...
Реєструйся

Роботодавцям нагадали про заборону дискримінації ВІЛ-інфікованих працівників


Всесві́тній день боротьби́ зі СНІДом вперше відзначався 1 грудня 1988 року з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров’я всіх країн прозвучав заклик до соціальної терпимості та розширення обміну інформацією щодо ВІЛ/СНІД. Відтоді Всесвітній день боротьби зі СНІДом відзначається щорічно в перший день грудня. Головна мета цього дня — звернути увагу суспільства на цю проблему.

Люди, які живуть з ВІЛ, та особи, які належать до груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ, наділені всіма правами та свободами, передбаченими Конституцією та законами України, іншими нормативно-правовими актами України.

Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ та інші кадрові послуги експертів журналу «КАДРОВИК.UA»

У статті 2-1 Кодексу законів про працю України вказано, що будь-яка дискримінація у сфері праці залежно від стану здоров’я, інвалідності, підозри чи наявності захворювання на ВІЛ/СНІД заборонена. У статті 16 Закону України від 12 грудня 1991 року № 1972-XII «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ» більш детально визначено, яких саме обмежень не повинні зазнавати люди, котрі живуть з ВІЛ.

Читайте також: Профілактика ВІЛ та СНІД в хірургічний та стоматологічній області: інформує відділ гігієни праці інформує

Передусім на підставі ВІЛ-позитивного статусу особи забороняється:

  • відмовляти у прийнятті на роботу;
  • звільняти з роботи;
  • відмовляти у прийнятті до освітніх, медичних закладів, до закладів соціальної опіки і піклування та соціальних служб;
  • відмовляти у наданні медичної допомоги та соціальних послуг.

Забороняється також обмежувати права рідних і близьких цієї категорії осіб. У разі неправомірних дій посадових осіб, хворі на ВІЛ люди та їхні рідні можуть захистити свої права у судовому порядку.

Читайте також: Наслідки мобінгу для роботодавця та працівників

Якщо роботодавець наполягає на проведенні таких обстежень перед прийняттям на роботу, відмовляє особі у працевлаштуванні через підозру або наявність у неї ВІЛ/СНІДу або звільняє з цих підстав з роботи — його дії незаконні й можуть бути оскаржені у суді.

Плакати та шпаргалки для роботи відповідального за ведення військового обліку на підприємстві
0 (800) 219-977 • podpiska@mediapro.com.ua

Роботодавцям рекомендовано під час укладання колективних договорів і угод включати до них положення щодо профілактики ВІЛ/СНІДу у виробничому середовищі та недопущення випадків дискримінації працівників із таким захворюванням відповідно до Закону України від 1 липня 1993 року № 3356-XII «Про колективні договори і угоди».

Джерело: Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці

Набір шпаргалок «Відповідальність за порушення військового обліку»

Матеріали до теми


Кому з працівників належить проходити навчання з питань охорони праці на підприємстві
У Держпраці пояснюють, що відповідно до Типового положення про навчання, інструктаж і перевірку знань працівників з питань охорони праці, затвердженого ...
Нюанси оплати листків непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві
У Пенсійному фонді України пояснюють, що підставою для оплати допомоги по тимчасовій непрацездатності у зв’язку з нещасним випадком на виробництві ...
Чи правомірно змушувати працівників виконувати роботу під час повітряних тривог?
Війна змусила нас адаптуватися та змінити звичну поведінку, адже кожної хвилини може початися повітряна тривога. Повітряні тривоги лунають майже щодня ...