...
Реєструйся

Для працівників з України в Польщі: які зміни відбулися в законодавстві щодо роботи


До початку війни Росії проти України українці могли працювати в Польщі за одними правилами, натомість після 24 лютого відбулися значні зміни. Читайте про головні законодавчі аспекти роботи в Польщі для українських біженців.


Право на тимчасове перебування і роботу

Яка допомога передбачена Законом про допомогу біженцям?

Закон про допомогу біженцям з України — це спеціальний закон, ухвалений владою Польщі 11–12 березня, який дозволяє отримати дозвіл на тимчасове перебування особам, що рятуються від війни в Україні. Дозвіл надається на період 18 (за об’єктивної потреби — 36) місяців. Окрім цього, Закон дозволяє українцям долучатися до низки соціальних програм, користуватися пільгами, отримувати безоплатну медичну допомогу. Відповідно передбачена можливість надання біженцям номера PESEL в електронній системі реєстру населення. З номером PESEL громадяни України отримують безплатний довірений профіль. Водночас PESEL не є обов’язковим для працевлаштування (https://www.aplikuj.pl/).

Які права має працівник з України в Польщі?

Згідно з польським законодавством кожен іноземець, який виконує роботу в Польщі на підставі трудового договору, має право на ті самі умови праці, що й громадяни Польщі (Трудовий кодекс та акти, що регулюють права та обов’язки працівників). Конкретно йдеться про норми графіка роботи та відпочинку, тривалість відпустки, мінімальну заробітну плату, оплату понаднормової праці, безпеку та гігієну на робочому місці, охорону рівноправ’я, відсутність дискримінації та інші положення, що стосуються найму тимчасових працівників. Працівники з України, які підписали цивільно-правовий договір — договір доручення або договір підряду — згідно із Цивільним кодексом мають право на мінімальну заробітну плату (мінімальну погодинну ставку), безпечні та гігієнічні умови праці.


Особливості працевлаштування українців у Польщі

Що становить дозвіл на роботу в Польщі?

Перш ніж громадянин України зможе виконувати роботу, він зобов’язаний надати роботодавцеві копію дійсного документа, що дає йому право перебувати на території Польщі. Згідно із Законом про допомогу українським біженцям із 24 лютого 2022 року дозвіл на тимчасове перебування отримують усі громадяни України, у яких є паспорт із відміткою про в’їзд, паспорт з отриманим після в’їзду дозволом на перебування / номером PESEL. Саме цей дозвіл відкриває доступ до ринку праці. Якщо в біженця немає жодного документа з фотографією, який міг би підтвердити його особу, йому необхідно звернутися до найближчого Генерального Консульства України в Польщі. Якщо термін дії паспорта завершився, легальне перебування на території країни можливе до 31 грудня 2022 року (для карт побиту й шенгенських віз — до 24 серпня 2023 року).

Простій у воєнний час: оформлення й оплата

Як українцю отримати консультацію з працевлаштування?

Щоб отримати консультацію з працевлаштування, біженцю України слід звернутися до місцевого відділення Служби зайнятості. Спеціалісти працюють над тим, щоб надати тимчасовим біженцям комплексну допомогу, яка передбачає з’ясування ситуації майбутнього робітника, визначення компетенцій, добір вакансій, інформування щодо варіантів розвитку кар’єри. Подібні послуги можуть надавати також центри планування і розвитку кар’єри. Щоб отримати консультацію телефоном, варто зателефонувати на інфолінію Zielona Linia або за номером відповідного центру. Крім цього, шукачі роботи мають доступ до сайту Zielona Linia, Центральної бази даних вакансій, мобільного застосунку ePraca та порталів із пошуку роботи (як-от Aplikuj.pl), через які можна здійснювати пошук роботи самостійно.

Чи повинен працівник з України сплачувати податки та страхові внески?

Отримуючи дохід за виконану роботу, кожен іноземець зобов’язаний заплатити податок. Оподаткуванню в Польщі підлягає весь дохід іноземців, якщо вони живуть, працюють та користуються банківськими послугами в Польщі або якщо перебувають у країні більше ніж 183 дні протягом податкового року. Достатньо однієї виконаної умови, щоб роботодавець міг утримувати відсотки з доходу та перераховувати їх до Податкової служби. Страхові внески можуть бути обов’язковими (закріпленими в умовах трудового договору) або добровільними (у випадку цивільно-правових договорів).

Які соціальні програми та пільги доступні біженцям з України?

Після в’їзду на територію Польщі кожен громадянин України може скористатись одноразовою виплатою, розмір якої становить 300 злотих (т. зв. «300+»). Ці кошти можна отримати під час присвоєння номера PESEL і надалі використати на важливі потреби: оплату житла, придбання продуктів тощо. Українці, що прибули до Польщі з дитиною, отримують доступ до програми допомоги родині (допомога на виховання дитини, «500+»). Щоб мати можливість скористатися цим дофінансуванням, необхідно звернутися в Управління соціального страхування (ZUS) і підтвердити, що дитина живе з батьками (одним із батьків) за їхній (його / її) кошт. Якщо в родині працівника з України є двоє і більше дітей віком 12–35 місяців, Польща дозволяє приєднатися до програми «Сімейний капітал опіки» й отримувати грошову допомогу частинами протягом 12 або 24 місяців. Батьки, чиї діти перебувають у дит’яслах, можуть розраховувати на фінансову допомогу, а батьки школярів — на одноразову (один раз на рік, починаючи з 2022/2023 н. р.) виплату 300 злотих перед початком навчального року. Крім цього, діє програма «Razem moїemy wiкcej» — заходи для соціальної та професійної інтеграції громадян України та їхніх дітей.

Джерело: ЛІГА:ЗАКОН Бізнес

мініКУРС: «Військовий облік на підприємстві: документація та взаємодія»

Матеріали до теми


Виплати з відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання: хто може отримати?
Відповідно до статті 29 Закону України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — ...
Механізми оскарження постанов військово-лікарських комісій
Військово-лікарська експертиза відіграє ключову роль у забезпеченні обороноздатності держави та гарантуванні прав військовослужбовців і призовників на належний захист їхнього здоров’я. ...
Кейс для кадровика. Допомога по вагітності та пологах: як її виплата впливає на страховий стаж?
СИТУАЦІЯ Допомогу по вагітності та пологах виплачено в одному місяці. Як нараховувати страховий стаж?   РІШЕННЯ Оплачувана відпустка у зв’язку з ...