...
Реєструйся

Про фіксацію розміру премії у штатному розписі


Підприємство складає штатний розпис. Чи можна вказувати у ньому розмір премії (фіксований розмір, відсоток від посадового окладу)?

 

Щодо Положення про преміювання

Відповідно до статті 97 Кодексу законів про працю України форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат установлюються підприємствами, установами, організаціями (далі — підприємство) самостійно у колективному договорі з додержанням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними/територіальними) угодами.

Отже, питання щодо преміювання працівників підприємства мають бути викладені в колективному договорі. Положення про преміювання підприємства може бути додатком до колективного договору.

Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ та інші кадрові послуги експертів журналу «КАДРОВИК.UA»

У ПОЛОЖЕННІ ПРО ПРЕМІЮВАННЯ зазначаються, зокрема:

  1. Цілі преміювання
  2. Показники преміювання з визначенням розмірів показників (чи шкали преміювання) в абсолютних чи відносних (у відсотках) величинах, за які нараховуються відповідні розміри премій
  3. Порядок обліку показників і умов преміювання
  4. Підстави для зниження розмірів чи позбавлення премій
  5. Категорії, групи (професії, посади) працівників чи структурні підрозділи, які підлягають преміюванню
  6. Шкала та розміри премій за досягнення, виконання чи перевиконання показників преміювання
  7. Основні та додаткові умови преміювання, розміри зниження нарахованої премії в разі невиконання чи недодержання додаткових умов преміювання
  8. Періодичність преміювання, терміни нарахування та виплати премій
  9. Джерела виплати премій

ГАРЯЧА ЛІНІЯ — безплатні консультації для передплатників журналу «КАДРОВИК.UA»

Щодо нарахування та виплати премії

Під час розроблення преміального положення можуть також визначатись інші додаткові умови, пов’язані з непередбачуваними обставинами, що можуть виникнути на підприємстві і які не залежатимуть від результатів роботи працівників.

Підставою для нарахування та виплати премії окремим працівникам чи колективу працівників є виконання ними (працівником за індивідуального преміювання, трудовим колективом за колективного преміювання) показників і умов преміювання. Показниками та (або) умовами преміювання можуть бути результати діяльності всього підприємства.

Умови преміювання — це певні показники, які дають підстави для нарахування та виплати премії.

Конкретний розмір премії залежить від показників преміювання, їх рівня та динаміки. У разі невиконання показників преміювання премія не виплачується.

У разі виконання працівником (трудовим колективом) умов і показників преміювання, установлених колективним договором і чинними положеннями, якщо немає підстав для зниження розмірів чи позбавлення премій, роботодавець зобов’язаний виплатити працівникові премію.

Навчання для кадровиків — семінари, курси, тренінги, вебінари
Індивідуальні курси кадровиків з нуля:
0 (800) 219-977

Щодо мотиваційної функції системи преміювання

Важливо звернути увагу на мотиваційну функцію системи преміювання.

Головне призначення системи преміювання  заохочення працівників до поліпшення результатів праці, досягнення значущих для підприємства цілей, забезпечення об’єктивної диференціації заробітної плати працівників залежно від індивідуальних і колективних результатів…

Ще більше корисних матеріалів від провідних експертів й аналітиків знайдете на шпальтах Живого журналу «КАДРОВИК.UA» № 4-2025. Статті доступні тільки для передплатників видання.

Детальніше про особливості та нюанси преміювання працівників — читайте у квітневому випуску журналу у статті декана факультету управління персоналом, соціології та психології Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана, докт. екон. наук. Світлани Цимбалюк «Чи можна вказувати розмір премії у штатному розписі?».

Джерело: КАДРОВИК.UA

Кадрова система «КАДРИ.UA»

Матеріали до теми


Медичні протипоказання: коли працівник може бути відсторонений без збереження зарплати
Якщо працівник не може виконувати свої обов’язки через стан здоров’я, роботодавець має право відсторонити його від роботи на підставі медичних ...
Повітряна тривога під час роботи: як підприємству діяти законно та без ризику штрафів
В умовах воєнного стану роботодавці зіштовхуються з новими викликами, зокрема — організацією роботи під час повітряної тривоги. Від правильності дій ...