Працівник звільнився за угодою сторін. Через чотири дні після звільнення він потрапив до лікарні. Під час медичного обстеження з’ясувалося, що працівник захворів кілька місяців тому. Чи має такий працівник право на оплату листка непрацездатності?
Ні, не має. Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон № 1105) застраховані особи мають право, зокрема, безоплатне отримання інформації про порядок витрачання страхових коштів соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку, а також роз’яснень з питань соціального страхування; отримання у разі настання страхового випадку страхових виплат та соціальних послуг, передбачених Законом № 1105.
ГАРЯЧА ЛІНІЯ — безплатні консультації для передплатників журналу «КАДРОВИК.UA»
Згідно з частиною 2 статті 15 Закону № 1105 допомога по тимчасовій непрацездатності у випадках, зазначених у пунктах 1 і 7 частини першої цієї статті, виплачується уповноваженим органом управління застрахованим особам з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності) відповідно до законодавства, незалежно від звільнення, припинення підприємницької або іншої діяльності застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством.
Застрахована особа — це фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався в установленому законом порядку єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»).
Експрес-курс «Облікові документи кадрової служби та порядок їх ведення»
0 (800) 21 99 77 • E-mail: info@mediapro.com.ua
Отже, звільнення працівника (у т. ч. за угодою сторін, п. 1 ст. 36 Кодексу законів про працю), який захворів у період роботи, не позбавляє його права на оплату листка непрацездатності.
Варто зауважити, що настання непрацездатності в період роботи означає звернення працівника до медичного закладу до дати звільнення (зокрема й у день звільнення). Таке звернення має бути зафіксоване лікарем у медичних документах та оформлене (якщо є потреба) листком непрацездатності. При цьому листок непрацездатності, як уже зазначалося, оплачується не по день звільнення, а за весь період до відновлення працездатності або до встановлення МСЕК інвалідності.
У нашому випадку на день звернення до лікаря працівник вже не був застрахованою особою, тому й розраховувати на відкриття листка непрацездатності та його оплату не варто.
Джерело: КАДРИ.UA