...
Реєструйся

Працевлаштування осіб з інвалідністю за зразками розвинутих країн: законопроєкт № 5344-д


Комітет з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів пропонує підтримати «євроінтеграційний» законопроєкт щодо працевлаштування людей з інвалідністю за зразками розвинутих країн.

Комітет з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів 22 березня 2023 року рекомендував Верховній Раді України розглянути у повторному першому читанні євроінтеграційний проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю» № 5344-д (далі — законопроєкт № 5344-д), доопрацьованого Комітетом.

Робота над цим комплексним та системним законопроєктом № 5344-д триває з червня 2021 року. Основна мета майбутнього закону — забезпечити на належному рівні, з урахуванням досвіду країн ЄС, реалізацію особами з інвалідністю свого права на працю. Відповідне право гарантує Конституція України, Конвенція ООН про права інвалідів, Конвенція МОП «Про професійну реабілітацію та зайнятість інвалідів» № 159.

За словами голови підкомітету з питань соціального захисту і реабілітації осіб з інвалідністю та регулювання діяльності їх підприємств і громадських об’єднань Сергія Гривка, кількість осіб з інвалідністю в Україні сягає майже 2,7 мільйонів людей (лише 30,7 % з них працевлаштовано приватним бізнесом). А з урахуванням широкомасштабної військової агресії росії проти нашої держави їх кількість щоденно збільшується. Війна призводить до повної або часткової втрати функціоналу як цивільних громадян, так і захисників/захисниць держави. 

ГАРЯЧА ЛІНІЯ — безоплатні консультації для передплатників журналу «КАДРОВИК.UA»

Після перемоги України над ворогом неминуче та гостро постане питання працевлаштування великої кількості громадян на «розумні» (ергономічні) місця, тобто належним чином облаштовані робочі місця, що враховують особливості фактичного стану людини, зокрема, фізичного. «Нам військові не пробачать, якщо ми не проведемо цю реформу», — зазначила Голова Комітету Галина Третьякова.

Наразі в чинному законодавстві відсутні стимули для роботодавців працевлаштовувати осіб з інвалідністю. Натомість існує неефективна система штрафів роботодавців за незабезпечення виконання 4 %-ї квоти робочих місць для відповідної категорії громадян. Роботодавці часто обирають сплатити штраф, аніж облаштувати робоче місце для людини з інвалідністю та найняти її на роботу.

За рахунок публічних фінансів держава підтримує громадські об’єднання осіб з інвалідністю як шляхом звільнення від сплати різних видів податків, так і шляхом прямого фінансування з Державного бюджету, а також за рахунок коштів соціального страхування. Водночас культура звітування перед широкою громадськістю щодо кількості працевлаштованих осіб з інвалідністю та використаних коштів перед платниками податків до сих пір системно не напрацьована. Звичка вести прозору статистику та звітність притаманна зазвичай молодим громадським об’єднанням, які, зокрема, мали досвід звітування перед європейськими та американськими донорами за використані гранти.  

«В Європейській традиції звітувати перед платниками податків за витрачені кошти — стала практика для громадських організацій, в тому числі, громадських об’єднань осіб з інвалідністю, — зазначає Голова Комітету Галина Третьякова. — Аудит діяльності також сприяє прозорій роботі».

Про неефективність діючої системи інтеграції осіб з інвалідністю на ринок праці свідчать також наступні дані. За підсумками 2022 року Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю створено для осіб з інвалідністю лише 143 робочих місця (у 2021 році — 321).

Своєю чергою, реалізація положень доопрацьованого Комітетом на повторне перше читання законопроєкту № 5344-д, у разі його прийняття, забезпечить збільшення рівня зайнятості осіб з інвалідністю. Зокрема, передбачено працевлаштування громадян в органи державної влади, комунальних установ і організацій. «Це збільшить інклюзію, доступність та безбар’єрність держави для вразливих категорій населення», — зауважив Сергій Гривко.

За потреби, людина з інвалідністю буде забезпечена на роботі соціальним супроводом (персональний асистент, переклад жестовою мовою тощо). На думку експертів Кабінету Міністрів України, можливість працевлаштуватися в публічному секторі буде особливо цікава демобілізованим військовослужбовцям, які забезпечили Перемогу держави.

Чи може особа з інвалідністю стати на облік у центрі зайнятості? — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»

Крім того, законопроєкт № 5344-д передбачає збільшення кількості цільових надходжень на соціальний захист людей з інвалідністю. При цьому роботодавцю пропонуватимуться альтернативні механізми підтримки людей з інвалідністю (на вибір), а саме:

  • облаштовувати робочі місця для осіб з інвалідністю;
  • сплатити цільовий внесок на підтримку їх працевлаштування до спеціального фонду державного бюджету (кошти якого будуть витрачатися на відповідні потреби);
  • придбати продукцію/послугу, виготовлену соціальними підприємствами або підприємствами із захищеною зайнятістю (більшість штатних працівників яких мають інвалідність).

На прохання громадських організацій перебачено, що кошти цільового фонду соціального захисту осіб з інвалідністю скеровуватимуться також і на фінансування витрат на їх навчання.

При цьому розширюються категорії підприємств, які можуть користуватися фінансовою підтримкою від держави, наприклад, підприємства захищеного працевлаштування, які матимуть на меті не отримання прибутку, а забезпечення роботою осіб з важкими формами функціональних обмежень.

Як діяти у ситуації, коли у працівника — особи з інвалідністю термін інвалідності закінчився у період воєнного стану? — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»

На важливості звітування та контролю системи працевлаштування осіб з інвалідністю в Україні наголошує найбільша в Україні громадська організація осіб з інвалідністю ГО Всеукраїнська організація «Союз осіб з інвалідністю України», яка працює з 1991 року та об’єднує сотні тисяч осіб з інвалідністю на всеукраїнському та місцевому рівнях.

«Законопроєкт № 5344-д давно назрів на часі і є результатом роботи Комітету й багаторічних звернень від нашої та інших громадських організацій осіб з інвалідністю… Буде можливість різкого збільшення кількості робочих місць осіб з інвалідністю, що покращить безбар’єрність країни, — зазначає у своєму зверненні до Голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука заступник Голови Всеукраїнської організації Сергій Чумак. — Особлива перемога нового закону буде в ліквідації норми, яка визначала порядок надання підприємствам громадських об’єднань осіб з інвалідністю державної підтримки. Це дуже корупційна та не прозора норма».

 

Законопроєкт № 5344-д передбачає регулярну звітність про сплачені суми до цільового фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, кількість створених «розумних» місць та кількість працевлаштованих громадян.

Враховуючи важливість вкладу громадськості в розбудову державних процесів, законопроєкт № 5344-д передбачає засади взаємодії держави та громадянського суспільства, зокрема, осіб з інвалідністю та організацій, що їх представляють. Завдання держави – створити умови для їх участі у громадському діалозі, в тому числі з питань соціального захисту осіб з інвалідністю.

Виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю під час воєнного стану— читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»

«У доопрацьованому законопроєкті № 5344-д визначено, що особи з інвалідністю та організації, що їх представляють, мають активно залучатися до процесів ухвалення рішень щодо стратегій і програм, зокрема тих, які безпосередньо їх стосуються», — відзначив голова підкомітету з питань соціального захисту і реабілітації осіб з інвалідністю та регулювання діяльності їх підприємств і громадських об’єднань Сергій Гривко.

Читайте також:

Джерело: Верховна Рада України

Праця осіб з інвалідністю. Спецвипуск №3′ 2022

Матеріали до теми


Членські організації ФПУ розробили звернення про захист соціальних прав і гарантій членів профспілок (законопроєкт № 11367)
На заклик Президії ФПУ провести роботу щодо залучення народних депутатів України до підписання законопроєкту «Про внесення змін до Закону України «Про ...
Опубліковано огляд судової практики КЦС ВС щодо про колективні договори і угоди
Верховний Суд опублікував огляд судової практики Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду щодо застосування законодавства України про колективні договори ...
Впровадження лікарської резидентури за вузькопрофільними лікарськими спеціальностями
Міністерство охорони здоров’я вперше за історію української медичної освіти запроваджує лікарську резидентуру. Це — етап післядипломної медичної освіти, який триває ...
Хто здійснює страхові виплати працівникам, якщо підприємство перебуває у стані ліквідації?
У разі ліквідації (реорганізації) підприємства, установи, організації страхові виплати за страховими випадками, які настали до ліквідації (реорганізації), здійснюються застрахованим особам ...