...
Реєструйся

Порушення трудового законодавства: за що роботодавцям доводиться відповідати за Кримінальним кодексом


Відповідальність за порушення трудового законодавства для роботодавців є важливим елементом правового регулювання трудових та корпоративних відносин у багатьох країнах, включаючи Україну.

Вона спрямована на забезпечення прав і безпеки працівників, охорону довкілля, боротьбу з фінансовими злочинами та іншими правопорушеннями, які можуть бути вчинені роботодавцями.

Експрес-курс «Облікові документи кадрової служби та порядок їх ведення»
0 (800) 219-977podpiska@mediapro.com.ua

Відповідальність за порушення трудового законодавства

 1. Незаконне звільнення працівника з роботи з особистих мотивів чи у зв’язку з повідомленням ним як викривачем про вчинення іншою особою корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення, інших порушень Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції», а також інше грубе порушення законодавства про працю — стаття 172 Кримінального кодексу України (далі — КК).

Караються штрафом від 34 000 до 51 000 грн або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 5 років, або виправними роботами на строк до 3 років, або виправними роботами на строк до 2 років.

Ті самі дії, якщо вони вчинені повторно, або щодо неповнолітнього, вагітної жінки, одинокого батька, матері чи особи, яка їх замінює і виховує дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю, — караються штрафом від 51 000 грн до 85 000 грн неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п’яти років, або виправними роботами на строк до 2 років чи арештом на строк до 6 місяців.

Реорганізація підприємства: дії кадровика
0 (800) 219-977podpiska@mediapro.com.ua

 1. Грубе порушення угоди про працю службовою особою підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, а також окремим громадянином або уповноваженою ними особою шляхом обману чи зловживання довірою або примусом до виконання роботи, не обумовленої угодою — стаття 173 КК.

Передбачає покарання у вигляді штрафу до 850 до грн або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 5 років, або арештом на строк до 6 місяців чи обмеженням волі на строк до 2 років.

Ті самі дії, вчинені стосовно громадянина, з яким укладена угода щодо його роботи за межами України, — караються штрафом від від 850 до 1 700 грн або обмеженням волі на строк до 3 років.

Юрист з кадрових питань і трудового законодавства — online
Унікальна послуга на ринку України!
0 (800) 219-977 • podpiska@mediapro.com.ua

 1. Примушування до участі у страйку або перешкоджання участі у страйку шляхом насильства чи погрози застосування насильства або шляхом інших незаконних дій — стаття 174 КК.

Передбачає покарання у вигляді штрафу до 850 грн або громадськими роботами на строк від 120 до 240 годин чи арештом на строк до 6 місяців або обмеженням волі на строк до 3 років.

 1. Безпідставна невиплата заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої установленої законом виплати громадянам більш як за один місяць, вчинена умисно керівником підприємства, установи або організації незалежно від форми власності чи громадянином — суб’єктом підприємницької діяльності — стаття 175 КК.

Карається штрафом від 8 500 грн до 17 000 грн або виправними роботами на строк до 2 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років,

Те саме діяння, якщо воно було вчинене внаслідок нецільового використання коштів, призначених для виплати заробітної плати, стипендії, пенсії та інших встановлених законом виплат, — карається штрафом від 17 000 грн до 25 500 грн чи обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на строк до п’яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

ЩОРІЧНІ ВІДПУСТКИ: планування і надання. Спецвипуск № 4, 2023
0 (800) 219-977podpiska@mediapro.com.ua

Відповідальність за ухилення від сплати податків та інших обов’язкових платежів

 • Ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів) — стаття 212 КК.

Карається штрафом від 85 000 до 425 000 грн з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років або без такого, та з конфіскацією майна, залежно від санкції статті.

 • Ухилення від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування — стаття 212-1 КК.

Передбачає покарання у вигляді штрафу від 17 000 до 425 000 грн або позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років, з конфіскацією майна, залежно від санкції статті.

«Строкові трудові договори. Спецвипуск № 4′ 2022» від експертів журналу «КАДРОВИК.UA»

Відповідальність у сфері безпеки виробництва

Порушення вимог законодавства про охорону праці (ст. 271 КК) карається штрафом від 17 000 до 51 000 грн або виправними роботами на строк до 2 років чи обмеженням волі на строк від 2 до 5 років або позбавленням волі на строк до 7 років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 2 років або без такого.

Відповідальність у сфері службової діяльності

Службова недбалість (ст. 367 КК) карається штрафом від 34 000 до 68 000 грн або виправними роботами на строк до 2 років чи обмеженням волі на строк до 3 років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років, або позбавленням волі на строк від 2 до 5 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років (зі штрафом від 4 250 до 12 750 грн або без такого).

Наведений перелік норм кримінального законодавства, за якими можна притягнути до кримінальної відповідальності суб’єкта господарювання та його посадових осіб не є вичерпним.

 

ГАРЯЧА ЛІНІЯ — безоплатні консультації для передплатників журналу «КАДРОВИК.UA»

Основні напрями, за якими передбачена кримінальна відповідальність роботодавця

Загалом кримінальна відповідальність для роботодавців в Україні включає такі аспекти:

 1. Охорона прав працівників. Кримінальна відповідальність для роботодавців за порушення норм безпеки і охорони праці сприяє забезпеченню безпеки та здоров’я працівників на робочих місцях. Вона робить роботодавців відповідальними за дотримання стандартів безпеки та надає правовий засіб для покарання роботодавців, які порушують закони, що регулюють працю та трудові відносини.
 2. Боротьба з дискримінацією. Кримінальна відповідальність може застосовуватися до роботодавців, які допускають дискримінацію на робочому місці. Це сприяє створенню рівних можливостей для всіх працівників, незалежно від їхньої раси, статі, віку, інвалідності тощо.
 3. Боротьба з фінансовими злочинами. Роботодавці також можуть бути піддані кримінальній відповідальності за фінансові злочини, такі як шахрайство, уникнення сплати податків та інші фінансові правопорушення. Це спрямовано на забезпечення фінансової чесності в бізнесі.
 4. Екологічна відповідальність. Роботодавці також можуть бути піддані кримінальній відповідальності за порушення норм щодо охорони довкілля. Це спрямовано на захист природи та навколишнього середовища.

Аудит з питань військового обліку — комплексний аналіз кадрової документації та перевірка її відповідності вимогам законодавства

 1. Залучення до відповідальності. Кримінальна відповідальність для роботодавців покликана забезпечити те, що організації та їхні керівники не уникають відповідальності за правопорушення, вчинені в ході діяльності компанії.
 2. Поширення відповідальності на окремих осіб. Кримінальна відповідальність може поширюватися не тільки на підприємство в цілому, а й на конкретних посадових осіб в компанії, які були причетні до правопорушень.
 3. Необхідність професійної консультації. Роботодавцям важливо бути в курсі законів і вимог щодо їхньої діяльності та правової відповідальності. Консультація юриста або адвоката може допомогти розібратися в правових аспектах їхньої діяльності і запобігти можливим правопорушенням, а також слідкувати за оновленнями в законодавстві та адаптувати свою практику відповідно до них.

СУМІСНИЦТВО: НОВІТНІ РЕАЛІЇ спецвипуск № 1, 2023 від журналу «КАДРОВИК.UA»

 1. Дотримання закону і процедур. Для уникнення кримінальної відповідальності, роботодавцям слід дотримуватися законодавства, включаючи трудове, податкове, екологічне та інше законодавство, і вживати заходів для запобігання правопорушенням.

Усі ці аспекти допомагають підтримувати законність, справедливість та безпеку у сфері праці та бізнесу в Україні. Кримінальна відповідальність для роботодавців спрямована на захист прав і інтересів робітників, громадян та держави, і вона відіграє важливу роль у підтримці дотримання законності в господарській і трудовій сферах.

Ярослав Сербін, Адвокат, старший юрист EVERLEGAL

Найкращі авторські статті з трудового законодавства від експертів проєкту «КАДРОВИК.UA»067-317-5886, podpiska@mediapro.com.ua

Джерело: ЛІГА:ЗАКОН

Онлайн-семінар «Трудові відносини у роботодавця – ФОП»

Матеріали до теми


Дві доплати одному працівникові: можливо чи ні?
Ситуація Одному працівникові планують встановити і доплату за суміщення посад, і доплату за виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника. Чи буде це правомірним?   ...
Роботодавець оплачує працівникам наймане житло: чи є такі витрати базою для нарахування єдиного внеску?
В Головному управлінні ДПС в Івано-Франківській області нагадують, що відповідно до пункту 1 частини першої статті 7 Закону України від ...