Реєструйся

Чи є правомірним відрахування аліментів з премії, яку отримує військовослужбовець?


Відповідно до частини 1 статті 9 до Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі — Закон № 2011), держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Відповідно до частини 2 статті 9 Закону № 2011, до складу грошового забезпечення входять:

  • посадовий оклад, оклад за військовим званням;
  • щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
  • одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Замовляйте добірку «Мобілізований працівник: алгоритм дій для кадровика. Оновлене видання».

Перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб зазначений в постанові Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1993 року № 146.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1263 від 11 листопада 2022 року внесено зміни до пункту 8 переліку видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1993 р. № 146, доповнено його після слів «з усіх видів грошового забезпечення» словами «інших виплат, установлених законодавством, зокрема додаткової винагороди, яка виплачується на період воєнного стану».

Таким чином, під час стягнення аліментів вираховується не лише з 30 тисяч гривень, а й зі 100 тисяч гривень, так званих «бойових».

Військовий облік: методика ведення. Спецвипуск № 2, 2023
Замовити за вигідною ціною

У кожному індивідуальному випадку розмір відрахувань до аліментів з додаткової винагороди військового вирішує суд. Наприклад, якщо судовим рішенням встановлено: «стягнути аліменти у розмірі ¼ частини від всіх доходів та заробітку», а військовий отримує 130 тисяч гривень, обов’язкові платежі (податки та збори) сплачуються із цієї суми.

За наявності у військового двох (трьох) дітей розмір аліментів буде пропорційно розділено між дітьми, у разі якщо відсутня заборгованість зі сплати аліментів.

До 50 % від заробітку можуть стягнути із військовослужбовця на утримання трьох і більше дітей, а також якщо наявна заборгованість зі сплати аліментів за минулий період.

На законодавчому рівні передбачено, що у платника аліментів повинно залишатися після сплати аліментів не менше ніж 50 % його загального доходу. 

Курс «Військовий облік на підприємстві: документація та взаємодія»
Початок навчання: 20 березеня 2023 • Формат: відеоуроки

Законодавством не передбачено максимального розміру аліментів, однак зазначено, що розмір відрахувань не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку (ч. 5 ст. 183 СК України).

Марина Сухая, адвокат, член команди Центру «Адвокат дитини» ВША НААУ

Джерело: HSA — Вища школа адвокатури


ЮРИСТ З КАДРОВИХ ПИТАНЬ І ТРУДОВОГО ЗАКОНОДАВСТВА — ONLINE

Унікальна послуга на ринку України!
Докладніше

Забезпечте собі:
✔ максимально вивірені рішення щодо трудових відносин з колективом
✔ стійку правову позицію в спірних ситуаціях
✔ регульовані та зрозумілі процеси у «відносинах із державою»

0 (800) 219-977(067) 317-58-86(095) 245-17-55

Матеріали до теми


Прийнято Закон щодо вдосконалення окремих питань виконання військового обов’язку та проходження військової служби
Верховна Рада України 21 березня прийняла у другому читанні і в цілому проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих ...
Військовозобов’язаний досяг граничного віку перебування в запасі: що далі?
Відповідно до статті 27 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ «Про військовий обов’язок і військову службу» (далі — ...
Призваний на військову службу працівник втрачає право на щорічну відпустку за час перебування на службі: роз’яснення Держпраці
ЗАПИТАННЯ Чи можна отримати мобілізованому працівнику підприємства компенсацію за основну щорічну відпустку?   ВІДПОВІДЬ Обчислення стажу роботи, що дає право ...