ЗАПИТАННЯ
Чи може бути відпустка у неканікулярний період? Яка тривалість відпустки в неканікулярний період?
ВІДПОВІДЬ
Як правило, щорічна основна відпустка педагогічним працівникам надається згідно з графіками, які затверджуються власником установи або уповноваженим ним органом за погодженням з профспілковим чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.
Читайте також: Нюанси виплати компенсації за дні невикористаної відпустки держслужбовцю
Відповідно до статті 6 Закону України «Про відпустки», керівникам та педагогічним працівникам закладів освіти щорічна основна відпустка надається у порядку, затвердженому постановою КМУ від 14 квітня 1997 року № 346 «Про затвердження Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічним, науково-педагогічним працівникам та науковим працівникам» (далі — Порядок).
При цьому згідно з абз. 3 п. 2 Порядку, керівним, педагогічним, науковим і науково-педагогічним працівникам закладів освіти та навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів щорічна основна відпустка повної тривалості, визначеної в додатку до цього Порядку, у перший та наступні роки надається у період літніх канікул незалежно від часу прийняття їх на роботу.
В свою чергу, Положення про заклад дошкільної освіти, затверджене постановою КМУ від 12 березня 2003 року № 305, передбачає, що навчальний рік у закладі дошкільної освіти починається 1 вересня і закінчується 31 травня наступного року. Літній період починається 1 червня і закінчується 31 серпня (п. 15 зазначеного Положення).
Раніше писали: Профспілка зробила заяву щодо зарплат освітян: подробиці
Пунктом 4 Порядку також встановлено, що перенесення щорічної основної відпустки, поділ її на частини та відкликання з відпустки провадиться відповідно до умов, передбачених статтями 11 та 12 Закону України «Про відпустки». Педагогічним і науково-педагогічним працівникам невикористана частина щорічної основної відпустки, за умови її поділу, повинна бути надана, як правило, в період літніх канікул, а в окремих випадках, передбачених колективним договором, — в інший канікулярний період.
Тобто, зазначена норма говорить про відсутність суворого зобов’язання використання частини щорічної основної відпустки лише у канікулярний період. Але при цьому потрібно враховувати затверджений План роботи закладу на навчальний рік, щоб уникнути порушень затвердженої для закладу освітньої програми.
Згідно із ст. 11 Закону України «Про відпустки», у разі перенесення щорічної відпустки, новий термін її надання встановлюється з згодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом.
Зверніть увагу, чинним законодавством України не заборонено протягом року використовувати будь-які інші види відпусток повної тривалості.
Відпустки без збереження заробітної плати. Спецвипуск № 3, 2024
0 (800) 219-977 • E-mail: podpiska@mediapro.com.ua
Також нагадуємо, що відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» у період дії воєнного стану надання працівнику щорічної основної відпустки за рішенням роботодавця може бути обмежено тривалістю 24 календарні дні за поточний робочий рік. У цьому випадку надання не використаних у період дії воєнного стану днів такої відпустки переноситься на період після припинення або скасування воєнного стану.
Отже, щорічна основна відпустка повної тривалості надається лише в період літніх канікул. Разом з тим, частину щорічної основної відпустки та додаткові відпустки повної тривалості педагогічний працівник має право взяти у будь-який час протягом року в порядку, визначеному законодавством.
Джерело: U-LEAD