Передплати журнал

Звільнення працівника у зв’язку зі знищенням підприємства


СИТУАЦІЯ

Відповідно до Закону України від 1 липня 2022 року № 2352-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» (далі — Закон № 2352) внесено зміни до статті 41 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП). Змінами запроваджується нова підстава для звільнення з ініціативи роботодавця — неможливість забезпечення працівника роботою, визначеною трудовим договором, у зв’язку із знищенням (відсутністю) виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій. Який порядок звільнення працівника за цією підставою?

РІШЕННЯ

Стаття 41. Додаткові підстави розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця з окремими категоріями працівників за певних умов

Крім підстав, передбачених статтею 40 цього Кодексу, трудовий договір з ініціативи роботодавця може бути розірваний також у випадках:

<…>

6) неможливості забезпечення працівника роботою, визначеною трудовим договором, у зв’язку із знищенням (відсутністю) виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій.

 

Обов’язкова умова для звільнення за пунктом 6 статті 41 КЗпП

Обов’язковою умовою для звільнення за пунктом 6 статті 41 КЗпП є обґрунтована неможливість забезпечувати працівника роботою, визначеною трудовим договором та трудовою функцією, яка безпосередньо пов’язана з повним знищенням (відсутністю) виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій.

Розірвання трудового договору відповідно до пункту 6 статті 41 КЗпП не вимагає дотримання положень частини третьої статті 40 КЗпП, але проводиться лише в тому випадку, якщо неможливо перевести працівника за його згодою на іншу роботу. З метою мінімізації в майбутньому конфліктів та трудових спорів перед прийняттям рішення щодо застосування зазначеної норми потрібно забезпечити проведення консультацій з представниками працівників.

Особливості процедури звільнення у зв’язку з неможливістю забезпечити працівника роботою

Слід вказати на переважне право на укладення трудового договору у разі поворотного прийняття на роботу. Відповідно до статті 42-1 КЗпП працівник, з яким розірвано трудовий договір з підстав, передбачених пунктом 1 статті 40 (крім випадку ліквідації підприємства, установи, організації), пунктом 6 статті 41 КЗпП, протягом року має право на укладення трудового договору у разі поворотного прийняття на роботу, якщо роботодавець проводить прийняття на роботу працівників аналогічної кваліфікації.

Дочитати статтю можна після швидкої оплати.
Вартість статті — 85 грн.

Сплатити в 1 клік

Після сплати посилання на завантаження статті прийде на електронну пошту.

❗ Всі кошти йдуть на підтримку редакції кадрового проєкту.
Дякуємо за довіру!

Матеріали до теми


Чи надають обов’язкову неоплачувану відпустку без заяви роботодавцю: приклад Верховного Суду
Верховний Суд розглянув спір звільненої працівниці й роботодавця, предметом якого стало звільнення через прогул, адже працівниця не подала особисто роботодавцю ...
Додаткові підстави звільнення з військової служби під час воєнного стану: Закон набув чинності
1 жовтня набув чинності Закон України від 20 вересня 2022 року № 2599-IX «Про внесення зміни до статті 26 Закону ...
Чи можна прийняти на роботу працівника без документа про освіту?
Ситуація Під час прийняття на посаду секретаря працівник не подав документа про освіту, проте пообіцяв надати диплом, коли забере його ...
Відеоспостереження на підприємстві: як назвати професію
Запитання Які професійні назви робіт пов’язані з роботою із системами відеоспостереження? Чи потрібно розробляти посадову (робочу) інструкцію для працівника, який ...