...
Реєструйся

Законопроєкт № 10449: що потрібно знати про мобілізацію в Україні


Верховна Раді 30 січня 2024 року зареєструвала урядовий проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку (№ 10449).

Це друга спроба удосконалити механізми проведення заходів мобілізації для залучення більшої кількості населення, а також забезпечення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів та удосконалення окремих питань проходження військової служби. Сам законопроєкт № 10378 відкликано.

 

Ключові пропозиції законопроєкту № 10449

Міноборони називає законопроєкт № 10449 оновленою версією законопроєкту № 10378, але зі своїми змінами та доповненнями.

Ключові пропозиції:

  1. Скасування строкової служби

Законопроєктом № 10449 пропонується скасувати строкову військову службу і запровадити базову військову службу (далі — БВС).

Направлення громадян України для проходження БВС включатиме, зокрема, прибуття за зазначеними в повістці районного (міського) ТЦК та СП за адресою та часом для відправки у військову частину для проходження БВС та знаходження у відповідному ТЦК та СП (обласному збірному пункті) до відправлення у військову частину.

Строки БВС такі: в мирний час — до 5 місяців, під час дії воєнного стану — на строк до 3 місяців.

Аудит з питань військового обліку — комплексний аналіз кадрової документації та перевірка її відповідності вимогам законодавства

  1. Базова загальновійськова підготовка

Також законопроєктом № 10449 пропонується запровадити базову загальновійськову підготовку (далі — БЗП). Простіше кажучи — це обов’язкова навчальна дисципліна в закладах освіти.

Важливим моментом БЗП є те, що після проходження БЗП особи, які пройшли таку підготовку, стають військовозобов’язаними, тобто є такими, які беруться на військовий облік військовозобов’язаних у територіальних центрах комплектування за місцем проживанням.

Законопроєкт № 10449 пропонує БЗП розпочати з 2025 року.

 

  1. Зміна призовного віку з 27 до 25 років

Не перша спроба змінити призовний вік. Парламент прийняв законопроєкт № 9281 про зниження граничного віку призовників з 27 до 25 років, але до сьогодні Президент не підписав його.

 

  1. Електронний реєстр військовозобов’язаного

В Україні прийняли зміни до Закону про реєстр «Оберіг» та роботу єдиного реєстру військовозобов’язаних (№ 10062).

Законопроєкт передбачає обов’язок громадян надати відомості та бути в цій базі — електронному реєстрі. Також військовозобов’язані протягом 60 днів із дати початку проведення мобілізації зобов’язані уточнити свої облікові дані за місцем свого перебування або знаходження. 

Журнал обліку результатів перевірки стану військового обліку
Формат (розмір): 210×297 мм • Обсяг: 60 с.

  1. Вручення повістки через електронний кабінет

Традиційне вручення повістки доповнено можливістю вручення повістки через електронний кабінет.

Важливим є те, що днем вручення повістки про виклик до ТЦК та СП вважатиметься день отримання ТЦК та СП повідомлення про доставлення такої повістки до електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного та резервіста.

Навіть якщо громадянин не побачить надісланої повістки, вона все одно вважатиметься врученою. Запровадженням е-повістки уряд може кардинально змінити порядок вручення повісток, де, гіпотетично, переважатиме електронний спосіб вручення, аніж теперішній «живий».

 

  1. Обов’язок мати при собі військово-обліковий документ

Законопроєкт № 10449 передбачає зобов’язання громадян України віком від 18 – 60 років, які перебувають на військовому обліку або зняті (виключені) з військового обліку, мати при собі військово-обліковий документ та пред’являти його на вимогу уповноваженого представника ТЦК СП або поліцейського, а також представника ДПСУ у прикордонній смузі.

 

  1. Зміни щодо надання відстрочки

Найзмістовніша частина змін до законопроєкту № 10449. Тимчасову непридатність, як підставу для відстрочки від призову, пропонується встановлювати на строк 6 – 12 місяців (на цей час — до 6 місяців).

Пропонується надати право на відстрочку патронатним вихователям, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років.

Послуги з військового обліку • Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ
Для довідок: 0 (800) 219-977

Пропонується скасувати право на відстрочку для таких категорій:

  • військовозобов’язані, зайняті постійним доглядом за батьками своєї дружини;
  • військовозобов’язані, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи;
  • військовозобов’язані, у яких на війні загинули дід, баба, неповнорідні сестра чи брат.

Пропонується надати право на відстрочку опікунам особи, визнаної судом недієздатної – незалежно від того, має така особа інвалідність чи ні (на даний момент обов’язковою є умова наявності інвалідності у недієздатної особи).

Пропонується надати право на відстрочку опікунам особи, визнаної судом недієздатної – незалежно від того, має така особа інвалідність чи ні (на даний момент обов’язковою є умова наявності інвалідності у недієздатної особи).

Пропонується надати право на відстрочку членам сім’ї першого ступеню споріднення (не більше одного) особи з інвалідністю I групи, зайнятим постійним доглядом за нею, а також членам сім’ї другого ступеню споріднення (не більше одного та за умови відсутності членів сім’ї першого ступеню споріднення чи їх фізичної неспроможності), що підтверджується в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. 

Військовий облік: методика ведення. Спецвипуск № 2, 2023
Замовити за вигідною ціною

Щодо догляду за особою інвалідністю 2 групи – право на відстрочку матимуть тільки родичі першого ступеня споріднення, які здійснюють таких догляд, і за умови, що ніхто більше доглядати не може.

 

Скасування підстави для відстрочки щодо догляду за особою, яка потребує постійного догляду за висновком ЛКК.

Пропонується скасувати право на відстрочку для таких військовозобов’язаних:

  • працівники підприємств, установ та організацій Міністерства оборони України;
  • працівники Національної поліції України, Бюро економічної безпеки України, Національного антикорупційного бюро України, Державного бюро розслідувань, Державної виконавчої служби України.

Пропонується надати право на відстрочку здобувачам професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої̈ освіти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній у частині другій статті 10 Закону України від 5 вересня 2017 року № 2145-VIII «Про освіту» (крім аспірантів, які здобувають рівень освіти за кошти фізичних або юридичних осіб на умовах контракту), а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Вказаними змінами:

  • здобуття рівня освіти у відповідній послідовності (наприклад, не матимуть права на відстрочку ті, хто вже має ступінь магістра і бажає отримати ступінь спеціаліста);
  • скасування права на відстрочку аспірантам, які навчаються на контракті.

Читайте також: Чи потрібно подавати до ТЦК та СП повідомлення про зміну облікових даних у разі зміни назв посад

  1. Заходи впливу для громадян, які не виконують обов’язки

Якщо громадянин не з’явиться до ТЦК після вимоги, військкомат може звернутися до суду, щоб той вжив до порушника свої заходи впливу. Серед них пропонуються:

  • тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України;
  • тимчасове обмеження права керування транспортними засобами;
  • арешт на кошти та інші цінності, що є на рахунках та на зберіганні у банках та інших фінустановах, або на електронні гроші на електронних гаманцях.

Алгоритм дій:

  1. Представники ТЦК зможуть звертатися до Національної поліції. Останнім надається право застосовувати адміністративне затримання військовозобов’язаних.
  2. Якщо впродовж 15 днів військовозобов’язаний не з’являється, а поліція не може провести затримання та доставлення, то протягом 5 днів керівник ТЦК надсилає громадянину або в електронний кабінет, або в паперовій формі засобами поштового зв’язку на адресу місця проживання громадянина вимогу про виконання обов’язку.

Якщо після цього впродовж 10 календарних днів громадянин не виконав зазначеного у вимозі обов’язку, не з’явився у відповідному ТЦК (або закордонної дипломатичної установи України, якщо перебуває за кордоном), то це дає право ТЦК звертатися до суду. Сама вимога може бути оскаржена в суді.

 

Військовозобов’язаний також може оскаржити рішення суду, але подання апеляції не впливає на дію вже введених обмежень.

 

  1. Щодо військовозобов’язаних закордоном

Чоловіки у віці від 18 – 60 років за кордоном не зможуть звернутись за консульськими послугами до дипломатичних представництв України за кордоном, якщо не пред’являть військово-обліковий документ.

Винятки можуть бути лише для:

  • оформлення посвідчення особи на повернення в Україну;
  • вчинення консульських дій щодо дітей громадянина України, другий з батьків яких є іноземцем або особою без громадянства;
  • вчинення нотаріальних дій із питань оформлення спадщини;
  • вчинення дій за заявами громадян України, які перебувають під арештом, затримані чи позбавлені волі за кордоном. 

Читайте також: Щодо обчислення середньої зарплати демобілізованому працівникові

  1. Перетинання кордону

Пропонується обов’язок пред’явлення військово-облікового документу з відміткою про взяття на військовий облік або виключення з військового обліку. Зміни пропонуються внести на рівні закону.

 

  1. Надання додаткового часу перед мобілізацією

Для громадян, які самостійно прибули до ТЦК та СП та підлягають направленню на навчання (підготовку) у зв’язку з призовом на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, час явки до ТЦК та СП встановлюється протягом двох місяців з дня проходження ВЛК.

Раніше військовозобов’язаний, після проходження ВЛК, скеровувався до навчального центру ЗСУ. Тепер, після проходження ВЛК, у особи є два місяці для вирішення своїх особистих питань та в подальшому направляється на навчання.

 

  1. Бронювання військовозобов’язаних

Відбудеться уточнення порядку бронювання для військовозобов’язаних, які працюють в органах державної влади, інших державних органах, зокрема на посадах державної служби категорії «А» — всі військовозобов’язані, а для державної служби категорії «Б», «В» — до 50% кількості військовозобов’язаних. Працівники Нацполіції, ДБР, НАБУ, прокуратури, БЕБ, Служби судової охорони більше не матимуть відстрочки.

 

  1. Нові обов’язки для підприємств та організацій

Планується залучення органів місцевого самоврядування, місцевих державних адміністрацій, військово-цивільних та військових адміністрацій, підприємств, установ і організацій до активної участі у заходах проведення мобілізації, зокрема до забезпечення організації призову громадян на військову службу, оповіщення та забезпечення прибуття громадян, які залучаються до виконання обов’язку щодо мобілізації, до збірних пунктів та військових частин.

 

  1. Демобілізація під час війни

Встановлюються підстави для звільнення з військової служби військовослужбовців у разі безперервної служби під час дії воєнного стану протягом 36 місяців. Звільнення таких військовослужбовців визначатиметься строками відповідно до рішення Ставки Верховного Головнокомандувача.

Читайте також: У Львові відкрили перший центр рекрутингу до ЗСУ

  1. Мобілізація окремої категорії засуджених

На військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період можуть бути призвані за бажанням засуджені особи, які звільнені від відбування покарання з випробуванням, крім тих, хто засуджений за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, а також злочинів, передбачених статтями 402 – 406, 408 – 411, 426 – 433, 437 – 442 Кримінального кодексу України.

 

  1. Коли набуває чинності законопроєкт № 10449

Перехідні положення законопроєкту № 10449 передбачають, що в разі схвалення документ набуває чинності за місяць після його офіційного опублікування, за винятком норм, які стосуються вилучення транспортних засобів і звільнення чинних військових у запас. Ці статті набудуть чинності за вісім місяців після публікації документа. Також зберігається за здобувачами освіти права на відстрочку до завершення поточного навчального року.

Читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»: Чи можна забронювати фізичну особу, що виконує роботи за договором підряду?

 

Висновок

Прийняттям законопроєкту № 10449 значно посилиться регулювання урядом процедури мобілізації, а саме:

  • пропонується значна диджиталізація комунікації ТЦК та СП із військовозобов’язаними;
  • вводяться жорсткі обмеження у правах порушників законодавства;
  • пропонується запровадження підстав для звільнення з військової служби військовослужбовців у разі безперервної служби під час дії воєнного стану протягом 36 місяців та інші значні зміни.

Але, звісно, це не остаточний варіант закону. Чи приймуть законопроєкт № 10449  та у якому виді — відповідь нададуть депутати найближчим часом.

 

Артем СІРИК, адвокат у сфері військового права

Джерело: Юридична газета

Курс «Підвищення кваліфікації з військового обліку»

Матеріали до теми


Рада проголосувала за Закон про страховий стаж осіб, які працювали за кордоном
Верховна Рада України 25 квітня 2024 року прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання ...
Що робити, якщо працівник, який виїхав за межі території України, по закінченню 90 календарних днів відпустки без збереження зарплати не стає до роботи?
Працівник, який використав 90 календарних днів відпустки на підставі частини 4 статті 12 Закону України від 15 березня 2022 року ...