Реєструйся

Мобілізація в Україні: які бувають повістки та як їх можуть вручати


Як відомо, загальна мобілізація — це поповнення армії новими військовослужбовцями. Підлягають мобілізації громадяни, здатні виконувати військовий обов’язок, віком від 18 до 60 років. Призов здійснюється через вручення повісток. Повістки можуть бути різними. Чим же відрізняються повістки та яка законна процедура їх вручення. 

ЯКІ БУВАЮТЬ ПОВІСТКИ

  • Повістка для уточнення даних

Цей вид повісток вручається для уточнення військово-облікових даних для оновлення інформації про склад сім’ї, інформації щодо працевлаштування, наявності чи відсутності дітей, стану здоров’я призовників і військовозобов’язаних. У результаті перевірки можуть бути виявлені підстави для звільнення від служби.

Замовляйте добірку «Мобілізований працівник: алгоритм дій для кадровика. Оновлене видання».

  • Повістка на медкомісію

Ця повістка за підписом начальника ТЦК та СП  зобов’язує призовника пройти медичне обстеження. Внаслідок обстеження видається документ з висновком військово-лікарської комісії про придатність чи непридатність до військової служби.

  • Повістка на призов до ЗСУ

Вручення цієї повістки передбачає виклик до ТЦК та СП для призову на строкову службу. Неявка за цією повісткою може спричинити відповідальність за статтею 335 Кримінального кодексу України (ухилення від строкової служби). Повістки для призову в армію, без попереднього виклику на медогляд, на практиці зустрічаються доволі часто навіть у мирний час, однак медкомісія все одно проводиться обов’язково.

  • Мобілізаційне розпорядження

Такий вид повістки вручається військовозобов’язаним особам, які пройшли медичну комісію та визнані придатними до несення військової служби. Здебільшого мобілізаційне розпорядження вручається під час оголошення мобілізації. У мобілізаційному розпорядженні зазначається про обов’язок з’явитися у визначений призовний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації.

  • Повістки нового зразка

Від січня 2023 року в Україні почали видавати повістки нового зразка. Від попередніх вони відрізняються тим, що замість військових комісаріатів в них вказані ТЦК та СП. Зазначена більша кількість документів, які потрібно принести в центр комплектування для уточнення своїх даних. Також у повістці нового зразка чітко вказано, що військовозобов’язаний нестиме відповідальність уразі не явку до пункту без поважної причини.

Журнал обліку результатів перевірки стану військового обліку
Формат (розмір): 210×297 мм • Обсяг: 60 с.

ЯК ТА ДЕ СЬОГОДНІ МОЖУТЬ ВРУЧАТИ ПОВІСТКИ

Ніде в законі не зазначено, в якому місці можуть вручати повістку. Тому її можна отримати будь-де: на вулиці, на робочому місці, вдома, на блокпостах.

Для того, щоб вручити повістку, спочатку треба встановити особу, якій вона вручається. У воєнний час потрібно завжди носити з собою документи і надавати для перевірки уповноваженій особі. На підставі документа, що посвідчує особу, і виписується повістка.

Хто має право вручати повістку

Повістку необов’язково має вручати представник військкомату (територіального центру комплектування та соціальної підтримки). Вона може бути вручена й іншими посадовими особами, передбаченими законодавством.

Військовий облік: методика ведення. Спецвипуск № 2, 2023
Замовити за вигідною ціною

Повістку можуть вручати:

  • Безпосередньо посадові особи ТЦК та СП.
  • Відповідні органи місцевого самоврядування.
  • Роботодавці, керівники підприємств, установ, організацій, зокрема закладів освіти, незалежно від підпорядкування і форми власності своїм працівникам та студентам.
  • Власники будинків особам, які там проживають.
  • Посадові особи
  • Працівники поліції.

Неявка на виклик до ТЦК та СП карається адміністративним штрафом або кримінальною відповідальністю.

Якщо потенційний призовник не з’явився за повісткою для звіряння військово-облікових даних, то застосовується адміністративна відповідальність. А якщо він пройшов звіряння, медичну комісію для призову і не з’явився для відправляння у військову частину, йому загрожує кримінальна відповідальність.

Джерело: ТСН

Вебінар «Бронювання працівників у запитаннях і відповідях»

Матеріали до теми


Щодо надання підприємству довідок для бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час
Для отримання інформації про загальну суму сплачених податків, зборів, платежів до державного і місцевих бюджетів, крім митних платежів, та суму ...
У «Дії» можна буде отримати електронну постанову та сплатити штраф за адміністративні правопорушення
Незабаром у застосунку «Дія» можна буде сплатити штраф за адміністративні правопорушення в кілька кліків. Щоб першими протестувати нову послугу й ...