...
Реєструйся

Захоплені на Донбасі підприємства об’єктивно не можуть погасити зарплатні борги — ВС


Захоплення підприємства на непідконтрольній території України стає причиною неможливості остаточного розрахунку із працівником, який звільнився. Такий висновок сформував Верховний Суд.

Судова справа полягала в тому, що у березні 2017 року працівник (позивач) звільнився з роботи за власним бажанням, проте підприємство не провело з ним повного розрахунку в день звільнення.

Касаційну скаргу позивач мотивував тим, що попри відкрите кримінальне провадження за фактом захоплення підприємства, це не позбавляє відповідача провести виплату належних грошових коштів, оскільки підприємство здійснює управління і облік фінансово-господарської діяльності за перереєстрованою адресою на території України.

На свій захист підприємство відсилало до неможливості виконати зобов’язання, передбаченого КЗпП, оскільки це спричинено впливом дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

Верховний Суд своєю чергою вказує на те, що оскільки підприємство втратило контроль і доступ до свого майна, у т. ч. до кадрової документації, то воно не має можливості виконати зобов’язання перед працівниками. Водночас сам по собі факт звільнення працівника не може бути підставою задовольнити позовні вимог, оскільки зарплату виплачують за виконану роботу, а не за факт перебування у трудових відносинах.

В результаті Верховний суд погодився із судами попередніх інстанції та відмовив у позовних вимогах колишнього працівника.

Тобто підприємство об’єктивно, з незалежних від нього причин, позбавлено можливості виконати зобов’язання, передбачені умовами договору (контракту, угоди тощо).

Джерело: постанова ВС/КЦС від 13 грудня 2020 року № 408/3265/17-ц.

Матеріали до теми


Профспілка зробила заяву щодо зарплат освітян: подробиці
Профспілка працівників освіти звернулася до Кабінету Міністрів щодо диференціації заробітної плати вчителів, з урахуванням професійної кваліфікації, складності, важливості та відповідальності ...
Коли слід припинити виплату середнього заробітку мобілізованому працівникові після загибелі, якщо така виплата зберігалася після 19.07.2022 р.
Відповідно до статті 119 Кодексу законів про працю України (в редакції, що діяла до 19.07.2022; далі — КЗпП) за працівниками, ...
Звільнення працівника після відпустки, наданої «авансом»: як утримати зайві нарахування
Непоодинокими є випадки, коли працівник звільняється після відпустки, яка була йому надана «наперед», тобто за період, який він ще не ...