Проект видавничого дому «МЕДІА-ПРО»

ЯК ДІЯТИ У ВИПАДКУ, коли на посаду призначили працівника, який не звільнився з попереднього місця роботи?

Дата публікації: 04.10.2017
10 липня 2017 року згідно з розпорядженням голови обласної ради заступника начальника управління — начальника відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства (державний службовець) призначено на посаду виконувача обов’язків головного лікаря. Державну фіскальну службу України повідомлено 10 липня 2017 року. Із посади заступника начальника управління — начальника відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства працівник звільнився 13 липня 2017 року згідно з пунктом 1 статті 36 КЗпП. Яку дату призначення на посаду вказати у трудовій книжці працівника: 10 чи 14 липня 2017 року? Чи мав право такий працівник підписувати розпорядчі документи з 10 липня 2017 року? З якої дати нараховувати працівникові заробітну плату як виконувачу обов’язків головного лікаря?

- 14 липня 2017 року.
- Ні, не мав.
- З 14 липня 2017 року.

Відносини між роботодавцем і працівником будуються на підставі трудового договору. Згідно зі статтею 24 КЗпП працівник може бути допущений до роботи лише після:
1) укладення трудового договору;
2) оформлення наказу про прийняття на роботу;
3) повідомлення фіскальної служби.

Відповідно до частини другої статті 24 КЗпП, пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про трудові книжки працівників» від 27 квітня 1993 року № 301, пункту 1.3 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58, працевлаштовуючись, працівники зобов’язані, окрім інших документів, подавати трудову книжку, оформлену в установленому порядку. Приймати на роботу без трудової книжки дозволено лише осіб, які працевлаштовуються вперше або на роботу за сумісництвом. Трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника (частина перша ст. 48 КЗпП).

Мабуть, у викладеній ситуації працівники кадрової служби не затребували трудової книжки, інакше вони б дізналися, що працівник на дату призначення виконувачем обов’язків головного лікаря не звільнився з попереднього місця роботи.

Відповідно до частини третьої статті 24 КЗпП укладення трудового договору оформляється наказом чи розпорядженням роботодавця про прийняття працівника на роботу. У нашому випадку можна було видати 10 липня 2017 року розпорядження про призначення працівника на відповідну посаду з 14 липня.

У частині третій статті 24 КЗпП закріплено обов’язок роботодавців повідомляти територіальні органи Державної фіскальної служби України за місцем обліку їх як платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівників на роботу. Постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу» від 17 червня 2015 року № 413 передбачено, що повідомлення подається до початку роботи за укладеним трудовим договором. Міністерство соціальної політики України в листі від 4 серпня 2015 року № 432/13/155-15 роз’яснює, що дата наказу (розпорядження) про прийняття працівника на роботу і дата початку роботи працівника не збігаються. Тобто повідомлення потрібно подати після видання наказу про прийняття на роботу, але до фактичного допуску працівника до роботи.

У нашому випадку у фіскальну службу доцільно надіслати два повідомлення: «скасовуюче» і «початкове». У «початковому» потрібно вказати дату прийняття на роботу 14 липня 2017 року.

Оксана КАМАНОВА,
експерт із трудового права і кадрового діловодства
Більше запитань від читачів і передплатників та вичерпних відповідей на них від експертів — у вкладенні до журналу «Довідник кадровика» — «Кадри. Гарячі запитання кадровика» № 10, 2017, у рубриці «Запитайте фахівця».
«ГАРЯЧА ЛІНІЯ»
БЕЗКОШТОВНИЙ СЕРВІС ДЛЯ ПЕРЕДПЛАТНИКІВ ЖУРНАЛУ «КАДРОВИК.UA»
Телефонуйте на «гарячу лінію» з 9:00 до 13:00
ЗА СПЕЦІАЛЬНИМ КОДОМ
(шукайте на сторінках журналу)
(044) 537-09-29
На запитання відповідають ЕКCПЕРТИ З КАДРОВИХ ПИТАНЬ