Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів розглянув питання доцільності включення до порядку денного сесії парламенту проєкту Закону про внесення змін до статті 16 Закону України від 15 березня 2022 року № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі — Закон № 2136) щодо проведення перевірок в частині вчинення мобінгу за реєстр. № 11044 від 28 лютого 2024 року.
Автор законодавчої ініціативи народний депутат України Юлія Гришина повідомила Комітет про зростання кількості звернень щодо вчинення мобінгу до Державної служби з питань праці та наголосила на потребі у проведенні позапланових заходів державного нагляду (контролю) за заявою працівника або профспілки з питань вчинення мобінгу під час дії правового режиму воєнного стану.
Наразі Закон № 2136 передбачає заборону на проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) у сфері праці, крім визначених випадків. За результатами розгляду законопроекту Комітет прийняв рішення рекомендувати парламенту включити проект Закону до порядку денного сесії та за наслідками розгляду у першому читанні прийняти його за основу.
ГАРЯЧА ЛІНІЯ — безоплатні консультації для передплатників журналу «КАДРОВИК.UA»
Нагадаємо, що мобінгом вважають діяння роботодавця або окремих працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження гідності та честі працівника, його професійної (ділової) репутації у формі психологічного та/або економічного тиску. Проте існує чимало прогалин у доведенні фактів мобінгу на практиці. Комітет Національної асоціації адвокатів України з питань трудового права підготував дайджест судової практики з питань встановлення фактів мобінгу в Україні підготував. Правозахисники зробили висновок, що проявами мобінгу можуть бути:
– створення стосовно працівника напруженої, ворожої, образливої атмосфери (погрози, висміювання, наклепи, зневажливі зауваження, поведінка загрозливого, залякуючого, принизливого характеру та інші способи виведення працівника із психологічної рівноваги);
– безпідставне негативне виокремлення працівника з колективу або його ізоляція (незапрошення на зустрічі та наради, в яких працівник відповідно до локальних нормативних актів та організаційно-розпорядчих актів має брати участь, перешкоджання виконанню ним своєї трудової функції, недопущення працівника на робоче місце, перенесення робочого місця в непристосовані для цього виду роботи місця);
– нерівність можливостей для навчання та кар’єрного росту;
– нерівна оплата за працю рівної цінності, яка виконується працівниками однакової кваліфікації;
– безпідставне позбавлення працівника частини виплат (премій, бонусів та інших заохочень).
Джерело: Бухгалтер.UA