Реєструйся

Кейс для кадровика. Порядок звільнення працівника, якщо дата закінчення трудового договору припадає на вихідний день


СИТУАЦІЯ

Завершення опалювального періоду припадає на суботу. Як правильно звільнити опалювача? Якою датою скласти наказ?

 

РІШЕННЯ

Чинне законодавство не забороняє звільняти працівника вихідним днем. Тому якщо скласти наказ (розпорядження), у якому дата звільнення припадатиме на вихідний день, то це не буде порушенням.

Розглянемо особливості та нюанси описаної ситуації. З умови запитання розуміємо, що працівник за посадою є опалювачем. А приймаючи на роботу опалювача та враховуючи характер його роботи й умови її виконання, на період опалювального сезону з таким працівником доцільно укладати строковий трудовий договір.

Строк такого договору необхідно установити за погодженням сторін (п. 2 частини першої ст. 23 Кодексу законів про працю України; далі — КЗпП).

Нагадуємо, що робота опалювача не належить до сезонних робіт, оскільки виконувані працівником роботи не зазначено у Списку сезонних робіт і сезонних галузей, затвердженому постановою КМУ від 28 березня 1997 року № 278. Тривалість опалювального сезону може бути більшою за 6 місяців.

Підстави звільнення працівників. Спецвипуск «КАДРОВИК.UA» Частина 1. Частина 2

За загальним правилом, строковий трудовий договір припиняється в останній день його дії і цього дня працівник підлягає звільненню на підставі пункту 2 статті 36 КЗпП.

Крім того, в пункті 2 статті 36 КЗпП зазначено, що якщо після закінчення строку трудового договору (п. 2 і п. 3 ст. 23 КЗпП) трудові відносини фактично тривають і жодна зі сторін не вимагає їх припинення, дія цього договору вважається продовженою на невизначений строк.

Отже, якщо строковий трудовий договір не буде припинений в останній день його дії, то він вважатиметься продовженим на невизначений строк.

У нашому випадку йдеться про строковий трудовий договір, закінчення якого — дата завершення опалювального сезону. Як зазначено в запитанні, завершення опалювального сезону припадає на суботу (вихідний день) — відповідно, це і буде останнім днем дії строкового трудового договору.

ЗРАЗОК ЗАЯВИ ПРО ЗВІЛЬНЕННЯ
Зразки документівЗамовити розроблення кадрових документів

Як розуміємо, у суботу відділ кадрів і бухгалтерія не працюють, а роботодавець не має права викликати їх на роботу, аби видати працівникові копію наказу (розпорядження) про звільнення, письмове повідомлення про нараховані та виплачені йому суми при звільненні (ст. 116 КЗпП) та провести з ним розрахунок у строки, визначені статтею 116 КЗпП, а також на вимогу працівника внести належні записи про звільнення до трудової книжки, що зберігається у працівника, оскільки це не належать до виняткових випадків, коли дозволяється залучення окремих працівників до роботи у вихідні дні (ст. 71 КЗпП).

Відповідно, щоб строковий трудовий договір не вважався продовженим на невизначений строк, усі необхідні розрахунки та оформлення необхідно зробити в п’ятницю, напередодні дня звільнення, оскільки він припадає на суботу (вихідний день).

Звертаємо увагу, що в наказі про звільнення дату звільнення зазначаємо ту, яка є останнім днем дії строкового трудового договору. Таку думку висловлено і в листі Мінсоцполітики від 5 січня 2018 року № 9/0/22-18/134, де зазначено: якщо останній день дії строкового договору припадає на вихідний день, то роботодавець має виконати обов’язок, передбачений статтею 47 КЗпП, в останній робочий день, тобто:

  • видати наказ про звільнення за пунктом 2 статті 36 КЗпП, вказавши дату звільнення, зазначену в строковому трудовому договорі, та ознайомити з ним працівника;
  • видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним відповідні розрахунки.

При цьому днем звільнення, відповідно до частини другої статті 241-1 КЗпП, буде останній день, визначений строковим трудовим договором.

Замовляйте РОЗРОБЛЕННЯ КАДРОВИХ ДОКУМЕНТІВ
Експерти КАДРОВИК.UA допоможуть у складанні й упровадженні бланків кадровика, реєстраційних форм, шаблонів документів

Як альтернативу можна ще запропонувати варіант, коли строковий трудовий договір буде припинений за угодою сторін, тобто коли працівник напише заяву про звільнення за угодою сторін у п’ятницю.

Мар’яна Винничук, експерт проєктів «КАДРОВИК.UA»

Курс «Підвищення кваліфікації кадровиків. ПРОФІ»
Формат навчання: дистанційний. Максимально гнучкий графік.

Джерело: журнал «КАДРОВИК.UA»

Семінар-інтенсив «Запитання гарячої лінії» від проєкту «КАДРОВИК.UA»

Матеріали до теми


Про звільнення за грубе порушення трудових обов’язків
ЗАПИТАННЯ Чи можливе звільнення працівника у зв’язку із одноразовим грубим порушенням трудових обов’язків за порушення якого було застосовано дисциплінарне стягнення? ...
Практиканти — здобувачі освіти закладів професійної (професійно-технічної) освіти на підприємстві
Практика — не від’ємна частина процесу підготовки фахівців у закладах освіти. Тому на багатьох підприємствах час від часу з’являється молодь, ...