Проект групи компаній «МЕДІА-ПРО»

Про відшкодування заподіяної працівником шкоди підприємству

Дата публікації: 12.11.2018

Головним державним інспектором відділу з питань експертизи умов праці Управління Держпраці в області Євгенією Краєвською проведено семінар у ТОВ «Агроліга Трейд» (м.Кропивницький) на тему: «Відшкодування заподіяної працівником шкоди підприємству».

Євгенія Краєвська роз’яснила, що відповідно до ст. 127 КЗпП України відрахування із заробітної плати працівника шкоди, завданої з його вини підприємству, установі, організації можуть провадитись тільки у випадках, передбачених законодавством:

  • шляхом видання наказу (розпорядження) власником або уповноваженим ним органу для повернення авансу, виданого в рахунок заробітної плати; для повернення сум, зайво виплачених внаслідок лічильних помилок; виданого на службове відрядження або переведення до іншої місцевості; на господарські потреби, якщо працівник не оспорює підстав і розміру відрахування. У цих випадках власник або уповноважений ним орган вправі видати наказ не пізніше одного місяця з дня закінчення строку, встановленого для повернення авансу, погашення заборгованості або з дня виплати неправильно обчисленої суми;
  • при звільненні працівника до закінчення того робочого року, в рахунок якого він вже одержав відпустку, за не відроблені дні відпустки (крім випадків звільнення працівника з підстав п.3,5,6 ст.36 КЗпП України, п.1,2,5 ст.40 КЗпП України та під час направлення на навчання та у зв’язку із виходом на пенсію).

Згідно із ст. 136 КЗпП України шкода шляхом відрахування із заробітної плати працівника відшкодовується за наказом (розпорядженням) роботодавця, якщо розмір шкоди не перевищує середнього місячного заробітку такого працівника та звернено до виконання не раніше семи днів із дня повідомлення про це працівника. Тому, щоб уникнути конфлікту, слід якомога точніше зафіксувати дату виявлення шкоди та підтвердити це необхідними документами: актами про результати інвентаризації, ревізії, рішеннями спеціальних комісій, доповідними записками, заявами, пояснювальними записками винуватця розкрадання тощо. З розпорядженням або наказом про стягнення суми збитку працівника треба обов’язково ознайомити під підпис. Якщо працівник не згоден з відрахуванням або його розміром, трудовий спір за його заявою розглядається в порядку, передбаченому законодавством.

У решті випадків покриття шкоди провадиться шляхом подання власником або уповноваженим ним органом позову до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду.

Працівник, який заподіяв шкоду, може добровільно відшкодувати її розмір повністю або частково.

Статтею 73 Закону України «Про виконавче провадження» визначено перелік виплат, на які не може бути звернено стягнення та згідно ст. 128 КЗпП України із кожної виплати заробітної плати загальний розмір усіх відрахувань не може перевищувати 20 %, а у випадках, окремо передбачених законодавством, — 50 % заробітної плати, яка належить до виплати працівникові.

На семінарі працівників також цікавили і інші питання законодавства про працю: тривалість основних та додаткових відпусток, проведення доплат за результатами атестації, порядок нарахування заробітної плати за час відпустки та строки її виплати.

Видання для кадровиків Журнали реєстрації

Посібник містить:

Практичні поради, які допоможуть визначитися з вибором виду договору, щоб уникнути відповідальності за його неправомірне укладення.

На сторінках видання прочитаєте:

  • Які відмінності між цивільно-правовими та трудовими договорами?
  • Для виконання яких робіт укладання цивільно-правових договорів неможливе і чому?
  • Які зміни відбулися у законодавстві щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування осіб, які виконують роботу за  цивільно-правовим договором?
  • Як правильно укласти цивільно-правовий договір?

Придбати в інтернет-магазині