Реєструйся

Дослідження ринку праці під час воєнного стану


Європейська Бізнес Асоціація в партнерстві з Тетяною Пашкіною, експерткою з аналітики ринку праці, провела дослідженні ринку праці, аби визначити основні тенденції під час воєнного стану, зміни щодо персоналу, заплановані зміни в контексті підвищення/скорочення зарплат на 2023 рік, ефективність в умовах воєнного стану, тощо.

Результати дослідження ми розподілили на кілька блоків, тож нижче представляємо отримані результати. Також в дослідженні цільові групи було розподілено на HR та інших працівників – аби зрозуміти чи різняться результати.

Так, серед змін щодо персоналу, які відбулись у 2022 році фахівці управління персоналом зазначили, що у 2022 році в їх компаніях відбулись такі основні:

 • 50 % респондентів повідомили про підвищення рівня заробітної плати
 • 39 % учасників повідомили про замороження бюджетів на розвиток, навчання та утримання персоналу
 • 26 % учасників проінформували про збільшення функціоналу та найм нових працівників
 • 21 % повідомили про скорочення персоналу
 • 11 % проінформували про замороження бонусів та преміальних виплат
 • 7 % повідомили про зменшення рівня заробітної плати

Вебінар «Трудовий договір vs цивільно-правовий договір»
Формат: запис • Дата проведення: 26 вересня 2022 року

Представники інших сфер діяльності також констатували, що в їх компаніях відбулось підвищення рівня заробітної плати (37 %) та замороження бюджетів на розвиток, навчання та утримання персоналу (43 %). 34% респондентів  написали, що в їх компаніях відбулось скорочення персоналу, але 32 % респондентів повідомили, що в компаніях збільшився функціонал та відбувся найм нових працівників. Майже 20 % опитаних вказали на замороження бонусів та премій і лише 6 % зазначили зменшення зарплат як основну зміну в компанії.

Допомога працівникам у 2022

Більшість опитаних зазначили (HR та інших сфер), що їх компанія так чи інакше допомагала працівникам у 2022 році. Так, представники HR підтвердили, що компанія в повному обсязі виплачувала заробітну плату (таких 89 % респондентів), виплачувала бонуси і премії (78 %) та забезпечували психологічну підтримку працівників (65 %). Також, компанія оплачувала працівникам проживання у іншому місті\країні (39 % опитаних зазначили про це), компенсувала частину витрат на оренду житла (38 %), організовувала освітні курси та програми. Серед іншої допомоги було відмічено, що компанія сплачувала податки працівників, які проживають за кордоном та відкрила працівникам міжнародні програми медичного страхування.

Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ та інші кадрові послуги експертів журналу «КАДРОВИК.UA»

Працівники не зі сфери HR мали схожі відповіді. Наприклад, 94 % респондентів зазначили, що компанія виплачувала зарплату в повному обсязі, 74 % – виплачувала бонуси і премії, 42 % – оплачувала проживання в іншому місті, 36 % – компенсувала частину витрат на оренду житла, тощо.

Позитивні зміни які відбулись у компаніях у 2022 році

Представники сфери управління персоналом та інших сфер діяльності повідомили про позитивні зміни, які відбулись в їх компаніях у 2022 році, а саме:

 • покращення та посилення корпоративної культури та збільшення рівня eNPS;
 • покращення рівня внутрішньої комунікації, збільшення рівня турботи про працівників;
 • підвищення стійкості та гнучкості бізнесу;
 • відбулось відкриття підрозділів у західних областях України та масштабування бізнесу за кордон;
 • працівники почали спілкуватись виключно українською мовою;
 • відбулося ще більше об’єднання та згуртованість команд, зростання рівня залученості, збільшення експорту послуг, оптимізація робочих процесів, створення нових напрямків діяльності.

Також, відбувся перехід від підпорядкування росії до підпорядкування Європейському регіону та\або відбулось повне виведення бізнесу з рф. Деякі компанії заснували фонд для підтримки працівників, які потребують фінансової допомоги (втрата, руйнація житла, травма). 

Вебінар «Призупинення дії трудових договорів: як треба і не треба робити»
Формат: запис • Дата проведення: 4 листопада 2022 року

Також 60 % учасників дослідження відмітили, що в їх компаніях є можливість працювати дистанційно, проте, не для всіх категорій працівників, 35 % респондентів написали, що дистанційна робота можлива для всіх працівників, і лише 5 % учасників написали, що в їх компаніях немає можливості працювати дистанційно.

Які ж зміни в контексті роботи з персоналом заплановані у бізнесі на 2023 рік

HR учасники дослідження відмітили, що в компаніях заплановані такі зміни у 2023 році:

 • збільшення рівня заробітної плати;
 • вихід на інші ринки та пошук нових партнерів;
 • збільшення бюджетів на навчання та розвиток;
 • збільшення кількості працівників;
 • перерозподіл функції працівників у бік мультифункціональності із зниженням кількості • необхідних спеціалістів .

Працівники за кордоном

Варто зазначити, що 44 % респондентів, які працюють у сфері управління персоналом повідомили, що кількість працівників, які наразі працюють та проживають за кордоном не перевищує 5 %, а 15 % зазначили про кількість від 5 до 10 %, 14 % вказали на цифру в 10-15 %, 19 % повідомили, що ця цифра більше 15 %. Також, важливо відмітити, що 15 % респондентів написали, що всі працівники компанії наразі проживають та працюють в Україні.

Щодо відповідей працівників інших сфер: 27 % опитаних зазначили, що кількість працівників, які наразі працюють та проживають за кордоном не перевищує 5 %, ще 27 % вказали на цифру від 5 до 10 %, 13 % говорять про цифру від 10 до 15 %, 17 % вказують на цифру більше 15 %. Водночас 22 % опитаних говорять, що всі працівники компанії працюють в Україні.

Серед популярних країн, де проживають працівники компаній було названо такі країни: Польща, Німеччина, Хорватія, Чехія, Румунія, Великобританія, Іспанія, Нідерланди, Словенія, Австрія, Норвегія, Бельгія, США, Швейцарія.

Плани щодо відкриття нових вакансій, чисельності штату, підвищення рівня заробітної плати

Більше 75 % учасників написали, що в їх компаніях не планується скорочення персоналу. У тих компаніях, де можливо відбудеться скорочення персоналу, відсоток скорочень варіюється від 5 до 10 %.

Важливо зазначити, що 3 3% HR спеціалістів відмітили, що в їх компаніях планується збільшення рівня заробітної плати на 15 – 20 % (58 % вказали на підвищення від 5 до 15 %).

Ефективність, зміна роботи та нові навички

Ми також поцікавились, як працівники оцінюють ефективність та рівень працездатності в умовах воєнного стану. Так, 37 % HR спеціалістів відмітили, що рівень їх ефективності не змінився в умовах воєнного стану і 16 % вважають, що почали працювати краще. Проте, 27 % зазначили, що перебувають у стані вигорання та 4 % зазначили, що почали працювати гірше.

Цікаво зазначити, що представники інших сфер діяльності мають дещо інакші результати:

 • 24 % відмітили, що рівень їх ефективності не змінився в умовах воєнного стану;
 • 31 % зазначили, що почали працювати краще;
 • 31 % — водночас такий самий відсоток спеціалістів вказали, що перебувають у стані вигорання;
 • 8% спеціалістів почали працювати гірше.

Проте 73 % представників сфери HR та 65 % представників інших сфер діяльності не планують змінювати роботу на даному етапі.

Серед здобутих навичок у 2022 році (які будуть потрібні у 2023-2024 роках) представники сфери HR зробили акцент на такі навички як: кризовий менеджмент та управління змінами, стресостійкість та антикрихкість, гнучкість та адаптивність, вміння працювати дистанційно, згуртованість, вміння радіти кожному дню, емоційний інтелект, швидке прийняття рішень, вміння працювати в умовах невизначеності, критичне мислення, вміння швидко навчатися та вміння допомагати тим, хто поряд (перша медична і психологічна допомога), креативність, психологічна стійкість, командна робота, наполегливість, співпраця з іншими колегами чи партнерами, готовність перенавчатися, цілеспрямованість, сміливість, вміння брати на себе відповідальність, проактивність, тайм-менеджмент, толерантність, крос-культурна комунікація, фокус на глобалізацію, відновлення внутрішнього ресурсу.

Представники інших сфер діяльності додатково робили акцент на умінні виживати в умовах війни, байдужості та нейтральності, мультизадачності та відповідальному лідерстві. 

ЗАПИС вебінару «СПРОЩЕНИЙ РЕЖИМ ТРУДОВОГО ДОГОВОРУ»
Усі вебінариІндивідуальні кадрові консультації • podpiska@mediapro.com.ua

Довідково

Дослідження тривало у період з 8 по 19 лютого 2023 року. Участь у дослідженні була анонімною. В дослідженні взяв участь 121 спеціаліст: 70 фахівців з управління персоналом (46 % керівники департаменту, 26 % менеджери середньої ланки, 24 % топ менеджмент, 4 % молодший персонал) та 51 фахівець з іншої сфери (35 % менеджери середньої ланки, 34 % топ менеджмент, 27 % керівники департаменту, 4 % молодший персонал).

Більше 60 % учасників даного дослідження представлять міжнародний бізнес. 47 % компаній є представниками великого бізнесу, 45 % середнього бізнесу, та 8 % малого бізнесу.

Найбільша кількість учасників дослідження представляють фармацевтичний сектор, спеціалізовані консультаційні послуги (юридичні, аудиторські, маркетингові, рекрутингові, тощо), виробництво продуктів харчування, виробництво товарів масового вжитку нехарчового призначення, оптова\роздрібна торгівля та фінансові послуги (страхові, банківські, цінні папери).

Джерело: EBA

Посібник «Оптимізація трудових відносин у період воєнного стану: ТОП-55 відповідей»

Матеріали до теми


Український трудовий мігрант більше не оплачуватиме послуги посередника для працевлаштування за кордоном
20 березня Верховна Рада України прийняла Закон про захист трудових мігрантів та боротьбу з шахрайством у працевлаштуванні за кордон (законопроєкт ...
Новий підхід до працевлаштування: як зміниться робота центрів зайнятості
Уряд продовжує вдосконалювати роботу центрів зайнятості, запроваджуючи новітні європейські практики. З цією метою було затверджено новий Порядок надання соціальних послуг ...
Аналіз судової практики щодо неправомірного звільнення працівників у воєнний стан
Ситуація 1 Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 січня 2023 року у справі № 420/16201/22 про визнання протиправним та ...