...
Реєструйся

Коли бронювання військовозобов’язаного не звільняє його від військової служби під час воєнного стану: рішення КАС ВС


Факт бронювання військовозобов’язаного після призову на військову службу не може розглядатися як поважна причина для звільнення з військової служби під час воєнного стану. Про це йдеться в постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду (далі — КАС ВС) від 22 травня 2023 року у справі № 260/1851/22, повідомила пресслужба КАС ВС.

 

Суть справи. Позивач з 14 березня 2022 року проходить військову службу у військовій частині у зв’язку з призовом під час мобілізації. На основі наказу Міністерства економіки України від 29 березня 2022 року він заброньований на період мобілізації та на воєнний час і йому надана відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації строком на шість місяців.

Позивач стверджує, що він не може бути військовослужбовцем, оскільки є заброньованим, і підлягає негайному звільненню з військової служби на виконання наказу Мінекономіки, однак військова частина не звільняє його з військової служби попри неодноразові звернення з цього приводу. Стверджує, що військова частина допустила протиправну бездіяльність, порушила його права та інтереси, які мають бути відновлені у спосіб зобов’язання відповідача звільнити його з військової служби.

Бронювання: новий порядок — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»

Місцевий суд відмовив у задоволенні позову. Апеляційний суд залишив це рішення без змін. Колегія суддів КАС ВС у своєму рішенні зазначила, що відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації та звільнення з військової служби під час мобілізації є різними поняттями і ґрунтуються на положеннях різних інститутів військового права.

За колом осіб бронювання стосується тільки військовозобов’язаних і є для них підставою для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Своєю чергою, звільнення з військової служби стосується військовослужбовців, тобто осіб, які проходять військову службу.

 

«Отже, за змістом і метою бронювання військовозобов’язаних осіб не стосується правовідносин, пов’язаних зі звільненням військовослужбовців із військової служби. Тому факт бронювання військовозобов’язаної особи після її призову на військову службу не може розглядатися як поважна причина для її звільнення з військової служби під час воєнного стану на підставі підпункту «г» пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», — вказала пресслужба КАС ВС.

Вебінар «Бронювання працівників у запитаннях і відповідях»
Для довідок: 0 (800) 219-977

Залишивши без змін рішення судів попередніх інстанцій, КАС ВС дійшов висновку, що оскільки позивач був призваний на військову службу 14 березня 2022 року під час мобілізації в умовах воєнного стану, то він втратив статус військовозобов’язаної особи і набув статусу військовослужбовця.

Джерело: ЮРЛІГА


Індивідуальна кадрова онлайн консультація з експертом особисто (ZOOM, VIBER, SKYPE)

Експерти-юристи проєкту «КАДРОВИК.UA» надають індивідуальні онлайн-консультації з трудового законодавства у робочий час:

з 9:00 до 18:00 з понеділка по п’ятницю.

0 (800) 219 977, (095) 694 01 07
podpiska@mediapro.com.ua

Матеріали до теми


ФРУ вимагає мораторію на мобілізацію під час розгляду заявок на бронювання
Федерація роботодавців України (ФРУ) звернулася до Мінекономіки, Міноборони та Мінцифри у питанні встановлення мораторію на призов та мобілізацію на час ...
Міноборони запускає нову модель реабілітації військових за участю цивільних психологів
Міністерство оборони України активно працює над створенням чіткої та ефективної системи психологічної підтримки для військовослужбовців. Це так само важливо, як ...
Немає документів про мобілізацію: як оформити відсутність працівника
У разі мобілізації на період військової служби роботодавець має увільнити працівника від роботи. Якщо працівник не надав жодного документа, що ...
Як діяти під час повітряної тривоги: на роботі, в укритті та під час комендантської години
В умовах воєнного стану сигнали повітряної тривоги стали частиною щоденного життя мільйонів українців. Їх оголошення впливає не лише на безпекову ...