...
Реєструйся

Кейс для кадровика. Коло осіб, для яких може бути запроваджено надомну роботу


Згідно з пунктом 9 Положення № 275/17-99 (постанова від 29 вересня 1981 року № 275/17-99), організація трудових процесів у надомних умовах допускається лише для осіб, які мають належні житлово-побутові умови, а також практичні навички або можуть бути навчені цим навичкам для виконання певних робіт. Цією нормою передбачено, що обстеження житлово-побутових умов проводиться представниками роботодавця за участю профспілкового органу, а у відповідних випадках і представниками санітарного та пожежного нагляду.

Проте частиною десятою статті 601 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) передбачено, що надомна робота може бути запроваджена виключно для осіб, які мають практичні навички виконання певних робіт або можуть бути навчені таким навичкам. Тобто наявності належних житлово-побутових умов та необхідності обстеження таких умов цією нормою, яка має пріоритет над пунктом 9 Положення № 275/17-99, не передбачено.

Частиною одинадцятою статті 601 КЗпП визначено норми щодо надомної роботи деяких категорій працівників.

Читайте також: Планують законодавчо затвердити деякі особливості направлення у відрядження надомних та дистанційних працівників: законопроєкт № 10164-1

Можуть працювати на умовах надомної роботи:

 • вагітні жінки;
 • працівники, які мають дитину віком до 3 років або здійснюють догляд за дитиною відповідно до медичного висновку до досягнення нею 6-річного віку;
 • працівники, які мають 2 або більше дітей віком до 15 років або дитину з інвалідністю;
 • батьки особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи;
 • особи, які взяли під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.

Якщо це можливо, зважаючи на виконувану роботу, та власник підприємства має для цього відповідні ресурси та засоби.

Читайте також: Надомна робота: як правильно організувати? Відповідає Держпраці

 

Оплата праці надомників

Виконання надомної роботи не тягне за собою змін у нормуванні, оплаті праці та не впливає на обсяг трудових прав працівників.

У розділі IV Положення № 275/17-99 вказано, що роботодавці за погодженням з комітетами профспілок можуть застосовувати для надомників відрядну або акордну оплату праці.

Зверніть увагу! При акордній системі оплати праці винагорода виплачується за кінцевий результат комплексу виконаних робіт. Остаточний розрахунок за роботу, виконану акордно, провадиться після прийняття всього обсягу виконаного надомником завдання роботодавця.

 

Оплата праці надомників здійснюється за відрядними розцінками за фактично виконані роботи або вироблену продукцію, що відповідає вимогам щодо її якості. При цьому для надомників, організаційно-технічні умови праці яких близькі до взятих при розрахунку норм виробітку для працівників, що виконують аналогічні роботи у виробничих умовах, встановлюються такі ж норми, що й для вказаних працівників. У тих випадках, коли надомники виконують роботу в інших організаційно-технічних умовах (інше устаткування, інструмент тощо), роботодавець за погодженням з профспілковим органом та з урахуванням економічної доцільності може встановлювати для них норми виробітку з огляду на конкретні умови їх виконання вдома.

Читайте також: Відрядження дистанційного працівника: як оформляти та подавати авансовий звіт

З метою заохочення надомників їм може виплачуватися винагорода в порядку та на умовах, що встановлені на підприємстві. Також їх можна преміювати згідно з положенням про преміювання, що діє на підприємстві.

Порядок і строки забезпечення надомників сировиною, матеріалами та напівфабрикатами, а також проведення розрахунків за виготовлену продукцію, відшкодування вартості матеріалів (якщо вироби виготовлялися з власних матеріалів), вивезення готової продукції встановлюються в трудовому договорі за погодженням сторін або в колективному договорі.

 

Читати статтю повністю

 

Далі у статті:

 • Укладення трудового договору про надомну роботу
 • Зразок наказу про прийняття на надомну роботу
 • Випадки запровадження надомної роботи з ініціативи роботодавця без укладення письмового трудового договору
 • Особливості визначення робочого місця працівникам-надомникам
 • Забезпечення працівника-надомника засобами виробництва, матеріалами та інструментами
 • Режим роботи надомника
 • Облік і оплата надомної роботи

Джерело: журнал «КАДРОВИК.UA»

Щорічні відпустки: планування і надання. Спецвипуск № 4, 2023

Микола Бойко
Микола Бойко
доцент Інституту післядипломної освіти Київського національного університету імені Тараса Шевченка, адвокат

Матеріали до теми


Кейс для кадровика. Чи можна здійснювати бронювання за військовим квитком з «Резерв+?»
Теоретично так, проте є деякі нюанси. Спробуймо їх розглянути. Якщо у роботодавця є копія військово-облікового документа працівника у паперовій формі, ...
Чи можна перевести працівника на іншу посаду під час його перебування у щорічній оплачуваній відпустці?
З 24 березня 2022 року діє Закон України від 15 березня 2022 року № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі — ...
Відпустка для догляду за дитиною до 3 років: деякі особливості надання
Надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку (далі — відпустка для догляду за дитиною до 3 років) є ...
Кейс для кадровика. Чи має право на щорічну додаткову відпустку за ненормований робочий день працівник, який працює дистанційно?
Так, має. Відповідно до частини першої статті 602 КЗпП дистанційна робота — це форма організації праці, за якої робота виконується ...