...
Реєструйся

Про підвищення кваліфікації вчителів без відриву від роботи


Підвищення кваліфікації учителів нерідко відбувається за такою незвичною формою, яка поєднує роботу і підвищення кваліфікації одночасно, що регулюється відповідними графіками та здійснюється з відома органів управління освіти. Тому у розпорядчих документах доцільно врегулювати питання дотримання трудових прав педпрацівників під час підвищення кваліфікації.

 

Підвищення кваліфікації може здійснюватися за різними видами та у різних формах

Згідно зі статтею 59 Закону України від 5 вересня 2017 року № 2145-VIII «Про освіту» (далі — Закон № 2145) підвищення кваліфікації може здійснюватися за різними видами та у різних формах (інституційна, дуальна, на робочому місці (на виробництві) тощо). Вид, форму та суб’єкта підвищення кваліфікації обирає педагогічний працівник. Педагогічна рада закладу освіти на основі пропозицій педагогічних працівників затверджує річний план підвищення кваліфікації педагогічних працівників (з відривом чи без відриву від освітнього процесу).

Частиною п’ятою статті 59 Закону № 2145 передбачено, що на час підвищення кваліфікації з відривом від освітнього процесу в обсязі, визначеному законодавством, за педагогічним працівником зберігається місце роботи із збереженням середньої заробітної плати.

 

Читайте також: Нові можливості навчання від служби зайнятості

Порядок підвищення кваліфікації педагогічних працівників

Порядок підвищення кваліфікації педагогічних працівників затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 800 «Деякі питання підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників» (далі — Порядок).

Пунктом 35 Порядку також встановлено, що на час підвищення кваліфікації педагогічним працівником відповідно до затвердженого плану з відривом від виробництва (освітнього процесу) в обсязі, визначеному законодавством, за педагогічним працівником зберігається місце роботи (посада) із збереженням середньої заробітної плати.

Тому керівником закладу освіти має бути видано відповідне розпорядження про скерування для підвищення кваліфікації педагогічного працівника в терміни відповідно до затвердженого плану підвищення кваліфікації з відривом чи без відриву від освітнього процесу з урахуванням визначених цим педпрацівником форм підвищення кваліфікації, зокрема й за дистанційної.

Читайте також: Презентовано Рамку цифрової компетентності працівника охорони здоров’я

Галузева угода на 2021 – 2025 роки

При цьому варто урахувати, що пунктом 5.3.14 Галузевої угоди на 2021 – 2025 роки Сторони угоди рекомендують керівникам органів та закладів освіти забезпечити дотримання чинного законодавства щодо надання в повному обсязі гарантій і компенсацій працівникам закладів та установ освіти, які направляються для підвищення кваліфікації.

Пунктом 8.3.3 Галузевої угоди керівникам закладів освіти рекомендовано забезпечити збереження заробітної плати при дистанційній формі підвищення кваліфікації вчителів, зокрема без відриву від освітнього процесу, та, на період оголошеного карантину і здійснення освітнього процесу у дистанційному режимі, оплати праці за фактично виконаний ними обсяг навчального навантаження.

 

Згідно з пунктом 1.4 Галузевої угоди, положення Угоди діють безпосередньо та поширюються на працівників закладів освіти, які перебувають у сфері дії сторін Угоди, і є обов’язковими для включення до колективних договорів та угод.

 

Читайте також: Держслужба зайнятості допомагатиме українцям з працевлаштуванням до Сил оборони

 

Оплата за проведені навчальні заняття

Тому оплата за проведені навчальні заняття має провадитися вчителеві з погодинного розрахунку, на умовах самозаміни відповідно до пункту 73 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15 квітня 1993 року № 102.

Окрім гарантій щодо збереження місця роботи (посади) та середньої заробітної плати, що передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 28 червня 1997 року № 695 «Про гарантії і компенсації для працівників, які направляються для підвищення кваліфікації, підготовки, перепідготовки, навчання інших професій з відривом від виробництва», працівникам також гарантовано матеріальну компенсацію за проїзд до місця підвищення кваліфікації, проживання, харчування. При дистанційній формі підвищення кваліфікації, коли процес відбувається на одному місці, лише з застосуванням засобу комунікації, потреба у здійсненні таких виплат відпадає.

Читайте також: Чи може здобувач вищої освіти бути зарахованим на штатну посаду

Джерело: Управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки

Всеукраїнський кадровий форум — 2024

Матеріали до теми


Алгоритм зарахування на навчання в Українську військово-медичну академію для військових лікарів
Курси перепідготовки доступні військовослужбовцям Збройних сил України рядового та сержантського складу, які мають вищу медичну або фармацевтичну освіту та сертифікат ...