Проект видавничого дому «МЕДІА-ПРО»

ЩОДО ДАТИ НАДАННЯ ВІДПУСТКИ ДЛЯ ДОГЛЯДУ ЗА ДИТИНОЮ ДО ДОСЯГНЕННЯ НЕЮ ТРИРІЧНОГО ВІКУ

Працівниця, перебуваючи у відпустці без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до виповнення їй шести років до 4 травня 2016 року, народила другу дитину  і перебуває у відпустці у зв’язку з вагітністю і пологами до 16 лютого 2016 року. З якої дати надати їй відпустку для догляду за другою дитиною до досягнення нею трирічного віку: після закінчення відпустки до  шести  років чи після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами?

Перебування працівниці одночасно в двох соціальних відпустках законодавством не передбачено. Якщо народження другої дитини припало на період відпустки для догляду за першою дитиною до досягнення нею трирічного віку (шестирічного віку, якщо дитина потребує домашнього догляду), таку відпустку, на нашу думку, доцільно перервати й на підставі листка непрацездатності й відповідної заяви працівниці оформити відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами

Відповідно до статті 25 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі як матеріальне забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку вагітністю та пологами.

Допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей — 70) календарних днів після пологів.

Отже, підставою для призначення жінкам допомоги по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, який, своєю чергою, є підставою для оформлення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

Саме тому в цьому випадку, на наш погляд, жінці доцільно перервати відпустку без збереження заробітної плати для догляду за першою дитиною та оформити на підставі листка непрацездатності відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами за другою дитиною.
Після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами за бажанням жінки їй надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (частина перша статті 18 Закону України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 року № 504/ВР-96).

Олена УСЕНКО,
головний спеціаліст сектора режимів праці, відпочинку та норм праці Департаменту заробітної плати та умов праці

Опубліковано у №5, 2016 журналу «Довідник кадровика»