...
Реєструйся

Пенсійне забезпечення «чорнобильців» у 2024 році


Відповідно до Закону України від 29 червня 2021 року № 1584-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо підвищення рівня пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, стосовно яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, мінімальні розміри пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат та компенсацій до пенсій, передбачених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) встановлюються на рівні:

  • в осіб з інвалідністю I групи – 100 відсотків,
  • в осіб з інвалідністю II групи – 80 відсотків,
  • в осіб з інвалідністю III групи – 60 відсотків розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за попередній рік.

Скільки «грошових допомог» має виплатити підприємство працівникові — учасникові ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 або 2, якщо той звільняється у зв’язку зі скороченням штату працівників? — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»

Таким чином, щороку з 1 березня проводиться перерахунок пенсій, виходячи із середньої заробітної плати (доходу), з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за рік, що передує року перерахунку (за 2023 рік це 14308,46 грн).

З урахуванням зазначеного, мінімальний розмір пенсійної виплати для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 01.03.2024 становить:

  • І групи інвалідності – 14308,46 грн,
  • ІІ групи інвалідності – 11446,77 грн,
  • ІІІ групи інвалідності – 8585,08 грн.

Призначення пенсій за зверненнями від зазначеної категорії громадян здійснюється із застосуванням коефіцієнта 2,48105 — це середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії, призначеної у поточному році (2,48105 = 7100,00 грн (мін. зарплата на 01.01.2024) х 5/14308,46 грн (середня зарплата за 2023 рік).

Перерахунок вищезазначеній категорії осіб було проведено, наприклад, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області в автоматичному режимі без особистого звернення до відділів обслуговування громадян.

Водночас відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особи з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС мають право обчислювати пенсію із заробітної плати (доходу), визначеної (визначеного) з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України від 09 листопада 2023 року № 3460 «Про державний бюджет України на 2024 рік» на 1 січня відповідного року.

Надання додаткових відпусток чорнобильцям — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»

Нарахування пенсій за вказаним алгоритмом стосується також і осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю (учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС).

Джерело: ПФУ

Акція Оплачуй 9 міс - отримуй 12

Матеріали до теми


Ідею відрахувань з роботодавців на накопичувальні пенсії розглянуть повторно
Верховна Рада України 25 квітня 2024 року прийняла рішення відправити проєкт Закону «Про накопичувальне пенсійне забезпечення» (№ 9212) суб’єкту законодавчої ініціативи ...
Депутати відмовилися від ідеї накопичувальної пенсії з відрахуваннями роботодавців
Верховна Рада відхилила під час розгляду у першому читанні законопроєкт «Про накопичувальне пенсійне забезпечення» (№ 9212). Нагадаємо, що законопроєкт пропонував ...
Кейс для кадровика. Допомога по вагітності та пологах: як її виплата впливає на страховий стаж?
СИТУАЦІЯ Допомогу по вагітності та пологах виплачено в одному місяці. Як нараховувати страховий стаж?   РІШЕННЯ Оплачувана відпустка у зв’язку з ...
Рада проголосувала за Закон про страховий стаж осіб, які працювали за кордоном
Верховна Рада України 25 квітня 2024 року прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання ...