...
Реєструйся

ТЦК надсилатимуть військовозобов’язаним не лише повістки


За Законом України від 11 квітня 2024 року № 3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» (далі — Закон № 3633), який набере чинності 18 травня, всі чоловіки військовозобов’язаного віку мають протягом 60 днів з’явитися до ТЦК, щоб стати на військовий облік та оновити свої облікові дані. Якщо вони цього не зробили, їм надсилатимуть ще один документ від ТЦК – «вимогу».

Що таке «вимога», кому її будуть передавати і за яких обставин, пояснює адвокат юридичної компанії «Riyako&Partners» Катерина Аніщенко.

 

Чи будуть надсилати «вимогу» замість повістки

Ні, це різні документи, які мають свою послідовність. «Вимогу» надсилатимуть саме після повістки, якщо чоловік військовозобов’язаного віку її проігнорував. По суті «вимога» є наступним або похідним документом після повістки, за якою людина не з’явилася до ТЦК.

Читайте також: Кабмін готує електронне бронювання від мобілізації через «Дію»

Повістка і вимога: в чому відмінності

«Вважається, що коли людина не з’явилася за повісткою, тоді ТЦК направляє запит у відділ поліції з проханням провести адміністративне затримання цієї особи. Якщо адміністративне затримання протягом 5 днів після цього не відбулося, тоді ТЦК направляє чоловіку «вимогу». «Вимога» – це, по суті досудове регулювання спору, де передбачається, що особа повинна з’явитись до ТЦК», – коментує Катерина Аніщенко.

В іншому випадку в ТЦК будуть вимушені звернутися до суду з заявою про заборону керувати транспортними засобами та накладення інших адміністративних стягнень на цю людину як на ухилянта.

«Вимогу» будуть вручати, коли громадянин:

  • не з’явився до ТЦК;
  • не пройшов ВЛК;
  • не уточнив свої дані протягом 60 днів.

Тоді ТЦК звертається до поліції з вимогою доставити такого громадянина до ТЦК. У разі неможливості доставки, керівник ТЦК протягом 5 днів направляє цьому громадянину у паперовій формі поштою ту саму «вимогу».

Вважається, що «вимога» є отриманою з моменту, коли працівник пошти поставить свій підпис про її отримання людиною. Або поставить підпис там, де вказано, що особа відмовилася отримувати цей документ чи не з’явилася за адресою реєстрації.

«ТЦК протягом 10 днів після повернення цієї «вимоги» з відміткою пошти направляє матеріали справи до суду. З доказами того, що вони застосували можливі способи для того, щоб повідомити військовозобов’язаного про його обов’язок стати на військовий облік. І в подальшому вже суд буде розглядати дану справу і виносити адміністративні стягнення. Такі справи будуть розглядати загальні місцеві суди за адресою реєстрації військовозобов’язаного чоловіка», – звертає увагу адвокат.

 

Читайте також: Зменшення призовного віку до 25 років: що це означає для роботодавця

 

Як розглядатимуть справи у суді

Передбачається, що справи у судах стосовно чоловіків призовного віку після надсилання «вимоги» будуть розглядатися в порядку письмового провадження без виклику людини до суду. Тобто людина може й не знати, що відносно неї слухається справа.

«Як адвокат я допускаю, що буде одна показова справа, яку потім суди будуть брати за приклад інші. Імена, прізвища і по-батькові будуть змінюватися, а по суті наповнення буде одне й те саме», – висловлює думку пані Аніщенко.

Також вона допускає, що через велику кількість справ буде навантаження на органи досудового слідства, які мають здійснити адміністративне затримання. З великим навантаженням стикнуться і суди. Деякі районні суди вже й так взяли на себе роботу тих установ, які знаходилися на окупованих територіях.

«В законі вказано, що такі справи будуть розглядатися в судах протягом 30 днів, але я вважаю, це займе більше часу. Можливо, близько двох місяців», – припускає вона.

 

Які будуть штрафи за ігнорування повісток

Штрафи будуть вищі, ніж є зараз. За словами адвоката, вже не буде мови про 3600 або 5200 гривень. Тепер доведеться сплатити від 17 до 25 тисяч, для юридичних осіб штрафи становлять до 56 тисяч гривень.

«Начебто законотворець і прибрав ці першочергові посилання на закон, де йшлося про накладення арешту на картовий рахунок. Бо люди почали розуміти, що це незаконно. Тобто про блокування рахунків ніби не йдеться. Але давайте будемо чесними: суд вирішить винести людині постанову про штраф, а далі виконавча служба змушена буде розшукувати рахунки боржника, накладати на них арешт. І тоді ми знову до цього приходимо», – звертає увагу співрозмовниця.

Раніше писали: Закон № 3633 діє з 18 травня, оновити дані у ТЦК треба протягом 60 днів

В Законі № 3633 арешту рахунків не прописали, однак Закон України від 2 червня 2016 року № 1404-VIII «Про виконавчі провадження» передбачає обов’язок накладати арешт і блокувати рахунки. Без цього виконавча служба не зможе виконати рішення суду про притягнення правопорушника до відповідальності, каже вона.

На думку Катерини Аніщенко, такі зміни не змотивують людей йти до ТЦК, щоб стати на військовий облік. Але кількість мобілізованих збільшиться. Бо з посиленням правил люди будуть вимушені з’являтися до ТЦК. Тим часом деякі люди й надалі не будуть з’являтися, але все ж намагатимуться сплачувати штрафи.

Послуги з військового обліку • Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ
Для довідок: 0 (800) 219-977

Джерело: РБК-Україна

Курс «Підвищення кваліфікації з військового обліку»

Матеріали до теми


Працівника перевели на іншу посаду: чи потрібно буде повернути йому колишню посаду після закінчення воєнного стану?
СИТУАЦІЯ Працівника перевели на іншу посаду під час воєнного стану, згідно зі статтею 3 Закону України від 15 березня 2022 ...
Жінки-медики не зможуть влаштуватися на роботу без військово-облікового документа
Поруч з новими правилами мобілізації запроваджено нову відповідальність за порушення правил військового обліку та мобілізації. Так, за несвоєчасне уточнення облікових ...
Працівник звільнився з військової служби: чи може він при виході на роботу взяти відпустку без збереження заробітної плати?
Відповідно до змін, внесених пунктом 20 частини першої статті 25 Закону України від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі ...
ТЦК до 20 червня необхідно повідомити про автотранспорт на підприємстві
Керівники підприємств, установ та організацій подають щороку до 20 червня територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки інформацію про наявність транспортних ...