...
Реєструйся

Про зобов’язання ФОП зберігати первинні документи


ФОП — платники ЄП І і ІІ груп та платники єдиного податку ІІІ групи, які не є платниками ПДВ (крім е-резидентів), повинні зберігати первинні документи. Про це ДПС повідомила у роз’ясненні з категорії 107.05 розділу «Запитання — відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.tax.gov.ua).

Мінімальні строки зберігання документів та інформації, пов’язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів, встановлені статтею 44 Податкового кодексу України (далі — ПКУ). За незберігання первинних документів, на підставі яких здійснювався облік доходів, застосовуються штрафи відповідно до пункту 121.1 ПКУ.

Читайте також: Сума витрат на оплату праці найманих працівників, яка включається до складу витрат ФОП на загальній системі оподаткування

Водночас штрафи, передбачені пунктом 121.1 ПКУ, не застосовуються за незберігання первинних документів, які підтверджують витрати на придбання товарів/послуг. При цьому ФОП — платники єдиного податку, які не зареєстровані платниками ПДВ та які провадять діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння, зобов’язані зберігати первинні документи, які підтверджують витрати на придбання товарів/послуг, а у разі їх незберігання до таких платників застосовуються штрафи відповідно до пункту 121.1 ПКУ.

СУМІСНИЦТВО: НОВІТНІ РЕАЛІЇ спецвипуск № 1, 2023 від журналу «КАДРОВИК.UA»

ФОП — платники єдиного податку І і ІІ груп та платники ІІІ групи, які не є платниками ПДВ, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.

При цьому ФОП — платники єдиного податку ІІІ групи ведуть облік доходів і витрат від виробництва та реалізації власної сільськогосподарської продукції окремо від обліку доходів і витрат від здійснення інших видів підприємницької діяльності (абзац третій п. 296.1 ПКУ).

Облік доходів та витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет (абзац четвертий п. 296.1 ПКУ).

Навчання для кадровиків — семінари, курси, тренінги, вебінари
Індивідуальні курси кадровиків з нуля: 0 (800) 219-977

У статті 44 ПКУ встановлено мінімальні строки зберігання документів та інформації, пов’язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів із збільшенням цього строку при проведенні процедури оскарження у разі визначення сум зобов’язань контролюючими органами.

Пунктом 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершилася дія карантину, встановленого Кабміном, зупинився перебіг строків давності, передбачених статтею 102 ПКУ. Відповідно до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, тимчасово, до 01 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених підпунктом 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ.

Читайте також: ФОП купує комп’ютер для роботи: чи вважається це витратами, пов’язаними із провадженням господарської діяльності

За незберігання первинних документів, на підставі яких здійснювався облік доходів, до ФОП — платників єдиного податку І і ІІ груп та платників єдиного податку ІІІ групи, які не є платниками ПДВ, застосовуються штрафи відповідно до пункту 121.1 ПКУ, зокрема незабезпечення платником податків зберігання первинних документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 ПКУ строків їх зберігання, — тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.

Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, — тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 2040 гривень.

Штрафи, передбачені пунктом 121.1 ПКУ, не застосовуються до ФОП — платників єдиного податку І і ІІ груп та платників єдиного податку ІІІ групи, які не є платниками ПДВ, за незберігання первинних документів, які підтверджують витрати на придбання товарів/послуг.

Читайте також: Чи відрізняються правила оформлення працівників для юридичних осіб та ФОП? Відповідає Держпраці

Водночас, відповідно до підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, установлено, що: до платників податків/податкових агентів, які провадили діяльність на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України і не можуть пред’явити первинні документи, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, як виняток із положень ст. 44 ПКУ застосовуються спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності.

 

Читайте також: ФОПи повинні укладати з найманими працівниками трудові договори

Джерело: БУХГАЛТЕР.UA

Онлайн-семінар «Трудові відносини у роботодавця – ФОП»

Матеріали до теми


Кейс для кадровика. Повідомлення про масове вивільнення працівників
Якщо на підприємстві планується масове вивільнення працівників у зв’язку зі скороченням їхньої чисельності, не пізніше ніж за 2 місяці до ...
Чи повинен роботодавець вести військовий облік жінок на підприємстві
У сьогоднішніх реаліях, що зумовлені тривалою боротьбою України проти збройної агресії рф, питання ведення військового обліку жінок на підприємствах набуло ...