...
Реєструйся

Правила внутрішнього трудового розпорядку для органів місцевого самоврядування


У СТАТТІ:

  • Які питання прописують у правилах внутрішнього трудового розпорядку?
  • Хто затверджує ці правила?
  • Чи передбачено відповідальність за їх відсутність?

 

Відповідно до статті 142 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП), трудовий розпорядок на підприємствах, в установах, організаціях визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку (далі — Правила), які затверджуються трудовими колективами за поданням роботодавця і виборного органу первинної профспілкової організації або профспілкового представника на основі типових правил.

Зверніть увагу! Правила є локальним нормативним актом, обов’язковим для підприємств, установ, організацій усіх форм власності.

Якщо розглядати Правила з юридичної точки зору, то вони є частиною трудового договору, оскільки в них визначаються умови праці.

Згідно з частиною першою статті 21 КЗпП, трудовий договір — це угода між працівником і роботодавцем (роботодавцем — фізичною особою), за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а роботодавець (роботодавець — фізична особа) — виплачувати працівникові заробітну плату й забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором й угодою сторін. Також трудовим договором можуть установлюватися умови щодо виконання робіт, які вимагають професійної та/або часткової професійної кваліфікації, а також умови щодо виконання робіт, які не потребують наявності в особи професійної або часткової професійної кваліфікації.

Читайте також: Перелік кадрових документів, що повинні бути на підприємстві

Статтею 29 КЗпП визначено обов’язок роботодавця до початку роботи в узгоджений із працівником спосіб поінформувати його, зокрема, про правила внутрішнього трудового розпорядку або умови встановлення режиму роботи, тривалість робочого часу і відпочинку, а також про положення колективного договору (у разі його укладення).

 

Відповідальність за відсутність затверджених трудовим колективом Правил та за допуск працівника до роботи без укладення трудового договору передбачено нормами КЗпП, Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі — КУпАП) та Кримінального кодексу України (далі — ККУ).

Фінансові санкції

Абзаци другий і третій частини другої статті 265 КЗпП.

Правопорушення:

  1. Фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту).

Санкції:

  • на роботодавця накладається штраф;
  • у 10-кратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення, а до юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку 1-ї — 3-ї груп, застосовується попередження.

Читайте також: Переведення посадових осіб місцевого самоврядування у період дії воєнного стану: роз’яснення НАДС

  1. Учинення зазначеного порушення повторно протягом 2 років із дня виявлення порушення.

Санкції: на роботодавця накладається штраф у 30-кратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення.

Увага! У період дії воєнного стану у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк приписів про усунення порушень, виявлених під час здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю), штрафи, передбачені ст. 265 КЗпП, не застосовуються згідно із Законом України від 15 березня 2022 № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».

Читайте також: Кейс для кадровика. Прийняття на роботу, звільнення з роботи, відпустка без збереження зарплати

Адміністративна відповідальність

Частини третя і четверта статті 41 КУпАП.

Правопорушення: фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту).

Санкції: на посадових осіб накладається штраф у розмірі від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (далі — НМДГ).

Повторне протягом року вчинення зазначеного порушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню.

Замовляйте РОЗРОБЛЕННЯ КАДРОВИХ ДОКУМЕНТІВ
Експерти КАДРОВИК.UA допоможуть у складанні й упровадженні бланків кадровика, реєстраційних форм, шаблонів документів

Кримінальна відповідальність

Стаття 172 ККУ

Правопорушення:

Грубе порушення законодавства про працю

Санкції: карається штрафом у розмірі від 2000 до 3000 нмдг або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років, або виправними роботами на строк до 2 років.

Ті самі дії, якщо вони вчинені повторно або щодо неповнолітнього, вагітної жінки, одинокого батька, матері або особи, яка їх замінює і виховує дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю.

Санкції: караються штрафом у розмірі від 3000 до 5000 нмдг або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 5 років, або виправними роботами на строк до 2 років, або арештом на строк до 6 місяців

Найкращі авторські статті з трудового законодавства від експертів проєкту «КАДРОВИК.UA» • 067-317-5886, podpiska@mediapro.com.ua

Стаття 173 ККУ

Правопорушення:

Грубе порушення угоди про працю службовою особою підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, а також окремим громадянином або уповноваженою ними особою шляхом обману чи зловживання довірою або примусом до виконання роботи, не обумовленої угодою

Санкції: карається штрафом у розмірі до 50 нмдг або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 5 років, або арештом на строк до 6 місяців, або обмеженням волі на строк до 2 років.

Ті самі дії, вчинені стосовно громадянина, з яким укладена угода щодо його роботи за межами України

Санкції: караються штрафом у розмірі від 50 до 100 нмдг або обмеженням волі на строк до 3 років.

Отже, Правила є обов’язковим документом, який розробляється суб’єктом господарювання на підставі типових правил внутрішнього трудового розпорядку.

Розглянемо запровадження Правил в органах місцевого самоврядування. Правила в зазначених органах розробляють на основі Типових правил внутрішнього службового розпорядку, затверджених наказом Національного агентства України з питань державної служби від 3 березня 2016 року № 50.

Правила затверджуються зборами трудового колективу. Із цією метою проводять загальні збори трудового колективу. До порядку денного зборів вносять питання щодо обрання уповноваженого представника трудового колективу та надання йому права підписувати затверджені Правила, а також щодо розроблення і затвердження Правил.

Оформлення документів відповідно до нового Національного стандарту ДСТУ 4163:2020
Замовити добірку: 0 (800) 219-977

Рішення зборів трудового колективу оформляють протоколом згідно з інструкцією з діловодства у міській раді, що розробляється з урахуванням Національного стандарту «Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів» (ДСТУ 4163:2020).

Читати статтю повністю

Далі у статті:

  • Зразок протоколу загальних зборів трудового колективу
  • Зразок правил внутрішньо трудового розпорядку

Статтю підготовано редакцією журналу «Кадровик.UA» за матеріалами Ганни Горбатенко, головного спеціаліста відділу регуляторної політики та правової роботи департаменту муніципальних послуг та регуляторної політики Кам’янської міської ради

Джерело: журнал «КАДРОВИК.UA»

Передплата

Ганна Горбатенко
Ганна Горбатенко
головний спеціаліст відділу регуляторної політики та правової роботи департаменту муніципальних послуг та регуляторної політики Кам’янської міської ради. Досвід у сфері трудових відносин та охорони праці майже 15 років.

Матеріали до теми


Кейс для кадровика. Допомога по вагітності та пологах: як її виплата впливає на страховий стаж?
СИТУАЦІЯ Допомогу по вагітності та пологах виплачено в одному місяці. Як нараховувати страховий стаж?   РІШЕННЯ Оплачувана відпустка у зв’язку з ...
Особливості розірвання трудового договору в умовах воєнного стану
Законом України від 15 березня 2022 року № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» визначено особливості трудових ...