Реєструйся

Гіг-контракти: умови та особливості


15 липня 2021 року Верховна Рада ухвалила Закон України 15 липня 2021 року № 1667-IX «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», який передбачає створення спеціального правового режиму для ІТ-галузі. Закон передбачає ряд заходів, які сприятимуть розвитку IT-індустрії, зокрема, запровадження гіг-контрактів.

 

Що таке гіг-контракт

Гіг-контракт — це особлива форма залучення спеціалістів, яка поєднує в собі ознаки трудового та цивільно-правового договору. Інакше кажучи, це система роботи, коли співробітників не приймають в штат, а запрошують на конкретні проєкти, де вони у визначені строки вирішують поставлені задачі.

 

Цільові користувачі гіг-контрактів

Компанії, які працюють в сфері ІТ, зацікавлені в короткострокових трудових відносинах або ж залучають спеціалістів позаштатно. Програмісти, дизайнери, аналітики іноді потрібні для реалізації окремих проєктів. Необхідності в укладенні з ними класичних безстрокових трудових договорів немає.

Через можливість попроєктного залучення спеціалістів найбільш поширеною формою співпраці в ІТ-індустрії є цивільно-правові договори з ФОП. Така форма залучення гарантує компаніям сприятливий податковий режим (спрощену систему оподаткування), а спеціалістам — свободу щодо графіку і місця роботи.

Водночас при такому способі співпраці фахівці позбавлені соціальних гарантій: права на вихідні, відпустку, обідню перерву, лікарняний тощо. Крім того, модель співпраці за гіг-контрактами між компаніями та ФОПами може бути кваліфікована як «приховування трудових відносини», що матиме наслідком накладення значного штрафу. А тому зазначена модель не сприяє стабільності бізнесу та не створює передумов для залучення інвестицій.

Гіг-контракт — це новий інструмент, який зберігає переваги гнучкості цивільно-правових відносин, виключає ризик перекваліфікації відносин у трудові та забезпечує соціальні гарантії гіг-спеціалісту.

 

Історія виникнення гіг-економіки

Слово gig з англійської можна перекласти як «виступ», або «вечірка» і частіше за все воно використовується, коли мова йде про музичні концерти.

Гіг-економіка — приблизно те саме. Як музикант замість звичайної роботи гастролює по різним закладам, так і незалежний підрядник (спеціаліст) може працювати на декількох роботах одночасно.

Явище гіг-економіки не нове, але завдяки технологічному буму та пандемії воно стало знайомим і доступним великій кількості людей. За даними McKinsey, в 2016 році 15% незалежних працівників в Європі вже працювали на фрилансі.

В останній рік саме через пандемію коронавірусу популярність такої форми працевлаштування швидко підвищилась. Розвитку гіг-економіки також посприяли економічні причини. В цілях економії постраждалі після локдауну роботодавці стали наймати працівників на неповний робочий день чи на тимчасову роботу.

В 2020 році Gallup (американський інститут дослідження громадської думки) повідомив, що близько 40 % працездатного населення США було зайнято в гіг-економіці. Наразі цей показник тільки зростає і, можливо, найближчі 10 років звичайний формат класичного працевлаштування остаточно застаріє.

 

Умови гіг-контрактів

Відповідно до Закону гіг-контракт укладається у письмовій (електронній) формі між гіг-спеціалістами та резидентами Дія Сіті.

Порівняно з чинним трудовим законодавством, гіг-контракти не передбачають пільгових категорій працівників та не надають для них жодних переваг.

Як відомо, чинний Кодекс законів про працю (далі — КЗпП) передбачає пільги та гарантії для певних категорій співробітників: вагітних жінок, молоді, жінок з дітьми, одиноких матерів, усиновителів, інвалідів, членів профспілок, тощо. Такі особи мають переваги при прийомі на роботу, їм надають більш тривалі відпустки та гарантії при звільненні. Можливо, в 1971 році (коли приймався чинний КЗпП) такі преференції були виправдані, проте зараз, в часи ринкової економіки та гендерної рівності, жоден роботодавець не хотів би обтяжувати себе невиправданими зобов’язаннями.

В гіг-економіці всі спеціалісти є рівними. Конкурентною перевагою може бути лише рівень майстерності та професіоналізму і окремі (бонусні) умови, зазначені в контракті.

Умови гіг-контракту погоджуються сторонами онлайн, за допомогою електронної пошти, комп’ютерних програм та мессенджерів. Роботодавець має право контролювати якість виконання робіт за допомогою цифрових технологій, в тому числі за допомогою відеокамер. Не заборонено також моніторити трафік компанії для визначення ресурсів, якими найчастіше користуються працівники (спеціалісти).

 

Строк дії та припинення гіг-контракту

Як і трудовий договір, гіг-контракт укладається на невизначений строк. Водночас сторони не позбавлені можливості встановити строки, якщо бажають співпрацювати тільки протягом визначеного періоду.

Гіг-контракт припиняється за однієї з таких підстав:

1) угода сторін;

2) закінчення строку дії гіг-контракту;

3) одностороння відмова резидента Дія Сіті від гіг-контракту;

4) одностороння відмова гіг-спеціаліста від гіг-контракту;

5) втрата статусу резидента Дія Сіті;

6) підстави, передбачені гіг-контрактом.

Це також вигідно відрізняє гіг-контракт від трудових договорів, розірвати які роботодавець може лише за наявності визначених підстав (скорочення штату або суттєві проступки працівника: невідповідність займаній посаді, прогул, поява на роботі в нетверезому стані, розкрадання тощо).

Припинити гіг-контракт значно простіше.

Достатньо лише повідомити про це іншу сторону в письмовій (електронній) формі не пізніш як за 30 календарних днів до запланованої дати припинення або за 3 календарних дні, якщо співпраця тривала не більше 3 місяців.

Якщо роботодавець (резидент Дія Сіті) не хоче чекати 30 днів, то він має право скоротити строк повідомлення гіг-спеціаліста, замінивши його компенсаційною виплатою у розмірі, визначеному гіг-контрактом, але не меншому за поденну винагороду гіг-спеціаліста за кожен робочий день зменшення строку.

 

Винагорода гіг-спеціаліста

Суттєвою перевагою гіг-контракту є те, що сторони самостійно визначають розмір винагороди і порядок її виплати. Крім того, гіг-контракт дозволяє здійснювати виплати в іноземній валюті.

Розмір винагороди за гіг-контрактом може встановлюватися за певний період, наприклад виплачуватись помісячно, або нараховуватися за фактом виконання проєкту. Також передбачена можливість погодинної оплати.

На відміну від трудового, гіг-контракт не передбачає такого поняття як мінімальна заробітна плата та не зобов’язує роботодавця виплачувати аванс.

Роботодавець (резидент Дія Сіті) не може здійснювати відрахування чи зменшувати розмір винагороди, визначеної гіг-контрактом, крім випадків, коли йому необхідно компенсувати шкоду, заподіяну працівником.

 

Соціальні гарантії

На відміну від цивільно-правового договору, гіг-контракт передбачає права працівників на соціальні гарантії, такі як відпустка, лікарняний, декрет тощо.

Відпустка іменується як «щорічна оплачувана перерва», триває 17 робочих днів і може бути надана лише якщо працівник відпрацював 6 місяців за гіг-контрактом.

Гіг-спеціалісти підлягають страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та мають право на «лікарняний» на умовах, передбачених Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV.

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами надається гіг-спеціалісту на звичайних умовах: 70 календарних днів до передбачуваної дати пологів, і не менш як 56 календарних днів після пологів (у разі ускладнення пологів або народження двох чи більше дітей — 70).

Автори Закону переконані, що запровадження гіг-контрактів стимулюватиме розвиток цифрової економіки, сприятиме залученню талановитих працівників та підвищить їх ефективність. Чи виправдані такі сподівання покаже час. Проте, важко не погодитись, що гіг-контракт є більш гнучким та мобільним способом взаємодії, ніж трудовий договір, умови якого регулюються здебільшого законодавством радянського періоду.

Джерело: ЛІГА ЗАКОН


Читайте також на нашому сайті:

Матеріали до теми


Реформа сфери зайнятості: нові пільги для роботодавців
Війна в Україні триває понад рік і ми звертаємо увагу на зміни в економічному середовищі. Вимушена міграція, неможливість релокації підприємств ...
Колективні договори і зміни до них підлягають повідомній реєстрації
ЗАПИТАННЯ На підприємстві укладено колективний договір. Чи потрібно про це інформувати державні органи?   ВІДПОВІДЬ Так, колективні договори підлягають повідомній ...
Аналіз судової практики щодо неправомірного звільнення працівників у воєнний стан
Ситуація 1 Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 січня 2023 року у справі № 420/16201/22 про визнання протиправним та ...