...
Реєструйся

Мобінг: найпоширеніші 5 запитань


Мобінг (цькування) — це систематичні (повторювані) тривалі умисні дії або бездіяльність роботодавця, окремих працівників або групи працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження честі та гідності працівника, його ділової репутації, у тому числі з метою набуття, зміни або припинення ним трудових та обов’язків.

 

Як розпізнати мобінг?

Мобінг проявляється у формі психологічного та/або економічного тиску. Формами психологічного та економічного тиску, зокрема, є:

  • створення стосовно працівника напруженої, ворожої, образливої атмосфери (погрози, висміювання, наклепи, зневажливі зауваження, поведінка загрозливого, залякуючого, принизливого характеру та інші способи виведення працівника із психологічної рівноваги);
  • безпідставне негативне виокремлення працівника з колективу або його ізоляція (незапрошення на зустрічі і наради, в яких працівник, відповідно до локальних нормативних актів та організаційно-розпорядчих актів має брати участь, перешкоджання виконанню ним своєї трудової функції, недопущення працівника на робоче місце, перенесення робочого місця в непристосовані для цього виду роботи місця);
  • нерівність можливостей для навчання та кар’єрного росту;
  • нерівна оплата праці рівної цінності, яка виконується працівниками однакової кваліфікації;

Читайте також: Дбаймо про ментальне здоров’я працівників

  • безпідставне позбавлення працівника частини виплат (премій, бонусів та інших заохочень);
  • необґрунтований нерівномірний розподіл роботодавцем навантаження і завдань між працівниками з однаковою кваліфікацією та продуктивністю праці, які виконують рівноцінну роботу.

 

Читайте також: Вимога керівництва надати пояснювальну записку — не є мобінгом

 

Які можливі наслідки вчинення мобінгу для роботодавця?

Вчинення керівником підприємства, установи, організації мобінгу (цькування) незалежно від форм прояву та/або невжиття заходів щодо його припинення, встановленого судовим рішенням, що набрало законної сили, є підставою для розірвання з ним трудового договору на підставі пункту 1-2 статті 41 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП).

Крім того, за вчинення мобінгу передбачена адміністративна відповідальність для роботодавця (ст.173-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення; далі — КУпАП) від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин.

 

Які відповідальність передбачена для працівників, що вчиняють мобінг?

За вчинення мобінгу встановленого судовим рішенням, що набрало законної сили, працівники можуть бути звільнені з роботи за рішенням роботодавця за пунктом 12 статті 40 КЗпП.

Адміністративна відповідальність (стаття 173-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення) передбачає штраф від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до тридцяти годин.

Читайте також: Адміністративна відповідальність за вчинення мобінгу

 

Чи має право працівник, щодо якого вчинявся мобінг, на компенсацію нанесеної йому шкоди?

У разі ушкодження здоров’я працівника, причиною якого став мобінг (цькування), факт якого підтверджено судовим рішенням, що набрало законної сили, заподіяна шкода відшкодовується у розмірі понесених витрат на лікування.

Відшкодування роботодавцем моральної шкоди працівнику провадиться у разі, якщо порушення його законних прав, у тому числі внаслідок дискримінації, мобінгу (цькування), факт якого підтверджено судовим рішенням, що набрало законної сили, призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв’язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.

Читайте також: Чи вважається запровадження простою для окремих працівників на підприємстві мобінгом з боку роботодавця?

Джерело: Управління Держпраці

Акція до Дня святого Миколая

Матеріали до теми