Реєструйся

Гаряча лінія «КАДРОВИК.UA». Право на додаткову соціальну відпустку


ЗАПИТАННЯ

Чи має право працівниця, у якої 3 дітей віком до 15 років і яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, на додаткову соціальну відпустку за цей період?

 

ВІДПОВІДЬ

Ні, не має.

Додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, належить до соціальних відпусток. У статті 19 Закону України від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР «Про відпустки» міститься перелік категорій працівників, які мають право на таку відпустку. Так, зазначена відпустка надається одному з батьків, які мають 2 або більше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю, або які усиновили дитину, матері (батьку) особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, одинокій матері, батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у т. ч. у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, чи одному із прийомних батьків.

Отже, право на соціальну відпустку має як мати, так і батько дитини. Якщо у відпустку йде, наприклад, мати дитини, батько скористатися такою відпусткою у поточному році не може. І навпаки.

Порядок надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»

Слід зауважити, що відповідні зміни було внесено Законом України від 15 квітня 2021 року № 1401-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька у догляді за дитиною», який набув чинності 9 травня 2021 року.

Надавати одночасно дві відпустки не можна

У нашому випадку працівниця має право на соціальну відпустку, але надавати одночасно 2 відпустки не можна, тому зазначену соціальну відпустку може взяти батько дитини.

Один із батьків, який планує йти у соціальну відпустку, має надати роботодавцю підтверджувальні документи. Основними документами є копії свідоцтв про народження дітей. Але якщо дитина належить до певних пільгових категорій, додатково (залежно від ситуації) потрібно подати копію:

  • посвідчення про інвалідність дитини;
  • рішення суду про усиновлення чи свідоцтва про усиновлення дитини;
  • свідоцтва про розірвання шлюбу;
  • договору про влаштування дітей до прийомної сім’ї тощо.

Чи можна надати працівникові — батьку, який має 4 дітей віком до 15 років, одна з яких є особою з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, додаткову соціальну відпустку за 2 підставами? — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»

Обов’язковим є також документальне підтвердження того, що один із батьків ще не скористався соціальною відпусткою. Таким документом може бути довідка довільної форми з місця роботи, видана кадровою службою чи бухгалтерією.

Отже, працівниця матиме право на додаткову соціальну відпустку після виходу на роботу за поточний рік, якщо батько не скористався такою відпусткою.

Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ та інші кадрові послуги експертів журналу «КАДРОВИК.UA»

Читайте також:

Нагадуємо, що передплатники журналу «КАДРОВИК.UA» можуть скористатися безоплатним сервісом ☎ «Гаряча лінія»:

  • спілкування з експертом наживо по телефону;
  • індивідуальний підхід до кожного звернення;
  • швидкий та зручний спосіб отримати інформаційну підтримку із достовірного джерела;
  • авторитетна думка, що спирається на законодавчі акти та багаторічний досвід експерта-практика.

Джерело: журнал «КАДРОВИК.UA»

Відеокурс «Відпустки працівникам, які мають дітей»

Галина Білоткач
Галина Білоткач
експерт гарячої лінії та автор статей журналу «КАДРОВИК.UA»

Матеріали до теми


Кабмін спрощує процедуру реєстрації безробітних та призначення їм допомоги по безробіттю
Кабмін продовжує удосконалювати процедуру реєстрації безробітних та призначення їм допомоги по безробіттю. Проєкт постанови Кабінету Міністрів України оприлюднив СПО об’єднань ...