...
Реєструйся

Закон Про зайнятість дасть пільги працедавцям – нові правила прийому на роботу


Верховна Рада ухвалила кабмінівський закон “Про зайнятість населення”, який повинен набути чинності 1 січня 2013 року. Увесь шлях він пройшов за рекордно короткі терміни – менш ніж за 1,5 місяця. На думку авторів закону, він вирішує три основні задачі: стимулює працедавців, щоб їм було вигідно створювати робочі місця, практично дає путівку в життя молодим і підтримує людей зрілого віку, яким складно конкурувати на ринку праці.

Порівняно з першим читанням депутати підняли удвічі, до 10 минзарплат (зараз це було б 11 тис. грн замість 5,5 тис.), суму підйомних молодим фахівцям (лікарям, учителям, агрономам, зоотехнікам), що бажають попрацювати на селі 3 роки, і пообіцяли безкоштовну передачу виділеного їм житла за 10 років роботи. Це, на думку глави комітету ВР з питань соцполитики і праці Василя Хары, зробило цю статтю закону робочою, адже за 5500 грн підйомних важко знайти тих, що бажають їхати в глибинку.

Ще один момент – з’явилася норма про заборону рекрутинговым компаніям пропонувати претендентам небезпечну роботу за кордоном (наприклад, будівельником або лікарем в країнах, де нестабільна політична обстановка, як в Лівії або Сирії) або роботу, де людина може стати жертвою шантажу (офіціанток, найнятих на роботу за кордоном, можуть змусити займатися проституцією).

Але закон міг би бути і краще, вважає Хара: “Звичайно, він захищає права працівника більше, ніж колишній, узяти хоч би положення про виплати допомоги по безробіттю з першого, а не з сьомого дня звільнення, або пільги по оподаткуванню працедавцям за те, що вони надають молодим перше робоче місце або беруть на роботу інвалідів, літніх, багатодітних, судимих і т. д. Але такі пільги працюватимуть тільки в малому і, можливо, в середньому бізнесі, де створити робоче місце(за прилавком, в майстерні, офісі) коштує недорого.На серйозному виробництві витрати приблизно втричі вище, ніж послаблення по податках, і це невигідно”.

Глава ради підприємців України Оксана Проданий вважає, що закон хороший, але його недостатньо, щоб бізнес почав серйозно розвиватися і виходити з тіні: Треба знижувати фіскальний тиск на фонд оплати праці, зараз у бізнесу немає можливості платити податки на зарплату набагато вище мінімальною навіть в обмін на пільги, тому “чорна готівка” залишиться. Те ж торкається, наприклад, і обіцяних в законі квартир молодим фахівцям – у держави такого житла немає, зараз воно належить місцевій владі“. 

7 головних моментів Закону України “Про зайнятість населення” 

Працедавцям зменшили податки, звільненим дали посібники з першого дня, а тим, хто їде працювати в село, пообіцяли квартири 

1. ЗМЕНШЕННЯ ПОДАТКІВ ПРАЦЕДАВЦЯМ 

За створення робочих місць для молоді(перше робоче місце) і безробітних старше 50 років, не менше чим два на роки, працедавець рік не платить єдиний соцвзнос (41,2 відсотків нарахувань на зарплату цих працівників). При достроковому звільненні працівника працедавець зобов’язаний сплатити соцвзнос за увесь відпрацьований період. 

2. ОБЛІК ТРУДОВОГО СТАЖУ 

При стажуванні (навіть без зарплати) працедавець зобов’язаний видати працівникові трудову книжку із записом про те, що стажується. Зараз такого немає, трудова книжка виписується тільки тим, кому платять офіційну зарплату. Дозволена доплата у розмірі 5 відсотків від зарплати для керівника стажуванням. 

3. УСУНЕННЯ ДИСКРИМІНАЦІЇ ПРИ ПРИЙОМІ НА РОБОТУ 

У оголошеннях про вакансії заборонено вказувати вік і стать кандидатів, вимагати зведення про особисте життя (національність, сімейний стан, віросповідання, партійність). Не торкається випадків, коли згідно із законом роботу можуть виконувати тільки особи певної статті (наприклад, жінкам заборонено працювати шахтарями) і при прийомі на роботу недостатньо конкурентоздатних : без досвіду роботи, інвалідів, самотніх матерів і батьків, дітей-сиріт, осіб старше 50 років.

Заборонено кадровим агентствам брати з тих, що звернулися до них гроші за працевлаштування – послуги хедхантеров сплатить працедавець.

4. ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СЕЛА ФАХІВЦЯМИ 

Молоді фахівці, що уклали контракт (не менше трьох років) на роботу в селі (лікарі, учителі, агрономи), відразу отримують підйомні у розмірі 10 минзарплат (11 020 грн). А після 10 років роботи в селі – квартиру, в якій він жив. 

5. СОЦЗАХИСТ БЕЗРОБІТНИХ 

Статус безробітного, а значить і посібник, людина отримує з першого дня звернення в центр зайнятості. Зараз – з сьомого. 

6. БЕЗКОШТОВНЕ ПЕРЕНАВЧАННЯ 

Особи, старші 45 років із стажем роботи не менше 15 років отримають право на ваучер для безкоштовного перенавчання або підвищення кваліфікації у вибраному ними ВУЗі на суму не більше 10 ПМ для працездатних (на сьогодні – 11 020 грн). Держава навчить безробітних затребуваним робочим професіям по заявках підприємств (токар, слюсар, зварювальник), а той, хто навчився самостійно, може скласти іспит і отримати “кірочку”. 

7. КОНТРАКТ З ПРАЦЕДАВЦЕМ 

Працедавець оплачує навчання працівника за умови, що той відпрацює потім на фірмі один-три року, залежно від витрат.
 

Олександр Панченко

Матеріали до теми


Алгоритм подання роботодавцями трудової книжки на оцифрування
Роботодавці подають трудові книжки працівників на оцифрування на порталі portal.pfu.gov.ua Першочергово подаються відомості про осіб, які найближчим часом набувають права ...
Що робити з працівниками, які залишили місце проживання і переїхали в іншу область або за кордон?
Якщо специфіка виконання роботи передбачає можливість її здійснення віддалено, за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій, роботодавцю доцільно прийняти рішення про переведення працівника ...
Кейс для кадровика. Відпустка з наступним звільненням у разі закінчення строку трудового договору
Порядок звільнення працівників з роботи і виплати їм компенсації за невикористану відпустку врегульовано Кодекс законів про працю України (далі — ...