У перший тиждень нового року ми отримали запит на консультацію в онлайн-системі «КАДРИ.UA» від одного з наших партнерів, котрий звернувся із проханням чітко розтлумачити, які документи потрібно оформити для підтвердження, що працівник дійсно пройшов випробувальний термін на підприємстві.
ЗАПИТАННЯ. Чи можна працівника підприємства призначити на керівну посаду з випробувальним терміном 3 місяці? Які документи оформити для підтвердження, що працівник пройшов випробування?
ВІДПОВІДЬ надає експерт системи «КАДРИ.UA» Вадим Будніков:
Стаття 26 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) встановлює випробування при прийнятті на роботу.
Так, при укладенні трудового договору може бути обумовлене угодою сторін випробування з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається. Умова про випробування повинна бути застережена в наказі (розпорядженні) про прийняття на роботу.
У період випробування на працівників поширюється законодавство про працю.
Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ та інші кадрові послуги експертів журналу «КАДРОВИК.UA»
Відповідно до статті 27 КЗпП строк випробування при прийнятті на роботу, якщо інше не встановлено законодавством України, не може перевищувати трьох місяців, а в окремих випадках, за погодженням з відповідним виборним органом первинної профспілкової організації, — шести місяців.
До строку випробування не зараховуються дні, коли працівник фактично не працював, незалежно від причини.
Згідно зі статтею 28 КЗпП, коли строк випробування закінчився, а працівник продовжує працювати, то він вважається таким, що витримав випробування, і наступне розірвання трудового договору допускається лише на загальних підставах.
У разі встановлення роботодавцем невідповідності працівника обійманій посаді, на яку його прийнято, або виконуваній роботі він має право протягом строку випробування звільнити такого працівника, письмово попередивши його про це за три дні. Розірвання трудового договору з цих підстав може бути оскаржене працівником в порядку, встановленому для розгляду трудових спорів у питаннях звільнення.
ГАРЯЧА ЛІНІЯ — безплатні консультації для передплатників журналу «КАДРОВИК.UA»
Відповідно до частини другої статті 2 Закону України від 15 березня 2022 року № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» при укладенні трудового договору в період дії воєнного стану умова про випробування працівника під час прийняття на роботу може встановлюватися для будь-якої категорії працівників.
З вищевикладеного випливає, що законодавство не встановлює порядку щодо оформлення будь-яких документів, що мають підтверджувати проходження працівником випробування, натомість відповідно до статті 28 КЗпП, коли строк випробування закінчився, а працівник продовжує працювати, то він вважається таким, що витримав випробування.
Отже, після закінчення випробування видавати наказ (розпорядження) про остаточне прийняття особи, що пройшла випробування, не потрібно.
Спробуйте безплатний доступ до онлайн-системи «КАДРИ.UA» та отримайте готові практичні рішення для будь-якої кадрової ситуації.
Система працює 24/7 та доступна кожному користувачу за наявності функціонування інтернету. Користувачів системи консультують кращі фахівці у сфері трудового законодавства, представники державних органів, юристи та кадровики-практики.
Зауважимо, що за останній тиждень фахівцями системи проведено чимало консультацій, зокрема з таких тем, як-от:
- Переведення працівника, якого було прийнято за строковим трудовим договором, за його згодою на іншу роботу за строковим трудовим договором.
- Розпорядженням роботодавця було перенесено робочий день з 25 грудня 2024 року на суботу 28 грудня 2024 року. Працівник 25 грудня 2024 року перебував у відпустці, чи повинен він працювати 28 грудня 2024 року?
- Право на додаткову оплачувану щорічну відпустку тривалістю три календарних дні за безперервну роботу окремим категоріям медичних працівників.
- Заробітна плата у разі нездійснення діяльності роботодавцем.
- Чи може працівник на основному місці роботи працювати з неповним робочим часом, а за сумісництвом — з повним робочим часом.
- Щодо обмеження календарних днів усіх видів відпусток, на які працівник має право протягом року.
- Працівник — особа з інвалідністю перебуває у відпустці без збереження заробітної плати (наприклад: 60 днів за статтею 25 Закону № 504). Чи зараховується цей період до страхового стажу?
- Чи має право працівник на додаткову відпустку учасникам бойових дій, якщо вже отримав за неї грошову компенсацію?
Джерело: КАДРИ.UA