Реєструйся

Доплата додаткових надбавок для сторожа у разі суміщення посади опалювача


ЗАПИТАННЯ

Чи може отримати працівник, що працює за професією (посадою) сторожа, додаткові надбавки й доплати у разі суміщення посади опалювача?

 

ВІДПОВІДЬ

Згідно з частиною першою статті 7 Закону України від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII «Про охорону праці» (далі — Закон № 2694), працівники, зайняті на роботах з важкими та шкідливими умовами праці, безоплатно забезпечуються лікувально-профілактичним харчуванням, молоком або рівноцінними харчовими продуктами, газованою солоною водою, мають право на оплачувані перерви санітарно-оздоровчого призначення, скорочення тривалості робочого часу, додаткову оплачувану відпустку, пільгову пенсію, оплату праці у підвищеному розмірі та інші пільги і компенсації, що надаються в порядку, визначеному законодавством.

 

Пільги і компенсації, що визначає роботодавець

Частиною третьою статті 7 Закону № 2694 роботодавець може за свої кошти додатково встановлювати за колективним договором (угодою, трудовим договором) працівникові пільги і компенсації, не передбачені законодавством.

Відповідно до статті 105 Кодексу законів про працю України, працівникам, які виконують на тому ж підприємстві, в установі, організації поряд з своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткову роботу за іншою професією (посадою) або обов’язки тимчасово відсутнього працівника без звільнення від своєї основної роботи, провадиться доплата за суміщення професій (посад) або виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника (далі — КЗпП України).

Розміри доплат за суміщення професій (посад) або виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника встановлюються на умовах, передбачених у колективному договорі.

 

Результати атестації роботодавець може використовувати для встановлення пільг і компенсацій за рахунок підприємства та передбачати такі доплати у колективному договорі (угоді, трудовому договорі) для працівників, які мають право на відповідні пільги та компенсації.

Суміщення та інші види додаткових робіт. Спецвипуск № 2, 2024

Водночас у колективному договорі (угоді, трудовому договорі) має передбачатись можливість здійснення доплат сторожу (за роботу в шкідливих умовах) при виконанні роботи тимчасово відсутнього працівника (без звільнення від своєї основної роботи).

В іншому випадку, працівнику, який виконує додаткову роботу за іншою професією (посадою) або обов’язки тимчасово відсутнього працівника без звільнення від своєї основної роботи, провадиться лише доплата за суміщення професій (посад) або виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника відповідно до статті 105 КЗпП України.

Зверніть увагу! Відповідно до статті 17 Закону № 2694 та Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21 травня 2007 року № 246, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 липня 2007 року за № 846/14113, роботодавець зобов’язаний за свої кошти забезпечити фінансування та організувати проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічного обов’язкового медичного огляду осіб віком до 21 року.

 

Питання охорони праці

Відповідно до частин першої та другої статті 18 Закону № 2694, працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи повинні проходити за рахунок роботодавця інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії.

Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, повинні щороку проходити за рахунок роботодавця спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.

Додатково повідомляємо, що листи департаменту не є нормативно-правовими актами, мають лише інформаційний характер та не встановлюють правових норм.

Витяг з листа Державної служби України з питань праці від 22.11.2023 р. № 2002/2/2.5-ЗВ-23а

Джерело: ДЕПАРТАМЕНТ З ПИТАНЬ ПРАЦІ

Курс підвищення кваліфікації «Кадрова справа для професіонала»

Матеріали до теми


Чи беруться в розрахунок місяці роботи після призупинення трудового договору під час розрахунку «декретних» виплат?
СИТУАЦІЯ Із працівницею, яка йде у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами, призупинено дію трудового договору. Чи беруться в ...