...
Реєструйся

Законопроєкт № 5344-д розширює права осіб з інвалідністю на працевлаштування


В Україні лише трохи більше 16 % людей з інвалідністю офіційно працевлаштовані, у країнах ЄС цей показник в середньому дорівнює 55 %.

Повномасштабна війна призвела до збільшення кількості людей з інвалідністю та загострила питання інклюзивності. Мета законопроєкту № 5344-д – створити рівні умови для всіх, хто бажає працювати та наближати перемогу України. Сучасні технології дозволяють людям навіть зі значними фізичними порушеннями функціонування реалізувати свій інтелектуальний потенціал. Люди з ментальними порушеннями теж завдяки роботі можуть відчувати свою залученість до суспільства.

Раніше писали: Конфедерація роботодавців України про деякі зміни, що очікують на роботодавців у разі прийняття законопроєкту 5344-д

Прийняття законопроєкту призведе до суттєвого збільшення можливостей для осіб з інвалідністю стати затребуваними на ринку праці, отримати роботу і, відповідно, економічну самостійність.

 

Вимоги про дотримання квоти з працевлаштування осіб з інвалідністю, передбачені законопроєктом № 5344-д

Вимоги про дотримання квоти з працевлаштування осіб з інвалідністю проєкт закону поширює не тільки на підприємства приватного сектору, як це було раніше, а й на державні органи, державні та комунальні підприємства, установи й організації. Тобто як приватні, так і державні та комунальні підприємства та установи на однакових умовах, матимуть зобов’язання працевлаштовувати осіб з інвалідністю.

Раніше писали: Рада планує вдосконалити забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю

Розширюються категорії підприємств, які можуть користуватися фінансовою підтримкою для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю. Соціально орієнтований бізнес зможе створювати нові підприємства захищеного працевлаштування та трудової інтеграції. Пріоритет у таких підприємствах буде на працевлаштуванні людей з важкими формами порушень функціонування (на сьогодні це тільки підприємства громадських організацій осіб з інвалідністю).

Одночасно для роботодавців впроваджується заохочувальна система працевлаштування людей з інвалідністю. Так, законопроєкт передбачає компенсацію роботодавцям витрат на облаштування «розумних» робочих місць для осіб з інвалідністю.

Раніше писали: Працевлаштування осіб з інвалідністю за зразками розвинутих країн: законопроєкт № 5344-д

Законопроєкт передбачає фінансування за рахунок цільового внеску надання соціальних послуг, які полегшують працевлаштування осіб з інвалідністю (соціальний супровід, персональний асистент, переклад жестовою мовою тощо).

При цьому законопроєкт передбачає вибір для роботодавців:

  • працевлаштувати осіб з інвалідністю, облаштувавши їм (за потреби) належним чином робоче місце:

– 1 робоче місце для роботодавців, що мають штат від 8 до 25 працівників;

– 2 % робочих місць – для роботодавців, основним видом діяльності яких є реабілітація осіб з інвалідністю, навчання таких осіб або догляд за ними;

– 4 % робочих місць – для роботодавців, що мають штат більше ніж 25 працівників

або

  • сплатити цільовий внесок на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю до Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (наприклад, у разі, неможливості працевлаштувати осіб відповідної категорії через високий ступінь виробничого ризику). Також передбачено можливість купити товари, які вироблені на підприємствах трудової інтеграції або захищеного працевлаштування і зарахувати їх вартість в рахунок сплати внеску.

Читайте також: Хто здійснює працевлаштування осіб з інвалідністю з урахуванням нормативів

Акумульовані кошти, сплачені роботодавцями як приватного, так і публічного сектору спрямовуватимуться на пристосування робочого приміщення і простору до потреб осіб з інвалідністю, на забезпечення надання соціальних послуг при працевлаштуванні осіб з інвалідністю.

Джерело: Управління Держпраці

Праця осіб з інвалідністю. Спецвипуск №3′ 2022

Матеріали до теми


Закон № 3633 діє з 18 травня, оновити дані у ТЦК треба протягом 60 днів
Як ми вже повідомляли, Президент України Володимир Зеленський 16 квітня підписав Закон України від 11 квітня 2024 року № 3633-ІХ ...
Мобілізація за новими правилами: Президент підписав Закон
Сьогодні Президент України підписав Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації ...