До якої категорії належить посада продавець-консультант: робітники чи фахівці? (запитання користувача системи «КАДРОВИК-онлайн»)


На сьогодні у Національному класифікаторі України ДК 003:2010 «Класифікатор професій» (далі — КП), поряд з іншими, містяться такі професійні назви робіт:

— Продавець (з лотка, на ринку) — код КП 5230;
— Продавець непродовольчих товарів — код КП 5220;
— Продавець продовольчих товарів — код КП 5220;
— Продавець-консультант — код КП 5220.

Відповідно до норм розділу КП «Класифікація професій», кодування 5220 відноситься до «Продавці в магазинах».

Також, згідно з вимогами «Описання розділів класифікації професій», професійне угруповання з початковим кодом «5» визначається таким чином:
«До цього розділу належать професії, що передбачають знання, необхідні для надання послуг.
Професійні завдання охоплюють забезпечення послугами, пов’язаними з поїздками, побутом, харчуванням, обслуговуванням, охороною, підтриманням правопорядку, торгівлею тощо.

Більшість професій, вміщених у цьому розділі, потребують повної загальної середньої та професійно-технічної освіти чи повної загальної середньої освіти та професійної підготовки на виробництві. Ряд професій можуть мати освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста».

Відповідно до Закону України «Про професійно-технічну освіту» від 10 лютого 1998 р. № 103/98-ВР та Закону України «Про освіту» від 23 травня 1991 р. № 1060-XII, освітньо-кваліфікаційні рівні «молодший спеціаліст» і «кваліфікований робітник» належать виключно до професійно-технічної освіти. Крім того, підготовка на виробництві здійснюється лише за робітничими професіями, тобто такими, працівники яких не потребують вищої освіти.

Нагадаємо також про те, що належність тієї чи тієї професійної назви роботи до робітників або фахівців можна, серед іншого, визначити за допомогою відповідних кваліфікаційних характеристик. Так, наприклад, кваліфікаційні характеристики професійних назв робіт «Продавець непродовольчих товарів» і «Продавець продовольчих товарів» вміщено в галузевому випуску 65 «Торгівля та громадське харчування» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників у другій частині «Робітники». На жаль, кваліфікаційна характеристика «Продавця-консультанта» на сьогодні не затверджена. Однак на підставі того, що відповідна професія має таке саме кодування КП, що й зазначені вище професії, вона також належить до категорії «робітників».

Наприкінці нагадаємо, що всі професійні назви робіт, до працівників яких висувається, поряд з іншими, вимога наявності вищої освіти, належать до фахівців (спеціалістів), решта — до робітників.

З питань придбання доступу до системи:
(044) 507-2226 (27), podpiska@mediapro.com.ua

Замовити безкоштовний доступ для тестування системи »

Придбати доступ