня надійшло запитання від кадрової служби одного з підприємств щодо строків надання іншого дня відпочинку як ...