У частині 4 статті 121 Кодексу законів про працю зазначено: «Працівникам, які направлені у службове відрядження, оплата праці за виконану роботу здійснюється відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором, і розмір такої оплати праці не може бути нижчим середнього заробітку».
ГАРЯЧА ЛІНІЯ — безоплатні консультації для передплатників журналу «КАДРОВИК.UA»
Тобто бухгалтер повинен для оплати днів відрядження порівняти суму середньоденного заробітку і денного заробітку працівника відповідно до умов трудового договору, і в разі якщо заробітна плата вища його середнього заробітку, виплатити за час відрядження заробітну плату, а якщо вищий середній заробіток, то виплатити середню заробітну плату.
Читайте також: Дистанційна робота за кордоном: як визначати добові в разі відрядження?
Середній заробіток для оплати днів відрядження обчислюють з огляду на виплати за останні 2 календарні місяці роботи, що передують місяцю, у якому відбувається подія, з якою пов’язана відповідна виплата (абз. 3 п. 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабміну від 8 лютого 1995 року № 100 (далі — Порядок № 100). Тож середній заробіток обчислюємо за 2 календарні місяці, що передують місяцю, на який припадають дні відрядження.
Але якщо подія, з якою пов’язана виплата, настала в місяці прийняття на роботу, то розрахунок середньої зарплати проводимо виходячи з посадового окладу (тарифної ставки) або розміру мінімальної заробітної плати відповідно до абзаців 21 та 22 п. 4 Порядку № 100.
Читайте також: Відрядження працівника: як оплатити в разі змінного графіка роботи
Якщо в розрахунковому періоді у працівника не було заробітної плати, розрахунки здійснюють з установлених йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу.
Якщо розмір посадового окладу є меншим від передбаченого законодавством розміру мінімальної заробітної плати, то середню заробітну плату розраховують з установленого розміру мінімальної заробітної плати на час розрахунку. У разі укладення трудового договору на умовах неповного робочого часу розрахунок проводять із розміру мінімальної заробітної плати, обчисленого пропорційно до умов укладеного трудового договору.
Курс «Підвищення кваліфікації з військового обліку»
Формат: відеоуроки • Для довідок: 0 (800) 219-977
Оскільки в цій ситуації розрахунковий період відсутній, для розрахунку середньоденної зарплати за дні відрядження застосовуємо розмір посадового окладу, але враховуємо умови зайнятості працівника (неповний робочий час). Також для розрахунку візьмемо кількість робочих днів у липні та серпні за графіком роботи, який передбачено для посади цього працівника.
Джерело: КАДРИ.UA