...
Реєструйся

Мобілізація сумісників: збереження робочого місця і виплата середньої заробітної плати


Лікар медичної частини, який працює з неповним робочим часом на 0,1 ставки за сумісництвом, отримав повістку з військкомату про призов на військову службу у зв’язку з мобілізацією. Копію повістки, завірену печаткою з основного місця роботи, він надав у відділ кадрів установи, де працює за сумісництвом. Чи має зберігатися середня заробітна плата і місце роботи за сумісником? Чи можна в наказі послатися на копію повістки як підставу звільнення від виконання обов’язків і поширення на такого працівника пільг, передбачених КЗпП України? Чи компенсуватиметься середній заробіток такому працівникові?

Сумісництвом вважається виконання працівником, крім своєї основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві, в установі, організації (далі — підприємство) або у громадянина (підприємця, приватної особи) за наймом. Тобто робота за сумісництвом є окремим трудовим договором, при укладанні якого на працівника у повному обсязі поширюється законодавство про працю.

Відповідно до статті 119  КЗпП за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або прийнятими на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, ого­лошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації, зберігаються місце роботи, посада і компенсується із бюджету середній заробіток на підприємстві, в якому вони працювали на час призову, незалежно від підпорядкування та форми власності.

Виплата таких компенсацій із бюджету в ме­жах середнього заробітку проводиться за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Підставою для надання працівникові гарантій, установлених статтею 119 КЗпП, є повістка військового комісаріату (оригінал або копія, завірена належним чином військовим комісаріатом або за основним місцем роботи працівника).

Порядок виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2015 року № 105. Цим Порядком визначено механізм виплати компенсації підприємствам у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою 2501350 «Компенсація підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період». Жодних застережень щодо виплати компенсацій працівникам лише за основним місцем роботи Порядком не передбачено.

Таким чином, працівник, який працює за сумісництвом, у разі призову на військову службу під час мобілізації, має право на збереження місця роботи, посади та середнього заробітку, який підлягає компенсації із державного бюджету.

 

Стаття надана редакцією журнала «Довідник кадровика»
спеціально для інтернет-порталу «Всеукраїнська асоціація кадровиків» 
(детальніше —журнал «Довідник кадровика» № 9, 2015)

Олена Коновалова,
заступник директора департаменту контрольно-наглядової діяльності з питань праці —
начальник відділу додержання нагляду за додержанням законодавства про працю Державної інспекції України з питань праці

Матеріали до теми


Кейс для кадровика. Повідомлення про масове вивільнення працівників
Якщо на підприємстві планується масове вивільнення працівників у зв’язку зі скороченням їхньої чисельності, не пізніше ніж за 2 місяці до ...
Актуальні питання обліку ВПО в центрі зайнятості під час воєнного стану
Питання оформлення на облік у центрі зайнятості не втрачають своєї актуальності, тим паче в період дії воєнного стану, коли люди ...