Реєструйся

Гаряча лінія «КАДРОВИК.UA». Право на додаткову соціальну відпустку


ЗАПИТАННЯ

Чи має право працівниця, у якої 3 дітей віком до 15 років і яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, на додаткову соціальну відпустку за цей період?

 

ВІДПОВІДЬ

Ні, не має.

Додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, належить до соціальних відпусток. У статті 19 Закону України від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР «Про відпустки» міститься перелік категорій працівників, які мають право на таку відпустку. Так, зазначена відпустка надається одному з батьків, які мають 2 або більше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю, або які усиновили дитину, матері (батьку) особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, одинокій матері, батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у т. ч. у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, чи одному із прийомних батьків.

Отже, право на соціальну відпустку має як мати, так і батько дитини. Якщо у відпустку йде, наприклад, мати дитини, батько скористатися такою відпусткою у поточному році не може. І навпаки.

Порядок надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»

Слід зауважити, що відповідні зміни було внесено Законом України від 15 квітня 2021 року № 1401-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька у догляді за дитиною», який набув чинності 9 травня 2021 року.

Надавати одночасно дві відпустки не можна

У нашому випадку працівниця має право на соціальну відпустку, але надавати одночасно 2 відпустки не можна, тому зазначену соціальну відпустку може взяти батько дитини.

Один із батьків, який планує йти у соціальну відпустку, має надати роботодавцю підтверджувальні документи. Основними документами є копії свідоцтв про народження дітей. Але якщо дитина належить до певних пільгових категорій, додатково (залежно від ситуації) потрібно подати копію:

  • посвідчення про інвалідність дитини;
  • рішення суду про усиновлення чи свідоцтва про усиновлення дитини;
  • свідоцтва про розірвання шлюбу;
  • договору про влаштування дітей до прийомної сім’ї тощо.

Чи можна надати працівникові — батьку, який має 4 дітей віком до 15 років, одна з яких є особою з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, додаткову соціальну відпустку за 2 підставами? — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»

Обов’язковим є також документальне підтвердження того, що один із батьків ще не скористався соціальною відпусткою. Таким документом може бути довідка довільної форми з місця роботи, видана кадровою службою чи бухгалтерією.

Отже, працівниця матиме право на додаткову соціальну відпустку після виходу на роботу за поточний рік, якщо батько не скористався такою відпусткою.

Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ та інші кадрові послуги експертів журналу «КАДРОВИК.UA»

Читайте також:

Нагадуємо, що передплатники журналу «КАДРОВИК.UA» можуть скористатися безоплатним сервісом ☎ «Гаряча лінія»:

  • спілкування з експертом наживо по телефону;
  • індивідуальний підхід до кожного звернення;
  • швидкий та зручний спосіб отримати інформаційну підтримку із достовірного джерела;
  • авторитетна думка, що спирається на законодавчі акти та багаторічний досвід експерта-практика.

Джерело: журнал «КАДРОВИК.UA»

Відеокурс «Відпустки працівникам, які мають дітей»

Галина Білоткач
Галина Білоткач
експерт гарячої лінії та автор статей журналу «КАДРОВИК.UA»

Матеріали до теми


Практиканти — здобувачі освіти закладів професійної (професійно-технічної) освіти на підприємстві
Практика — не від’ємна частина процесу підготовки фахівців у закладах освіти. Тому на багатьох підприємствах час від часу з’являється молодь, ...