Реєструйся

Захворів зовнішній сумісник: чи оплачувати «лікарняний»?


З 1 січня 2023 року Закон України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон № 1105) викладено у новій редакції. Як результат, у частині першій статі 22 цього документа тепер вказано, що допомога по тимчасовій непрацездатності, допомога по вагітності та пологах застрахованим особам надається за основним місцем роботи:

«Страхова виплата у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору та на інших підставах, передбачених законом, призначається та здійснюється за основним місцем роботи (діяльності)»

 

СУМІСНИЦТВО: НОВІТНІ РЕАЛІЇ спецвипуск № 1, 2023 від журналу «КАДРОВИК.UA»

При цьому якщо мова йде про звичайний «лікарняний», то:

— перші 5 днів тимчасової непрацездатності оплачує роботодавець за власний рахунок;

— починаючи з шостого — призначається допомога по тимчасовій непрацездатності за рахунок Пенсійного фонду.

Порядок оплати перших 5 днів тимчасової непрацездатності (за кошт роботодавця) регулює Порядок оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів роботодавця, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2015 року № 440 (далі — Порядок № 440). Хоч цей документ нещодавно теж зазнав змін, але в ньому досі зазначено: оплата днів тимчасової непрацездатності здійснюється за основним місцем роботи застрахованої особи та за місцем роботи за сумісництвом (п. 2 Порядку № 440).

Допомога по тимчасовій непрацездатності працівнику-суміснику — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»

Чи оплачувати «лікарняний» суміснику?

Зауважимо, що в загальному випадку в разі оплати періоду непрацездатності працівнику йдеться про дві «лікарняні» виплати:

— оплату перших 5 днів непрацездатності, що виплачується за рахунок роботодавця.

Порядок її призначення регламентує саме Порядок № 440

— допомогу по тимчасовій непрацездатності, що виплачується за рахунок ПФУ.

Порядок призначення цих виплат визначає Закон № 1105. Тому, приймаючи рішення щодо оплати «лікарняного» суміснику, доведеться виконати вимоги обох нормативних документів.

Що краще встановити суміщення чи внутрішнє сумісництво? — роз’яснення від експерта проєктів «КАДРОВИК.UA»

Страхувальник або уповноважені ним особи беруть у роботу такий «лікарняний» та приймають рішення щодо оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок роботодавця (якщо немає підстав для відмови в призначенні таких виплат).

Працівник надає довідку про середню зарплату, видану за основним місцем роботи та за іншими місцями роботи за сумісництвом, для розрахунку «лікарняних».

До речі, оплату перших 5 днів за всіма місцями роботи сумісника підтримує й Мінсоцполітики (лист від 15 лютого 2023 року № 494/0/290-23/54).

Прийняти рішення щодо призначення допомоги за рахунок ПФУ (з шостого дня хвороби) страхувальник повинен, тільки якщо працівник згодом надасть повідомлення про відмову в призначенні допомоги з основного місця роботи. Звичайно, якщо немає підстав для відмови в призначенні таких виплат.

Чи можна утримати з працівника-сумісника, який звільняється за угодою сторін, кошти за дні щорічної основної відпустки, що були надані йому в рахунок невідпрацьованої частини робочого року? — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»

Вас може зацікавити:

Дар’я Кравченко, експерт з питань оплати праці.

Джерело: Оплата праці


Експрес-курс «Соціальне страхування по тимчасовій непрацездатності»

  • Вичерпно про порядок оформлення «лікарняних»
  • Надаємо готові зразки наказів
  • Гарантуємо письмову консультацію від експерта

тел.: 0 (800) 219-977
моб.: (063) 590-97-54 
Е-mail: podpiska@mediapro.com.ua

Матеріали до теми


Пенсійний фонд презентував новий проєкт щодо фінансування лікарняних та страхових виплат
Пенсійний фонд України повідомив про оприлюднення на своєму вебпорталі проєкту постанови правління «Про затвердження Порядку фінансування страхувальників для надання страхових ...
Додаткова відпустка при одруженні для працівника з інвалідністю: що каже закон?
На підприємстві діє колективний договір, згідно з яким особам, що одружуються, надається додаткова оплачувана відпустки тривалістю 3 календарні дні. Чи ...
Відповідь ПФУ на запит редакції щодо відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років та страхового стажу
Нещодавно головна редакторка журналу «КАДРОВИК.UA» звернулася із запитом до Пенсійного фонду України (ПФУ) щодо надання детальних роз’яснень про те, чи ...
Експерт КАДРИ.UA консультує: «Повідомлення про прийняття працівника на роботу у разі продовження контракту»
До онлайн-системи «КАДРИ.UA» цього тижня надійшло запитання від кадрової служби одного з підприємств. ЗАПИТАННЯ. Чи повідомляти ДПС про прийняття працівника у ...