...
Реєструйся

Кейс для кадровика. Норматив працевлаштування осіб з інвалідністю для філій та відокремлених підрозділів


ЗАПИТАННЯ

Чи поширюються вимоги на квоту щодо працевлаштування осіб з інвалідністю на філії та відокремлені підрозділи підприємства?

 

ВІДПОВІДЬ

Відповідно до статті 1 Закону України від 21 березня 1991 року № 875 «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (далі — Закон № 875), центральні і місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації (незалежно від форми власності і господарювання, виду діяльності і галузевої належності), їх філії, відділення, представництва, що ведуть окремий облік результатів фінансової та господарської діяльності, банки та інші фінансові установи, а також представництва іноземних юридичних осіб (зокрема міжнародних організацій), які використовують працю найманих працівників — громадян України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, фізичні особи, які використовують найману працю, залучають представників громадських об’єднань осіб з інвалідністю до підготовки рішень, що стосуються прав та інтересів осіб з інвалідністю.

Раніше писали: Роботодавці — порушники нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю активно сплачують штрафи

Згідно зі статтею 19 Закону № 875, для підприємств, зокрема підприємств, організацій громадських об’єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 % середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, — у кількості одного робочого місця.

Як це трактувати і як це стосується філій?

Відповідно до частини 6 Закону № 875, Пенсійний фонд України (далі — ПФУ) у порядку та за формою, встановленими ПФУ за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, надає Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформацію:

  • про створення підприємствами, фізичними особами, які використовують найману працю, робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю;

Відпустки особам з інвалідністю — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»

  • про необхідну для обчислення кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю підприємствами, фізичними особами, які використовують найману працю, відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті.

Тобто тепер ПФУ має надати Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформацію з реєстру застрахованих осіб. А вже Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю щороку, до 10 березня, в автоматизованому режимі, з використанням даних Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, розраховує дотримання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю й у зв’язку з невиконанням нормативу за попередній рік обчислює такі штрафні санкції (ч. 11 ст. 19 Закону № 875).

Увага! Вирішальним і головним у цій ситуації є знання і розуміння того, чи філія має окремий баланс і самостійно здійснює розрахунки із застрахованими особами, веде окремий облік результатів фінансової та господарської діяльності. Якщо це так, тоді:

Навчання для кадровиків — семінари, курси, тренінги, вебінари
Індивідуальні курси кадровиків з нуля: 0 (800) 219-977

  • пунктом 14.1.180 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) закріплено, що податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб — юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента — юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов’язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV ПКУ, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV ПКУ;
  • відповідно до пункту 1 статті 4 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон № 2464), платниками ЄСВ є, зокрема, філії, представництва, інші відокремлені підрозділи підприємств, установ та організацій (у тому числі міжнародні), утворені відповідно до законодавства України, які мають окремий баланс і самостійно здійснюють розрахунки із застрахованими особами.

Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ та інші кадрові послуги експертів журналу «КАДРОВИК.UA»

У такому разі термін «підприємства, установи, організації», який використовується у статті 19 Закону № 875, буде включати в себе і філії. Тому відокремлені підрозділи юридичних осіб (філії), які використовують працю понад восьми найманих працівників, але при цьому не є юридичними особами, повинні дотримуватись нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Якщо ж філія, згідно з ПКУ, не є самостійним платником податків, то сплачувати податки і подавати звітність має головне підприємство.

 

При цьому головному підприємству в такому разі потрібно додатково стати на облік за місцезнаходженням філії. Також за філії, які не мають окремого балансу, нарахування і сплату (перерахування) ЄСВ здійснює централізовано головне підприємство — юридична особа за своїм місцезнаходженням.

Експрес-курс «Облікові документи кадрової служби та порядок їх ведення»
0 (800) 219-977 • podpiska@mediapro.com.ua

Отже, якщо філія не матиме окремого балансу, не здійснюватиме самостійно розрахунків із застрахованими особами, не вестиме окремого обліку результатів фінансової та господарської діяльності, то ось в такому разі нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю повинне буде дотримуватися головне підприємство.

 

Юрист з кадрових питань і трудового законодавства — online
Унікальна послуга на ринку України!
0 (800) 219-977 • podpiska@mediapro.com.ua

Вас може зацікавити:

Джерело: журнал «КАДРОВИК.UA»

Праця осіб з інвалідністю. Спецвипуск №3′ 2022

Мар’яна Винничук
Мар’яна Винничук
експерт проєктів «КАДРОВИК.UA»

Матеріали до теми


Особливості розірвання трудового договору в умовах воєнного стану
Законом України від 15 березня 2022 року № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» визначено особливості трудових ...
Алгоритм подання роботодавцями трудової книжки на оцифрування
Роботодавці подають трудові книжки працівників на оцифрування на порталі portal.pfu.gov.ua Першочергово подаються відомості про осіб, які найближчим часом набувають права ...
Що робити з працівниками, які залишили місце проживання і переїхали в іншу область або за кордон?
Якщо специфіка виконання роботи передбачає можливість її здійснення віддалено, за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій, роботодавцю доцільно прийняти рішення про переведення працівника ...
Кейс для кадровика. Відпустка з наступним звільненням у разі закінчення строку трудового договору
Порядок звільнення працівників з роботи і виплати їм компенсації за невикористану відпустку врегульовано Кодекс законів про працю України (далі — ...