Реєструйся

Оплата днів відрядження новоприйнятому суміснику: як розрахувати?


ЗАПИТАННЯ

Зовнішнього сумісника прийняли на роботу 16.09.2024 на умовах неповного робочого часу (по 4 години щоденно з понеділка по п’ятницю). Посадовий оклад — 25 000 грн. Із 23.09.2024 по 27.09.2024 він був у відрядженні. Як оплатити дні відрядження з урахуванням вимог ст. 121 КЗпП?

 

ВІДПОВІДЬ

У ч. 4 ст. 121 КЗпП вказано:

Працівникам, які направлені у службове відрядження, оплата праці за виконану роботу здійснюється відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором, і розмір такої оплати праці не може бути нижчим середнього заробітку.

Читайте також: Дистанційна робота за кордоном: як визначати добові в разі відрядження?

Тобто бухгалтер повинен для оплати днів відрядження порівняти суму середньоденного заробітку і денного заробітку працівника відповідно до умов трудового договору, і в разі якщо заробітна плата вища його середнього заробітку, виплатити за час відрядження заробітну плату, а якщо вищий середній заробіток, то виплатити середню заробітну плату (листи Мінсоцполітики від 5 березня 2012 року № 204/13/184-12 та від 18 квітня 2012 року № 283/13/155-12).

Середній заробіток для оплати днів відрядження обчислюють з огляду на виплати за останні 2 календарні місяці роботи, що передують місяцю, у якому відбувається подія, з якою пов’язана відповідна виплата (абз. 3 п. 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабміну від 8 лютого 1995 року № 100 (далі — Порядок № 100). Тож середній заробіток обчислюємо за 2 календарні місяці, що передують місяцю, на який припадають дні відрядження.

Але якщо подія, з якою пов’язана виплата, настала в місяці прийняття на роботу, то розрахунок середньої зарплати проводимо виходячи з посадового окладу (тарифної ставки) або розміру мінімальної заробітної плати відповідно до абзаців 21 та 22 п. 4 Порядку № 100.

Читайте також: Відрядження працівника: як оплатити в разі змінного графіка роботи

Якщо в розрахунковому періоді у працівника не було заробітної плати, розрахунки здійснюють з установлених йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу.

Якщо розмір посадового окладу є меншим від передбаченого законодавством розміру мінімальної заробітної плати, то середню заробітну плату розраховують з установленого розміру мінімальної заробітної плати на час розрахунку. У разі укладення трудового договору на умовах неповного робочого часу розрахунок проводять із розміру мінімальної заробітної плати, обчисленого пропорційно до умов укладеного трудового договору.

Оскільки в цій ситуації розрахунковий період відсутній, для розрахунку середньоденної зарплати за дні відрядження застосовуємо розмір посадового окладу, але враховуємо умови зайнятості працівника (неповний робочий час). Також для розрахунку візьмемо кількість робочих днів у липні та серпні за графіком роботи, який передбачено для посади цього працівника.

Читайте також: У які строки працівник має повернути невикористану суму коштів/електронних грошей, виданих на відрядження

25 000 грн х 0,5 х 2 місяці : (23 р. дн. + 22 р. дн.) = 555,56 грн.

Денну зарплату визначаємо шляхом ділення нарахованого за вересень заробітку на кількість відпрацьованих днів у цьому місяці (без урахування днів відрядження). Припустимо, що оплата за відпрацьований час (6 робочих днів) — 3571,43 грн. У такому разі розмір денної зарплати у вересні: 3571,43 грн : 6 р. дн. = 595,24 грн.

Оскільки середньоденна зарплата (555,56 грн) менша за денну у вересні (595,24 грн), то за 5 днів відрядження працівникові нараховуємо оплату в такому розмірі:

595,24 грн х 5 днів = 2976,20 грн.

Джерело: ЛІГА:ЗАКОН

Передплата на друковану версію «КАДРОВИК.UA» на 2025 рік

Матеріали до теми


Дисциплінарне стягнення = мінус премія? Що каже закон про позбавлення надбавок
Відповідно до статті 151 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) протягом строку дії дисциплінарного стягнення заходи заохочення до працівника не ...
Міноборони посилює соціальний захист курсантів військових вишів
Із травня 2025 року курсанти вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти та закладів фахової передвищої військової ...
Держава припиняє платити «за повітря»: Гетманцев — про перегляд зарплат чиновників
Голова парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев виступив із різкою критикою високих зарплат окремих державних ...
Зарплати зростають, інфляція сповільнюється: що прогнозує НБУ для українців
Щокварталу Національний банк оновлює макроекономічний прогноз і публікує його в Інфляційному звіті. Звіт містить багато корисної інформації, але призначений він ...