Підприємство складає штатний розпис. Чи можна вказувати у ньому розмір премії (фіксований розмір, відсоток від посадового окладу)?
Щодо Положення про преміювання
Відповідно до статті 97 Кодексу законів про працю України форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат установлюються підприємствами, установами, організаціями (далі — підприємство) самостійно у колективному договорі з додержанням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними/територіальними) угодами.
Отже, питання щодо преміювання працівників підприємства мають бути викладені в колективному договорі. Положення про преміювання підприємства може бути додатком до колективного договору.
Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ та інші кадрові послуги експертів журналу «КАДРОВИК.UA»
У ПОЛОЖЕННІ ПРО ПРЕМІЮВАННЯ зазначаються, зокрема:
- Цілі преміювання
- Показники преміювання з визначенням розмірів показників (чи шкали преміювання) в абсолютних чи відносних (у відсотках) величинах, за які нараховуються відповідні розміри премій
- Порядок обліку показників і умов преміювання
- Підстави для зниження розмірів чи позбавлення премій
- Категорії, групи (професії, посади) працівників чи структурні підрозділи, які підлягають преміюванню
- Шкала та розміри премій за досягнення, виконання чи перевиконання показників преміювання
- Основні та додаткові умови преміювання, розміри зниження нарахованої премії в разі невиконання чи недодержання додаткових умов преміювання
- Періодичність преміювання, терміни нарахування та виплати премій
- Джерела виплати премій
ГАРЯЧА ЛІНІЯ — безплатні консультації для передплатників журналу «КАДРОВИК.UA»
Щодо нарахування та виплати премії
Під час розроблення преміального положення можуть також визначатись інші додаткові умови, пов’язані з непередбачуваними обставинами, що можуть виникнути на підприємстві і які не залежатимуть від результатів роботи працівників.
Підставою для нарахування та виплати премії окремим працівникам чи колективу працівників є виконання ними (працівником за індивідуального преміювання, трудовим колективом за колективного преміювання) показників і умов преміювання. Показниками та (або) умовами преміювання можуть бути результати діяльності всього підприємства.
Умови преміювання — це певні показники, які дають підстави для нарахування та виплати премії.
Конкретний розмір премії залежить від показників преміювання, їх рівня та динаміки. У разі невиконання показників преміювання премія не виплачується.
У разі виконання працівником (трудовим колективом) умов і показників преміювання, установлених колективним договором і чинними положеннями, якщо немає підстав для зниження розмірів чи позбавлення премій, роботодавець зобов’язаний виплатити працівникові премію.
Навчання для кадровиків — семінари, курси, тренінги, вебінари
Індивідуальні курси кадровиків з нуля: 0 (800) 219-977
Щодо мотиваційної функції системи преміювання
Важливо звернути увагу на мотиваційну функцію системи преміювання.
Головне призначення системи преміювання — заохочення працівників до поліпшення результатів праці, досягнення значущих для підприємства цілей, забезпечення об’єктивної диференціації заробітної плати працівників залежно від індивідуальних і колективних результатів…
Ще більше корисних матеріалів від провідних експертів й аналітиків знайдете на шпальтах Живого журналу «КАДРОВИК.UA» № 4-2025. Статті доступні тільки для передплатників видання.
Детальніше про особливості та нюанси преміювання працівників — читайте у квітневому випуску журналу у статті декана факультету управління персоналом, соціології та психології Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана, докт. екон. наук. Світлани Цимбалюк «Чи можна вказувати розмір премії у штатному розписі?».
Джерело: КАДРОВИК.UA