...
Реєструйся

Про оплату праці працівникам в зоні активних бойових дій та на прифронтових територіях


З метою актуалізації трудового законодавства Верховна Рада ухвалила Закон України від 15 березня 2022 року № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон № 2136), який визначає особливості трудових відносин працівників підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами, на період дії воєнного стану.

Відповідно до статті 10 Закону № 2136, заробітна плата має виплачуватися на умовах, визначених трудовим договором. Закон не позбавляє працівників доплат, надбавок, премій та інших гарантій в оплаті праці, а також не обмежує прав роботодавців за рахунок власних коштів встановлювати додаткові  гарантії в оплаті праці працівникам порівняно з чинним законодавством.

 

Раніше писали: Уряд підвищив зарплати працівників бюджетних установ, які працюють в зоні бойових дій

Згідно зі статтею 9-1 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП), підприємства, установи, організації в межах своїх повноважень і за рахунок власних коштів можуть встановлювати додаткові порівняно з законодавством трудові і соціально-побутові пільги для працівників

Статтею 7 Закону України від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII «Про охорону праці» також передбачено право роботодавців за свої кошти додатково встановлювати за колективним договором (угодою, трудовим договором) працівникам пільги і компенсації, не передбачені законодавством.

Таким чином, за наявності фінансових можливостей роботодавці можуть встановлювати підвищений розмір заробітної плати своїм працівникам, що працюють в зоні активних бойових і можливих бойових дій, в тому числі на важких роботах, на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці (ст. 100 КЗпП).

Раніше писали: Педагогам планують змінити правила формування зарплати

Відповідно до статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці», розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.

Згідно зі статтею 97 КЗпП, форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами.

Раніше писали: Щодо термінів виплати заробітної плати

Якщо колективний договір на підприємстві, в установі, організації не укладено, роботодавець зобов’язаний погодити ці питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності – з іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.

Конкретні розміри тарифних ставок (окладів), відрядних розцінок, посадових окладів працівникам, а також надбавок, доплат, премій і винагород встановлюються роботодавцем з урахуванням вимог, передбачених частиною другою статті 97 КЗпП.

Під час визначення умов оплати праці мають бути враховані окремо умови праці  працівників:

  • на роботах з нормальними умовами праці;
  • на важких роботах, на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці (ст. 100 КЗпП).

Середня заробітна плата за час вимушеного прогулу: як розрахувати — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»

Крім зазначеного, звертаємо увагу, що умови підвищеної оплати праці в зоні активних бойових дій та на прифронтових територіях для  окремих категорій працівників (медиків, працівників державних органів та органів місцевого самоврядування) повинні встановлюватись з урахуванням  особливостей, визначених спеціальними законами і підзаконними нормативно-правовими актами.

 

Джерело: Управління Держпраці


Експрес-курс «Облікові документи кадрової служби та порядок їх ведення»

Модуль 1. Особова картка форми № П-2: правила заповнення
Модуль 2. Особова справа: нормативне регулювання та стала практика.

Кожен учасник отримує:

  • 3 відео
  • 1 презентацію у форматі PDF
  • 1 письмову консультацію експерта

тел.: 0 (800) 219-977067-317-5886
Е-mail: podpiska@mediapro.com.ua

Матеріали до теми


Нові функції застосунку Резерв+: військово-обліковий документ через QR-код та виправлення помилок дистанційно
З 18 червня у застосунку Резерв+ зʼявився QR-код, відсканувавши який уповноважені органи можуть перевірити чинність електронного військово-облікового документа, що має ...
Чи може бути розмір доплат сумісникам обмежений умовами колективного договору?
Законодавством не заборонено (відповідно це не буде порушенням), якщо роботодавець установить колективним договором чи іншим окремим нормативним актом або трудовим ...
Працівника перевели на іншу посаду: чи потрібно буде повернути йому колишню посаду після закінчення воєнного стану?
СИТУАЦІЯ Працівника перевели на іншу посаду під час воєнного стану, згідно зі статтею 3 Закону України від 15 березня 2022 ...
ТЦК до 20 червня необхідно повідомити про автотранспорт на підприємстві
Керівники підприємств, установ та організацій подають щороку до 20 червня територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки інформацію про наявність транспортних ...