Заборона щодо прийняття на роботу осіб, яким не виповнилося 16 років
Статтею 188 КЗпП встановлено загальне правило щодо недопущення прийняття на роботу осіб, молодше 16 років. Але в цій же правовій нормі як виняток передбачено можливість прийняття на роботу осіб, які досягли 15 років, але лише за згодою одного з батьків або особи, що його замінює.
Також допускається прийняття на роботу й 14-річних. Але це стосується насамперед учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю та не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час за згодою одного з батьків або особи, що його замінює.
Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ та інші кадрові послуги експертів журналу «КАДРОВИК.UA»
Вікові обмеження
За загальним правилом дозволяється приймати на роботу неповнолітніх осіб, яким виповнилося 16 років (частина перша ст. 188 КЗпП). У разі дотримання певних умов як виняток можуть бути прийняті на роботу особи віком 15 років (частина друга ст. 188 КЗпП) і 14 років (частина третя ст. 188 КЗпП).
Умови прийняття на роботу неповнолітніх, яким не виповнилося 16 років
Особи віком 14 років
- Прийняття здійснюється для підготовки молоді до продуктивної праці.
- На роботу приймають учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів.
- Особу приймають лише для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю.
- Робота не порушує процесу навчання і виконується у вільний від навчання час.
- Є згода одного з батьків чи особи, що його замінює
Особи віком 15 років
Є згода одного з батьків чи особи, що його замінює
Медичний огляд
Згідно зі статтею 191 КЗпП та частиною другою статті 11 Закону № 2694 усі особи, яким не виповнилося 18 років, приймаються на роботу лише після попереднього медичного огляду і в подальшому, до досягнення 21-річного віку, щороку підлягають обов’язковому медичному оглядові.
ГАРЯЧА ЛІНІЯ — безплатні консультації для передплатників журналу «КАДРОВИК.UA»
Звернути увагу!
Медичний огляд неповнолітніх проводиться відповідно до Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21 травня 2007 року № 246 (далі — Порядок № 246).
Частиною першою статті 169 КЗпП та частиною першою статті 17 Закону № 2694 передбачено, що роботодавець зобов’язаний за свої кошти забезпечити фінансування та організувати проведення щорічного обов’язкового медичного огляду неповнолітніх працівників.
Документи для працевлаштування
Загальний перелік документів, які подаються під час прийняття на роботу (визначений у частині другій ст. 24 КЗпП), для неповнолітніх доповнено кількома специфічними документами (таблиця 1).
Таблиця 1. Перелік основних документів, які подає неповнолітній під час прийняття на роботу
Процедура прийняття на роботу неповнолітнього загалом не відрізняється від процедури прийняття на роботу інших категорій працівників, але має певні особливості.
Навчання для кадровиків — семінари, курси, тренінги, вебінари
Індивідуальні курси кадровиків з нуля: 0 (800) 21 99 77
Випробування
Відповідно до частини третьої статті 26 КЗпП випробування не встановлюється при прийнятті на роботу осіб, які не досягли вісімнадцяти років.
Проте відповідно до частини 2 статті 2 Закону України від 15 березня 2022 року № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі — Закон № 2136) при укладенні трудового договору в період дії воєнного стану умова про випробування працівника під час прийняття на роботу може встановлюватися для будь-якої категорії працівників. Тобто в період воєнного стану випробування для неповнолітніх працівників може встановлюватися з дотриманням вимог статті 26–28 КЗпП…
Розлогіше про нюанси працевлаштування неповнолітніх, звільнення, переведення, надання відпусток, встановлення робочого часу та багато інших моментів і ситуацій проаналізовано й систематизовано у спецвипуску № 01/2025 «КАДРОВИК.UA» — «Особливості роботи неповнолітніх, молоді та жінок».
Джерело: КАДРОВИК.UA