...
Реєструйся

Донор на підприємстві: гарантії та пільги


АКТУАЛЬНІ ЗАПИТАННЯ:

  • Які права та гарантії має донор?
  • Які дії працівника перед донацією крові?
  • Яку оплату може отримати працівник за донацію крові та її компонентів?

 

Війна в Україні триває, і саме зараз гостро стоїть питання наявності донорської крові для порятунку життя наших захисників. Донором крові може бути кожен із нас. Звісно, є певні обмеження, про які розкажемо у статті.

 

Права та гарантії, надані донору державою

Донор повинен знати, що він має особливі права та гарантії надані йому державою, особливо якщо він є найманим працівником. Тому роботодавець має знати, як правильно документально оформити відсутність такого працівника на роботі у зв’язку з виконанням донорських функцій та правильно оплатити час його відсутності.

ТЕРМІН

Донорство крові та компонентів крові — це добровільний акт людини, що полягає у донації крові та/або компонентів крові для подальшого використання їх для трансфузії, виготовлення лікарських засобів, медичних виробів або використання у наукових дослідженнях (абзац десятий ст. 1 Закону України від 30 вересня 2020 року № 931-IX «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові»; далі — Закон № 931).

 

В Україні донором може бути дієздатний громадянин віком від 18 років (понад 65 років — з дозволу лікаря), який, пройшовши необхідне медичне обстеження, немає ніяких протипоказань.

Перелік медичних протипоказань для донорства є доволі великим. Визначено його Порядком медичного обстеження донорів крові та (або) її компонентів, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров’я України від 1 серпня 2005 року № 385 (далі — Порядок № 385).

! Людині-донору закон гарантує захист його прав та охорону здоров’я, тому під час взяття донорської крові та (або) її компонентів обов’язково мають бути дотримані всі необхідні умови, що дозволяють гарантувати збереження здоров’я донора.

 

Обов’язки роботодавця

Роботодавець зобов’язаний сприяти установам та закладам охорони здоров’я в роботі із залучення громадян бути донорами. З цією метою роботодавці зобов’язані безперешкодно відпускати з місця роботи, служби або навчання осіб, які є або виявили бажання стати донорами, у дні відповідного медобстеження та здавання крові.

Згідно зі статтею 124 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) в день медичного обстеження та в день донації крові та/або її компонентів, донор звільняється від роботи на підприємстві, в установі, організації (незалежно від форми власності; далі — підприємство) з гарантією збереження йому середньої заробітної плати за рахунок коштів роботодавця.

 

Повний текст статті доступний у журналі КАДРОВИК.UA № 6

 

Джерело: журнал «КАДРОВИК.UA»

Семінар «Робота кадрових підрозділів у тривалий період воєнного стану»

Ольга Хамайдюк
Ольга Хамайдюк
експерт з бухгалтерського обліку та оподаткування

Матеріали до теми


Компенсація за невикористану щорічну відпустку за час проходження служби у лавах ЗСУ
ЗАПИТАННЯ Чи може працівник, який повернувся на основне місце роботи після демобілізації, отримати компенсацію за невикористану щорічну відпустку за час ...
Кейс для кадровика. Чи можна заборонити працівнику бути фізичною особою — підприємцем?
СИТУАЦІЯ Керівник наполягає включити до колективного договору пункт, що працівники підприємства не можуть бути ФОП. Чи правомірна така вимога? Чи ...
Кейс для кадровика. Чи можна здійснювати бронювання за військовим квитком з «Резерв+?»
Теоретично так, проте є деякі нюанси. Спробуймо їх розглянути. Якщо у роботодавця є копія військово-облікового документа працівника у паперовій формі, ...