Реєструйся

Кейс для кадровика. Військово-обліковий документ особи з інвалідністю під час прийняття


ЗАПИТАННЯ

Якщо на роботу приймається особа з інвалідністю 2 чи 3 групи, чи повинна вона надати військово-обліковий документ?

 

ВІДПОВІДЬ

Згідно з Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 (далі — Порядок № 1487), приймати на роботу військовозобовʼязаного можливо лише після предʼявлення ним військового квитка.

Роботодавець перед тим, як прийняти на роботу працівника, відповідно до Порядку № 1487, зобов’язаний перевірити, чи перебуває кандидат на посаду на військовому обліку, де саме і чи є його дані актуальними.

Читайте також: Норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю: як його визначити, якщо працівники перебувають у відпустці?

Якщо кандидат на посаду не дає підтвердження про свій військовий облік, роботодавець не має права прийняти такого працівника на роботу, оскільки це суперечитиме Порядку № 1487.

Підтвердженням може бути військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного.

 

Інвалідність, встановлена особі, не дає підстав автоматично вважати, що особа не придатна до військової служби і не повинна перебувати на військовому обліку. Тим паче якщо така особа працездатна.

Читайте також: Пільги особам з інвалідністю внаслідок війни

Придатність за станом здоров’я до військової служби призовників та військовозобов’язаних визначає ВЛК (п. 1.1 Положення № 402). Тому таке рішення ухвалить ВЛК.

За результатами медичного огляду ВЛК винесе одну з постанов:

  • «Придатний до військової служби»;
  • «Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)»;
  • «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».

За статтями (пунктами статей) розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов’язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов:

  • «Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час»;
  • «Обмежено придатний до військової служби»;
  • «Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю _____________ (вказати спеціальність)»;
  • «Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю _____________ (вказати спеціальність)»;
  • «Придатний до військової служби».

Читайте також: Щодо виплати пенсій особам з інвалідністю, які очікують переогляду МСЕК

Інформацію про ступінь придатності до військової служби підкажуть записи у військово-облікових документах.

 

Нагадуємо, що якщо особи не виключені з військового обліку, то вони вважаються військовозобов’язаними і підлягають військовому обліку.

Проаналізувавши зазначене, можемо дійти висновку, що особа з інвалідністю 2 чи 3 групи при прийнятті на роботу повинна надати військово-обліковий документ. Працівникові потрібно із заявою звернутися до ТЦК та СП для отримання військового квитка, в якому вже буде відмітка про ступінь придатності до військової служби за результатами медкомісії.

Читайте також: Про зарахування до страхового стажу періоду догляду за особою з інвалідністю І групи

Джерело: журнал «КАДРОВИК.UA»

Праця осіб з інвалідністю. Спецвипуск №3′ 2022

Мар’яна Винничук
Мар’яна Винничук
експерт проєктів «КАДРОВИК.UA»

Матеріали до теми


Як оформлюється укладення трудового договору при спрощеному режимі регулювання трудових відносин
Відповідно до Закону України від 19 липня 2022 року № 2434-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення ...
Дії роботодавця в разі надходження повістки для заброньованого працівника
Незважаючи на наявність документів, що підтверджують бронювання, заброньований працівник залишається військовозобов’язаним, а тому повинен виконувати всі вимоги законодавства, зокрема Закону ...
У трудовій книжці відсутній запис з попереднього місця роботи: які дії роботодавця
Законодавство про працю не зобов’язує роботодавця перевіряти трудову книжку на наявність усіх необхідних записів, які мав унести попередній роботодавець. Крім ...