Простій – це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами.
Час простою не з вини працівника, в тому числі на період оголошення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).
Раніше писали: Чи можна оформити «лікарняний» під час простою
Законодавством не визначено умови щодо присутності/відсутності працівників на робочому місці під час простою, місце перебування таких працівників встановлюється роботодавцем.
Відповідно до статті 15 Закону України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон № 1105) встановлено, що допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати у разі настання в неї страхового випадку.
Таким чином, у разі настання у застрахованої особи, яка перебуває у простої та згідно із наказом роботодавця про запровадження простою зобов’язана бути присутньою на робочому місці (або іншому місці, визначеному роботодавцем) з відповідним режимом роботи, одного із страхових випадків, визначених статтею 15 Закону № 1105, допомога по тимчасовій непрацездатності надається на загальних підставах, відповідно до норм Закону № 1105, за дні непрацездатності, за які працівник втрачає оплату.
Експрес-курс «Облікові документи кадрової служби та порядок їх ведення»
0 (800) 219-977 • podpiska@mediapro.com.ua
Водночас якщо відповідний страховий випадок настав у застрахованої особи, яка, згідно з наказом роботодавця про запровадження простою, не зобов’язана перебувати на робочому місці і не втрачає оплату за час простою, підстав для здійснення виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності, на думку Держпраці, немає.
При цьому слід зазначити, що рішення про призначення або відмову у призначенні допомоги по тимчасовій непрацездатності має прийматися комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, із урахуванням викладеного вище.
Юрист з кадрових питань і трудового законодавства — online
Унікальна послуга на ринку України!
0 (800) 219-977 • podpiska@mediapro.com.ua
Від редакції журналу «КАДРОВИК.UA»
Звертаємо увагу, що статтею 34 КЗпП також передбачено, що у разі простою працівники можуть бути переведені за їх згодою з урахуванням спеціальності і кваліфікації на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації на весь час простою або на інше підприємство, в установу, організацію, але в тій самій місцевості на строк до одного місяця.
Отже, якщо працівник захворів під час такого тимчасового переведення, тимчасова непрацездатність оплачується на загальних підставах.
Вас може зацікавити:
- КАДРОВА ЗАДАЧА. Про простій
- Чи вважається простій зміною істотних умов праці?
- Чим простій відрізняється від призупинення дії трудового договору?
- 100500-е ЗАПИТАННЯ: Скільки може тривати простій?
- 100500-е ЗАПИТАННЯ: Чи для всіх працівників можна оголосити простій?
- Трудові відносини в умовах воєнного стану: неповний робочий час та простій
Джерело: Управління Держпраці
Добірка «ПРОСТІЙ У ВОЄННИЙ ЧАС: ОФОРМЛЕННЯ Й ОПЛАТА»
- Оформлення і оплата простою
- Експрес-відповіді на запитання
- Зразок наказу про оголошення простою у зв’язку із введенням воєнного стану