...
Реєструйся

Чи можна відсторонити працівника без збереження зарплати через стан здоров’я


Якщо працівник не може виконувати свої обов’язки через стан здоров’я, роботодавець має право відсторонити його від роботи на підставі медичних протипоказань. Це — законний крок, який не вважається дискримінацією за ознакою інвалідності, якщо є обґрунтовані медичні висновки. У такій ситуації заробітна плата не виплачується, оскільки вона нараховується лише за фактично виконану роботу.

Дискримінація за ознакою інвалідності забороняється законом, тобто роботодавець не вправі відмовити інвалідові в укладенні трудового договору з мотивів інвалідності, крім випадків, коли ця робота протипоказана йому за станом здоров’я.

Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ та інші кадрові послуги експертів журналу «КАДРОВИК.UA»

Зокрема, у ст. 46 КЗпП ідеться про те, що відсторонення працівників від роботи власником або уповноваженим ним органом допускається у разі: появи на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп’яніння; відмови або ухилення від обов’язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони; в інших випадках, передбачених законодавством.

Відповідно до ч. 6 ст. 24 КЗпП, яка прямо забороняє укладення трудового договору з громадянином, якому за медичним висновком запропонована робота протипоказана за станом здоров’я, а отже, забороняє і продовження такої роботи.

ГАРЯЧА ЛІНІЯ — безплатні консультації для передплатників журналу «КАДРОВИК.UA»

Час, протягом якого працівник не працював унаслідок відсторонення, оплаті не підлягає на підставі ч. 1 ст. 94 КЗпП, відповідно до якої заробітна плата працівникові виплачується за виконану ним роботу, та ч. 4 ст. 113 КЗпП, відповідно до якої час простою з вини працівника не оплачується.

Джерело: Управління інспекційної діяльності у Харківській області

Серія Кадрових практикумів

Матеріали до теми


З 2026 року — більше можливостей для працевлаштування людей з інвалідністю
З 1 січня 2026 року набудуть чинності зміни до законодавства, які розробило Мінсоцполітики. Нововведення суттєво змінять підхід до зайнятості людей ...
Чи може працівник вимагати для себе дистанційну роботу?
Працівник може вимагати від роботодавця тимчасове, строком до двох місяців, переведення на дистанційну роботу, якщо на робочому місці стосовно нього ...
Домашні працівники та житло: що має забезпечити роботодавець
Держпраці нагадує: якщо домашньому працівнику надається житло в межах трудового договору, воно має відповідати усім нормам законодавства. Роботодавець зобов’язаний не ...