Реєструйся

Як довести факт трудових відносин?


Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням роботодавця, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Якщо трудовий договір між особою та підприємством не укладений, то трудові відносини юридично не закріплено.

ЗАПИС вебінару «СПРОЩЕНИЙ РЕЖИМ ТРУДОВОГО ДОГОВОРУ»
Усі вебінариІндивідуальні кадрові консультації • podpiska@mediapro.com.ua

Тож, коли особа, що виконує трудові обов’язки (тобто фактично перебуває в трудових відносинах), наполягає на оформленні трудового договору відповідно до вимог чинного законодавства, а роботодавець не бажає оформити трудові відносини належним чином, виникає необхідність доводити факт перебування у трудових відносинах працівника з конкретним роботодавцем.

Підтвердження факту перебування в трудових правовідносинах

Підтвердити факт перебування в трудових правовідносинах можна як у судовому, так і в позасудовому порядках.

  1. В позасудовому порядку можна спробувати діяти «мирним шляхом», а саме провести перемовини з роботодавцем, а в разі негативного результату перемовин направити звернення одночасно до територіальних органів Держпраці та ДПС, зокрема через відкриті електронні реєстри цих органів за допомогою електронно-цифрового підпису, скориставшись доступом до мережі Інтернет.

Вебінар «Трудовий договір vs цивільно-правовий договір»
Формат:
 запис • Дата проведення: 26 вересня 2022 року

Особливості встановлення факту перебування в трудових правовідносинах у судовому порядку визначені статтею 315 Цивільного процесуального кодексу України.

Фізична особа має право звернутися до суду за місцем її проживання із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, зокрема фактів від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб.

ГАРЯЧА ЛІНІЯ — безоплатні консультації для передплатників журналу «КАДРОВИК.UA»

  1. У разі звернення до суду з відповідною заявою необхідно зазначити:
  • який факт та з якою метою просить встановити заявник;
  • причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт;
  • докази, що підтверджують факт (такими доказами може бути наказ про прийняття/звільнення з роботи, накази про здійснення трудової діяльності, довідки про нарахування та виплату зарплати, документи що підтверджують допущення працівника до роботи (наприклад відмітка про проведення інструктажу про техніку безпеки), виконання трудової функції та обсягу робіт (акти виконаних робіт, інше), показання свідків, тощо).

Заява про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду фізичною особою за місцем її проживання (реєстрації місця проживання).

Також не слід забувати про відповідальність роботодавців за неофіційне працевлаштування працівників. На сьогодні законодавством передбачено 5 видів відповідальності:

  • дисциплінарна;
  • матеріальна;
  • адміністративна;
  • фінансова;
  • кримінальна.

При цьому такі види відповідальності можуть застосовуватися незалежно один від одного.

Вебінар «Призупинення дії трудових договорів: як треба і не треба робити»
Формат: запис • Дата проведення: 4 листопада 2022 року

Читайте також:

Джерело: Управління Держпраці

Сумісництво: новітні реалії. Спецвипуск № 1, 2023

Матеріали до теми


Про важливість ознайомлення працівника з його трудовими обов’язками
Статтею 31 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) заборонено вимагати від громадянина виконання роботи, не обумовленої його трудовим ...
Прийняття на роботу працівника-ВПО, з яким призупинили трудовий договір
СИТУАЦІЯ На «гарячу профспілкову лінію» звернулися з питанням, як оформити трудові відносини працівнику – внутрішньо переміщеній особі, у якого призупинений ...
Які документи підтверджують невідповідність працівника передпенсійного віку його посаді за станом здоров’я
Відповідно до Порядку розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця (власника або уповноваженого ним органу, фізичної особи, яка використовує працю найманих ...
Дії працівника, якщо він не згоден на призупинення дії трудового договору
У разі незгоди працівника на призупинення дії трудового договору за ініціативою роботодавця такий працівник може оскаржити відповідний наказ про призупинення ...