...
Реєструйся

В Україні змінили правила розрахунку радянського стажу для пенсій


Уряд відповідно до Закону України від 25 квітня 2024 року № 3674-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення» затвердив нові правила обліку радянського трудового стажу, набутого до 1 січня 1992 року на території колишніх республік СРСР, для призначення пенсій. Цей крок має на меті врегулювати пенсійні права осіб, які в період СРСР працювали за межами сучасної України.

Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ та інші кадрові послуги експертів журналу «КАДРОВИК.UA»

Зміни мають важливе значення для українців, які колись були працевлаштовані в інших союзних республіках, але після розпаду СРСР залишилися жити в Україні. Урядове рішення включає затвердження двох основних документів:

1. Порядок встановлення факту відсутності пенсійних виплат з інших країн

Цей документ визначає процедуру перевірки, чи не надає інша держава (колишня республіка СРСР) пенсійні виплати особі за відповідний період трудового стажу. Якщо такі виплати не здійснюються, стаж може бути зарахований для призначення пенсії в Україні.

2. Порядок визнання та включення радянського трудового стажу до страхового стажу в Україні

У документі визначено процедуру підтвердження періодів роботи на території інших союзних республік (зокрема Росії, Білорусі, Казахстану тощо) до 1992 року, а також порядок зарахування цього стажу до страхового для призначення пенсії за віком.

ГАРЯЧА ЛІНІЯ — безплатні консультації для передплатників журналу «КАДРОВИК.UA»

Як змінилося законодавство

У 2024 році в Україні почали діяти нові норми законодавства, які регулюють зарахування періодів трудової діяльності за кордоном до страхового стажу для нарахування пенсії. Актуальність цього питання зросла після того, як Україна вийшла з Угоди про гарантії пенсійного забезпечення громадян держав СНД, яка була підписана ще у 1992 році.

Ця угода дозволяла враховувати громадянам України періоди роботи, відпрацьовані на території інших країн-учасниць СНД, серед яких: Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Таджикистан, Туркменістан, Узбекистан та російська федерація.

Однак з 1 січня 2023 року РФ офіційно вийшла з цієї угоди, а згодом аналогічне рішення прийняла й Україна. У зв’язку з цим виникла необхідність у створенні нового юридичного механізму, який дозволяє громадянам України підтвердити періоди трудового стажу радянського або пострадянського часу за межами держави. Такий стаж може бути врахований при нарахуванні пенсії, за умови, що інша країна не здійснює пенсійні виплати за відповідний період роботи.

Експрес-курс «Облікові документи кадрової служби та порядок їх ведення»
0 (800) 21 99 77 • E-mail: info@mediapro.com.ua

Доручено Пенсійному фонду України забезпечити перегляд рішень, прийнятих територіальними органами Пенсійного фонду України за період з дня набрання чинності Законом України від 25 квітня 2024 року № 3674-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення» до дня набрання чинності вищезазначеними порядками, стосовно осіб, які працювали до 01.01.1992 р.

Джерело: Представник КМУ у ВРУ


Журнал обліку результатів перевірки стану військового обліку

  • Формат (розмір): 210×297 мм
  • Обсяг: 60 с.

Зручний друкований журнал. Оскільки його заповнюють за результатами перевірки рукописним текстом, графи журналу розташовані таким чином, щоб до них було зручно змістовно заносити результати проведеної перевірки (звіряння), недоліки, висновки та пропозиції, рішення керівника, відмітки про усунення виявлених недоліків.
Замовити

Матеріали до теми


Не всі знають! 7 пільг, які належать українським пенсіонерам
Частина послуг для українських пенсіонерів надається безоплатно або зі знижками. До них, зокрема, належать податкові пільги, субсидії та інші соціальні ...
Чи втрачається стаж під час військової служби? Розбираємося без міфів
У багатьох військовослужбовців, поліцейських чи рятувальників виникає запитання: а як враховується їхня служба до страхового (а отже — й до ...
Міноборони посилює соціальний захист курсантів військових вишів
Із травня 2025 року курсанти вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти та закладів фахової передвищої військової ...
У Раді запропонували оновити статтю 40 КЗпП: працівників-порушників зможуть звільняти легше
У Верховній Раді з’явився новий законопроєкт № 13279, яким передбачаються зміни до статті 40 Кодексу законів про працю України. Ініціатива ...