Реєструйся

Працівники, що спеціалізуються на ремонті та технічному обслуговуванні автотранспортних засобів: як назвати професію?


Сьогодні в Україні важко знайти місто, навіть серед найменших, де не було б станцій технічного обслуговування автомобілів чи авторемонтних майстерень (СТО). На них можуть працювати робітники різних професійних спеціалізацій, що пов’язані з ремонтом та/або технічним обслуговуванням автомобілів. Серед таких працівників найбільш масовою є професія «автослюсаря». Як же правильно назвати цю професію у штатному розписі?

Традиційно автослюсарями називають робітників «широкого профілю», які спеціалізуються на ремонті різних пошкоджень автотранспортних засобів «механічного характеру», що є здебільшого результатом різних дорожніх пригод та/або тривалої експлуатації автомобілів без своєчасного та якісного їх технічного обслуговування. Між тим у Класифікаторі професій професія «автослюсар» не передбачена саме у такому вигляді, тому й у штатному розписі та/або інших документах кадрового характеру її не можна використовувати.

Найбільш підходящою професійною назвою роботи у цьому випадку може бути професійна назва роботи «Слюсар з ремонту колісних транспортних засобів» (код КП 7231), яка належить до класифікаційного (професійного) угруповання КП «Механіки та монтажники моторних транспортних засобів».

Кваліфікаційна характеристика «Слюсаря з ремонту колісних транспортних засобів» міститься у Випуску 69 ДКХП, якою, зокрема, передбачено діапазон кваліфікаційних розрядів для нього від 1 до 6 (таблиця 1).

Кваліфікаційна характеристика «Слюсаря з ремонту колісних транспортних засобів»Таблиця 1. Витяг з кваліфікаційної характеристики слюсаря з ремонту колісних транспортних засобів 2-го розряду

Крім того, як зазначалося вище, на СТО можуть працювати і робітники інших професійних спеціалізацій, у т. ч. досить вузьких, які також пов’язані з ремонтом автотранспортних засобів та/або їх різних систем (вузлів, агрегатів тощо). Зокрема, серед таких робітників є інші спеціалізації «слюсарів», а також різні «ремонтники» тощо.

Зразки документівПосадові інструкціїРобочі інструкції
Для довідок: 0 (800) 219-977

При цьому в деяких випадках для утворення відповідних назв професій (робіт) у штатному розписі можна використовувати і норми примітки 2 Додатка В до Класифікатора професій, згідно з якою назви професій можуть бути розширені за потребою користувача термінами та словами, які уточнюють місце роботи, виконувані роботи, сферу діяльності за умови дотримання лаконічності викладення, якщо інше не передбачено у Класифікаторі професій чи відповідних законодавчо-правових актах. Зокрема, з урахуванням норм примітки 2 Додатка В до Класифікатора професій, утворені назви і деяких професій у Випуску 69 ДКХП, де також містяться кваліфікаційні характеристики інших спеціалізацій робітників, що пов’язані з ремонтом автотранспортних засобів (таблиця 2).

Таблиця 2. Приклади різних спеціалізацій робітників, що пов’язані з ремонтом автотранспортних засобів

Приклади різних спеціалізацій робітників, що пов’язані з ремонтом автотранспортних засобів

Приклади різних спеціалізацій робітників, що пов’язані з ремонтом автотранспортних засобів

Добираючи найбільш підходящу професійну назву роботи для штатного розпису конкретної СТО серед зазначених та/або інших професійних назв робіт, слід ураховувати:

  • приблизне навантаження на одного працівника (автомобілів на рік), яке залежить від марок автомобілів, що обслуговуються, наявності конкурентів (кон’юнктури ринку);
  • структуру парку автомобілів та їх середній вік у регіоні, що обслуговує СТО;
  • види та складність ремонтних робіт, що проводяться на СТО;
  • організацію виробничого процесу та ступінь його механізації тощо.

Наприклад, якщо середній вік автомобіля, що обслуговується на СТО, від 8 та більше років, то відповідно збільшується і питома вага ремонтних, рихтувальних і зварювальних робіт. Водночас збільшення в регіоні обслуговування СТО кількості дорогих престижних автомобілів приводить до збільшення обсягу мийних робіт, а також робіт із прибирання і хімічного чищення салону, ремонту та обслуговування відповідного складного електронного (комп’ютерного) устатковання.

Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ та інші кадрові послуги експертів журналу «КАДРОВИК.UA»

Крім цього, професійно-кваліфікаційний склад працівників СТО може залежати і від таких чинників, як доля іномарок із дизельними двигунами, наявність у бензинових двигунів систем уприскування замість карбюратора, обладнання автомобілів антиблокувальними системами, вбудованою діагностичною та іншою електронікою.

Також деякі СТО можуть мати у своєму складі підрозділи торгівлі (автомобілями і запасними частинами), а інколи і безпосередньо виробництва окремих частин або агрегатів, що, своєю чергою, обумовлює наявність на СТО додаткових працівників із відповідними торговими і виробничими професіями. На відносно великих СТО можуть бути додаткові посади керівного, інженерно-технічного і маркетингового (економічного) складу, а також посади, що пов’язані із матеріально-технічним забезпеченням СТО.

Кваліфікаційні характеристики відповідних «ремонтників» більш високої кваліфікації, зокрема «професіоналів» та «фахівців», також можна знайти у Випуску 69 ДКХП (таблиця 3).

Приклади посад професіоналів та фахівців, що пов’язані з ремонтом та обслуговуванням автотранспортних засобівТаблиця 3. Приклади посад професіоналів та фахівців, що пов’язані з ремонтом та обслуговуванням автотранспортних засобів

Джерело: журнал «КАДРОВИК.UA»

Курс «Підвищення кваліфікації кадровиків. ПРОФІ»

Олександр Клименко
Олександр Клименко
консультант із соціально-трудових відносин

Матеріали до теми


Правові наслідки рішення КСУ для педагогів-пенсіонерів
СИТУАЦІЯ Норма про те, що педагогічні працівники державних та комунальних закладів загальної середньої освіти, які досягли пенсійного віку та яким ...
Кейс для кадровика. Роботодавець вирішує самостійно, чи вести особові справи на працівників робітничих професій
ЗАПИТАННЯ Чи потрібно заводити особову справу на працівника (код за КП — 8162)? Читала: щодо професії з таким кодом підприємство ...
Кейс для кадровика. Додаткова відпустка за роботу на комп’ютері заступникові директора закладу середньої освіти
ЗАПИТАННЯ Заступник директора закладу середньої освіти викладає години (240 год). Відповідно, має основну щорічну відпустку 56 к. дн. Чи має ...
Кейс для кадровика. Чи потрібна в наказах про прийняття на роботу преамбула з посиланням на законодавство?
ЗАПИТАННЯ Потрапив мені на очі наказ моїх колег про прийняття на роботу. У ньому після назви немає преамбули — посилання ...