Передплати журнал

Неповний робочий час на період свята Знань. Як оформити?


Оскільки 1 вересня припадає на робочий день, середу, у багатьох виникає питання — як оформити відсутність працівника на роботі певний час в День знань, на період урочистостей з цього приводу?

ГУ Держпраці в Одеській області надає поради працівникам та роботодавцям щодо оформлення відсутності працівника на час урочистостей.

Можливий такий варіант — треба встановити за заявою працівника неповний робочий час на період свята.

Згідно із загальними правилами статті 52 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП), для працівників установлюється 5-денний робочий тиждень із двома вихідними днями. На тих підприємствах, в установах, організаціях, де за характером виробництва й умовами праці запровадження 5-денного робочого тижня є недоцільним, установлюється 6-денний робочий тиждень з одним вихідним.

Робочим часом вважається встановлений законом або угодою сторін час, протягом якого працівники за правилами внутрішнього трудового розпорядку й умовами трудового договору повинні виконувати свої трудові обов’язки. Нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень (стаття 50 КЗпП).

Правові підстави провести дітей до школи у робочі день працівникам дає стаття 56 КЗпП, якою передбачено, що «неповний робочий день або неповний робочий тиждень може встановлюватись за угодою між працівником і роботодавцем як при прийнятті на роботу, так і згодом».

Такий режим роботи може реалізовуватися як неповний робочий день або неповний робочий тиждень.

При роботі на умовах неповного робочого дня працівник працює тільки частину робочого дня в День знань: наприклад, з 14:00 до 18:00.

При умовах неповного робочого тижня працівник не працює в День знань, інші робочі дні тижня будуть для нього робочими із звичайною тривалістю робочого дня.

На підставі заяви за резолюцією роботодавця видається наказ про встановлення працівнику неповного робочого часу.

В наказі про встановлення неповного робочого часу зазначається період, на який такий режим роботи встановлюється; вказується кількість годин (якщо йдеться про неповний день), або кількість днів (за встановленням неповного робочого тижня).

Робота на умовах неповного робочого часу оплачується пропорційно до відпрацьованого часу або залежно від виробітку.

Працювати на умовах неповного робочого часу мають право всі працівники, але такий режим встановлюється за угодою сторін.

Варто нагадати, щозаконодавством визначені випадки обов’язкового введення неповного робочого часу за бажанням працівника. Роботодавецьзобов’язаний установити неповний робочий час для таких категорій працівників, на прохання:

— вагітної жінки (частина перша статті 56 КЗпП);

— жінки, яка має дитину віком до 14 років або дитину-інваліда, у тому числі таку, що перебуває під її опікою (частина перша статті 56 КЗпП);

— жінки, що доглядає за хворим членом сім’ї відповідно до медичного висновку (частина перша статті 56 КЗпП);

— батька, який виховує дітей без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі) (стаття 186КЗпП);

— опікунів (піклувальників) (стаття 186КЗпП);

— одного з прийомних батьків, одного з батьків-вихователів (стаття 186КЗпП);

— жінки в період перебування у відпустці для догляду за дитиною. Це право поширюється також на батька дитини, інших родичів, які фактично доглядають за дитиною в період перебування їх у відпустці для догляду за дитиною (частина четверта статті 18 Закону України «Про відпустки»);

— інвалідів незалежно від групи інвалідності (стаття 172 КЗпП).

Джерело: за матеріалами ГУ Держпраці в Одеській області

Матеріали до теми


Допомога по безробіттю у вищому за мінімальний розмірі
Центр зайнятості пояснює, який мінімальний страховий стаж потрібний для отримання допомоги по безробіттю в розмірі, вищому за мінімальний. Відповідно до ...